Intelektuálna hra „inteligentní chlapci a inteligentné dievčatá“. Intelektuálna hra "inteligentní chlapci a šikovné dievčatá" pre základné školy Hra chytrí chlapci a šikovné dievčatá na základnej škole

Cieľ: schopnosť aplikovať poznatky v praxi, rozvíjať u študentov inteligenciu, pamäť, erudíciu, logické myslenie, podporovať záujem o štúdium humanitných vied Vybavenie: herné stopy, karty s otázkami, karty s menami, rozkazy „múdrych“. Účastníci:žiaci v ročníkoch 8-11

Popis krok za krokom.

Prípravná fáza.

    Príprava úloh na každé kolo. Príprava rekvizít potrebných pre hru, vytváranie príkazov „Umnikov“. Vytvorenie zoznamu účastníkov Výber členov Areopágu.

Priebeh hry

Organizovanie času.

Pozdrav od moderátora. Oznámenie názvu a pravidiel hry. Prezentácia porotcov – členov Areopágu.

Pravidlá hry:

Podujatie bolo vyvinuté podľa analógu televíznej hry „Smart Guys and Clever Girls“.

    Počas kvalifikačného kola je potrebné vybrať účastníkov hry - agonistov. Preto každý, kto príde do hry, odpovie na otázky učiteľa, a ak odpovie správne, získa poradie „Chytrý“. Traja študenti, ktorí dostali najviac objednávok, postupujú do druhého kola a stávajú sa agonistami a zvyšní účastníci sa stávajú teoretikmi (fanúšikmi). Podmienky pre druhé kolo: na zelenej trati môžete urobiť 2 chyby, na žltej – 1 krát, na červenej – nemôžete odpovedať nesprávne. Ak účastník nevedel odpovedať na otázku, tak právo na odpoveď sa prenáša na teoretikov (fanúšikov), odpovedá ten, kto prvý zdvihne ruku, ak odpovedal správne, dostane objednávku.

    Víťazom je hráč, ktorý dokončí svoju dráhu najrýchlejšie s najmenším počtom trestných bodov.

    Študenti, ktorí dostanú najväčší počet objednávok, určujú právo na výber skladby. Vedené medzi tromi agonistami. Dostávajú hárky s výrazmi, v ktorých sa vyskytli chyby. Agonisti musia nájsť chyby do minúty a správne ich opraviť.

Výber agonistov:

    Dimokracia – demokracia
    Hipodróm – hipodróm
    Stratek – stratég
    Amfora - amfora
    Arator - reproduktor
    protekcionizmus – protekcionizmus
    tolerancia – tolerancia
    Kalonia – kolónia Otázky pre 1. agon:

    3. Počas Vlasteneckej vojny roku 1812 sa stalo, že ruskí vojaci v zápale boja resp v noci omylom brali zajatcov a niekedy zabíjali vlastných dôstojníkov. Prečo k tejto chybe došlo?

(Väčšina ruských dôstojníkov podľa vtedajšej módy dokonale vedela po francúzsky a často sa v nej dorozumievali).

    9. V 19. storočí moskovský lekár Christian Loder založil zariadenie „umelých minerálnych vôd“, kde návštevníci viedli pokojný, pasívny životný štýl. Ako sa volali návštevníci tohto podniku?

(Rýchlejšie)

    Jeho skutočné meno sa prekladá ako „kovaný zo železa“ a jeho titul je „Veľký chán.“ Tento dobyvateľ povedal: „Strach je pred mojou armádou a šable len dokončia prácu.“ Povedzte meno tejto osoby.

(Džingischán)

    V starovekých rukopisoch sa často používa názov „Ruské more“, pretože tam naši predkovia mali najväčší počet lodí, ale potom ho na dlhú dobu stratili a prístup k nemu získali až v 18. storočí. Aký názov má táto vodná plocha teraz?

(Čierne more)

Otázky pre agon 2 - správne:

1. Prezident Ruskej federácie je ex officio predsedom vlády Ruskej federácie.

(nie)

2. Ruská federácia je sekulárny štát. ( Áno)

3.O akom termíne hovoríme?

Volebné právo, t.j. právo občanov zúčastniť sa volieb do orgánov štátnej moci a samosprávy.

(volebné právo)

4. Ústava Ruskej federácie definuje Rusko ako:

A) federálny štát

B) unitárny štát

B) sekulárny štát

D) klerikálny stav

D) sociálny štát

(a, c, d)

5. Republika môže byť:

A) symetrické

B) asymetrické

B) prezidentské

D) aristokratický

D) parlamentné

(c, d)

6. Gréci majú agoru, Novgorodčania veche a kozáci majú?

(kruh)

7. W. Churchill to nazval „najhoršou formou vlády“, nepočítajúc, samozrejme, všetky ostatné. O čom to hovoril?

(o demokracii)

Otázky pre 3. agon - číslovka:

    Aká je vzdialenosť medzi Konštantínopol a Konštantínopol?

(Toto sú názvy jedného mesta)

    Básnik Simonov napísal v básni, že bitka sa odohrala

„na modrom a mokrom

Peipus praskajúci ľad

V šesťtisícsedemstopäťdesiatom

zo stvorenia"

O akej bitke písal? Prečo bol ľad „mokrý“? Kedy sa odohrala táto bitka? Prečo básnik uvádza iný dátum?

(Hovoríme o bitke na ľade, ktorá sa odohrala na jazere Peipus. Ľad bol trochu roztopený, keďže bola jar. 5. apríl 1242. Dátum sa uvádza podľa starého kalendára 6750-1242 = 5508 5508 + 2014 = 7522 od stvorenia sveta).

Otázky pre 4. agon - zámorie:

1.Aká je najdlhšia rieka Veľkej Británie? (Temža)

2. Kde sídli anglický parlament? (Westminsterské opátstvo)

4. Ktorý francúzsky kráľ povedal: "Ja som štát?" (Louis 14)

5.Čo znamená anglické príslovie „Time from money“ (čas sú peniaze)

6.Čo znamená anglické slovo: cenník (cenník alebo cenník)

obrázok (obrázok)

Cheeseburger (syrový sendvič)

    Čo znamená „butik“ po francúzsky?

„tlmič“ (skryť nos)

„Pince-nez“ (štipkanie nosa)

    Čo znamená anglické príslovie „Time out of money“? (čas sú peniaze)

Na občerstvenie.

Obyvatelia Moskvy - Moskovčania, Moskovčania

Ako by ste nazvali obyvateľov Petrohradu, Tuly, Archangeľska, Kurska, Permu?

(Petersburger, Petersburger; Tula, Tula; Archangelsk, Archangelsk; Kuryanin, Kuryanka; Permyak, Permyachka)

Všeobecne sa uznáva, že radostný novoročný sviatok k nám prišiel z Byzancie spolu s kresťanským náboženstvom.Ľudové tradície slávenia Nového roka však majú jednoznačne pohanské korene, čo znamená, že vznikli dávno pred krstom Ruska. O tom, ako Slovania oslavovali predkresťanský Nový rok, bohužiaľ nemáme žiadne informácie.

Keď naši predkovia prijali európsky juliánsky kalendár, nový rok sa pre nich začal začínať 1. marca. Bol to však len oficiálny sviatok, ktorý ľudia nijako zvlášť neuctievali. Ak sa v stredomorských krajinách začiatok marca zhodoval so začiatkom poľnohospodárskych prác, tak na Rusi a najmä na severe Rusi bol v tom čase na poliach ešte sneh. Preto boli medzi ľuďmi oveľa obľúbenejšie slávnostné rituály venované zimnému slnovratu, keď „staré slnko zomiera a nové sa rodí“.

V roku 1492 (a podľa iných zdrojov - v roku 1348) pravoslávna cirkev podľa rozhodnutia Nicejského koncilu posunula nástup nového roka z 1. marca na 1. septembra. Odvtedy sa v Rusku začal Nový rok oslavovať na jeseň. Tento sviatok sa tiež nestal populárnym. Začiatok septembra sa pre roľníkov zhodoval s výškou úrody, keď oddych neprichádzal do úvahy. Mnoho oficiálnych obradov však bolo venovaných Novému roku. V predvečer Nového roka sa v celej Moskve rozozvučali zvony a na druhý deň sa na Červenom námestí zhromaždil veľký dav ľudí, ktorým zablahoželal aj samotný panovník.

Táto tradícia však netrvala dlho. Peter Veľký, ktorý chcel držať krok so západnými krajinami, zakázal Rusom oslavovať Nový rok v septembri. Špeciálnymi dekrétmi z 15. a 19. decembra 1699 sa sviatok presunul na 1. januára a chronológia sa teraz vykonávala nie od stvorenia sveta, ale od narodenia Krista. A ak predtým nebolo zvykom, aby si bežní ľudia navzájom blahoželali k Novému roku, odteraz sa to stalo zodpovednosťou každého.

Prvý Nový rok sa oslavoval veľmi hlučne: v noci z 31. decembra na 1. januára 1700 sa ľudia zabávali slávnostným ohňostrojom a sprievodom na Červenom námestí. A po 4 rokoch sa všetky novoročné oslavy presunuli do Petrohradu. Za Petra I. boli masové slávnosti a maškarády v Petropavlovskej pevnosti obzvlášť populárne. Na týchto maškarádach sa zabávali prostí aj šľachtici na čele so samotným cisárom.

Ako sa dalo očakávať, „zimný“ Nový rok sa v Rusku okamžite nezakorenil. Naši predkovia sa dlho snažili tajne oslavovať septembrový Nový rok, no Peter s takýmito pokusmi bojoval dosť tvrdo. Prísne dohliadal na to, aby do 1. januára boli všetky domy vyzdobené smrekovými, borievkovými či borovicovými konármi, ktoré v tom čase mali byť ozdobené orieškami, ovocím a dokonca aj vajíčkami. Postupne si Rusi začali zvykať na nový sviatok a medzi ľuďmi sa vyvinuli nové tradície a presvedčenia. Napríklad bohatý sviatočný stôl sa začal považovať za kľúč k rodinnému bohatstvu na celý nasledujúci rok. Začiatkom 19. storočia sa v Rusku objavilo šampanské. Čoskoro sa tento nápoj stal neoddeliteľnou súčasťou každého novoročného stola, ako to zostalo dodnes. Počas vlády cisára Mikuláša I. boli ozdoby vyrobené z borovicových konárov postupne nahradené celými vianočnými stromčekmi. Tradícia zdobenia smrekov na Nový rok a Vianoce sa udomácnila niekde v polovici 19. storočia. Približne v rovnakom čase sa na novoročnom stole objavila slávna hus s jablkami.

Sovietska éra sa stala akýmsi testom na Nový rok a vianočné sviatky. Samozrejme, teraz oslavujeme Nový rok nie presne tak, ako ho oslavovali naši predkovia, a predsa v nás dodnes žije nálada veselej zimnej dovolenky, ktorej tradície sa vyvíjali stáročia.

Študenti sú rozdelení do tímov po 4 osoby.

Každý tím si vyberie meno spojené s ruským jazykom, napríklad: „Zvukovichki“, „Vtipné slabiky“, „Malé písmená“, „Gramotei“, „Azbukovedy“, „Rusko“ atď.

Priebeh hry

Začiatok hry: Tímy sa predstavujú a striedavo hrajú s názvom tímu.

"Zvuky":

Fonetika nás študuje,

Nie sme písmená, sme zvuky reči.

Vyslovujú a počujú nás.

"Malé písmená": Každé slovo pozostáva z rôznych zvukov. Ale zvuk zaznie a zmizne. Je možné nejako zastaviť zvuky, aby ste sa s nimi mohli stretnúť ešte mnohokrát?

Ľudia vymýšľali písmená - písané čísla, ikony, ktoré predstavovali zvuky. Každá postava písmena je ako zamrznutý zvuk.

"Veselé slabiky": Slabiky sú stavebné kamene, z ktorých sa skladajú slová a potom vety. Keby nebolo týchto tehál, neboli by slová, vety, reč by zanikla.

"experti ABC": Populárna múdrosť hovorí: „Tu sú buky a potom je tu veda.“ Iba zvládnutím gramotnosti sa človek môže naučiť iné vedy.

"diplomy": "Naučiť sa čítať a písať je vždy užitočné." Ale treba sa začať učiť čítať a písať už od malička. Keď viete, ako čítať a písať, môžete čítať veľa zaujímavých, inteligentných kníh a stať sa vzdelaným človekom.

"Rusko": Ruský jazyk je najkrajší a najbohatší jazyk na svete. Učením sa tajomstiev ruského jazyka sa stávate múdrejšími, láskavejšími, múdrejšími.

Potom učiteľ oboznámi žiakov s pravidlami hry.

1. Kvalifikačné kolo.

Tím, ktorý nazbiera najviac objednávok, postúpi do hlavného kola a zaberie jednu z dráh. Do hlavného kola môžu naraz postúpiť tri tímy.

2. Hlavná prehliadka.

Právo vybrať si prvú dráhu má tím, ktorý nazbieral najviac objednávok, druhú dráhu obsadí tím, ktorý nazbieral druhý počet objednávok, tretiu dráhu obsadí tím, ktorý nazbieral tretie číslo objednávok.

Prvý tím si vyberie ľubovoľnú trať. Druhý tím si vyberie ktorúkoľvek zo zostávajúcich dvoch tratí. Tretí tím zaberá zostávajúci voľný pruh.

učiteľ. Pozor! Na červenom koberci budú položené 2 otázky, no nikdy sa nemôžete pomýliť.

Na žltej trati dostanete 3 otázky a máte povolenú jednu chybu.

Na zelenej trati dostanete 4 otázky a budete môcť robiť chyby.

Ak sa hráči na dráhe pomýlili, potom môžu dať odpoveď teoretici – hráči sediaci v hale.

Potom, čo prvé tri tímy zodpovedia otázky a dokončia svoju cestu dráhami, ďalšie tri tímy zaujmú svoje miesto (ak to čas vyhradený na hru dovolí).

3. Zhrnutie.

1. Tím. Tri tímy získavajú certifikáty (diplomy) za prvé, druhé a tretie miesto.

2. Majstrovstvá jednotlivcov. Traja študenti, ktorí nazbierajú najviac objednávok, získajú diplomy a ceny.

Vedomosti posudzuje vopred vybraná porota.

Boli položené otázky a ja som bol požiadaný o postup do kvalifikačného kola.

1. Nájdite chyby v slovách a opravte ich.

Ako sa to stalo, nie je známe

Stratil sa iba list:

Vrazil do niekoho domu

A on tomu vládne.

A ledva som tam vstúpil

Nezbedný list

Stranger Things

Začali sa diať veci:

Poľovník zakričal: "Ach, dvere ma prenasledujú!"

Pozrite sa, chlapci, raky vyrástli v záhrade.

Na ulici je dym, dom leje z komínov.

V jarný deň sa med pri bráne začal topiť.

V rieke sa pečú koláče, rybári sedia pri sporáku.

Neďaleko domu pri cestičke klovali vrabce do brošní.

Jarný trpaslík zahrmel, oblaky na oblohe všade naokolo.

Básnik dokončil rad a na koniec dal svoju dcéru.

2. Riešte hádanky.

3. Vyriešte krížovku „Poznáte rozprávky?“

1. Mala sklenené papuče, no jednu z nich stratila. (Popoluška)

2. Veselý drevený muž, syn Papa Carla. (Pinocchio)

3. Sestra brata Ivanuška. (Alyonushka)

4. Carlsonov priateľ. (dieťa)

5. Všetky mačky majú len

prezývky, ale tento mal priezvisko. (Matroskin)

4. Dajte slová v množnom čísle.

Ježko, jazero, hviezda, hniezdo, stôl, stolička, vedro, slza.

5. Príslovia sú vtipné.

Príslovie, poznáme ťa

Ale ty si taký nebol:

Je to naozaj zlomyseľný list?

Zase si niekoho nahradil?

Prvý klip je hrudkovitý.

Sašu olejom nepokazíš.

Sushi si robíme sami.

Fúza je dobrá, ale dve sú lepšie.

Bez toho, aby ste poznali brod, nezasahujte do módy.

6. Pozrite sa na obrázky.

Prečo boli spárovaní?

Čo by sme mali uzavrieť? (Existuje jedno slovo, ale existuje niekoľko predmetov, ktoré označuje)

Ako sa volajú tieto slová? (s viacerými hodnotami)

7. Vtipné hádanky.

Ako končí deň a noc? (mäkké znamenie)

Ktorý mesiac je najkratší? (máj, iba tri písmená)

Ako napísať "suchú trávu" štyrmi písmenami? (Seno)

Do vody spadol kameň. Čím sa stal? (mokrý)

Koľko spoluhlások je v slovách: stack, table, stop? (sto)

Koľko samohlások je v slovách: rodina, štyridsať? (sedem štyridsať)

Úlohy pre hráčov stojacich na dráhach.

Červený koberec (I)

1. Pozorne počúvajte a pokračujte vo vetách:

Plazí sa ako... (korytnačka).

Tichý, ako... (ryba).

Čelia ako... (straky).

2. Spojte slová do dvojíc:

Červený koberec (II)

1. Čo sa deje?

Rozprávky sa pýtajú:

A teraz nás, priatelia, spoznajte.

Smaragdová čiapka.

Čarodejník zo snehového mesta.

Červený kľúč.

Zlatá kráľovná.

2. Ktoré slovo chýba?

Marina, Tamara, Nikolai, Irina, Galya.

Žltá stopa (I)

1. Pozorne počúvajte frázy.

Zlatý prsteň; zlatý charakter; zlatá raž; Zlaté srdce; zručné prsty; Zlatý prsteň.

V ktorom z nich sa slovo „zlatý“ používa v doslovnom význame? Ktoré - obrazne?

2. Čo sa deje?

Zmeňte frázy, aby boli správne:

Zbabelý ako medveď.

Hladný ako somár.

Nemotorný ako zajac.

Tvrdohlavý ako vlk.

3. Vyberte synonymá pre tieto slová:

mladý - ________________; starší ľudia - ________________; statočný - ________________.

Žltá trať (II)

1. Vyberte vhodné slovo a doplňte vety: Marína šla do (vetvička, jazierko).

Vystúpil Indián (kúzelník, mak).

(raft, ovocie) pláva pozdĺž rieky.

2. Nahraďte jedným slovom:

ohrnúť nos; dostať sa pod nohy; v celej Ivanovskej; vedieť naspamäť.

3. Vypočujte si báseň.

Oh, znova ty, balón,

Odleť, nezbedník!

Tu je moja dlaň -

Oddýchnuť si.

Čo je témou tejto básne?

Zelená cesta (I)

1. Čo sa deje?

Júlia zamietla podlahu a riad.

2. "Piata je nepárna."

Piaty, päť, piatok, bod, bod.

3. Ktoré slovo sa stratilo?

Šípka

4. Vypočujte si báseň.

Pod nohami pri opadaní listov

Letia žlté listy,

A pod listami šumia

Šušťanie, Shurshikha a Shurshonok -

Otec, mama a dieťa.

Čo si myslia?

Zelená cesta (II)

1. Ktoré písmeno zmizlo zo slov?

2. Zistite, o čo ide.

Obesia ho, keď sú skľúčení, šikanujú ho, keď sú arogantní, strkajú ho všade, zasahujúc do niečoho, čo nie je ich vecou.

Dodatočne: ako viete, bol to práve on, koho na trhu odtrhla zvedavá Varvara.

3. Zmeňte písmená v slovách tak, aby ste dostali nové slová. MAJÁKOVÝ VOZÍK

4. Predstavte si, že ste básnici. Dokončite čiary.

Medveď plače a reve:

Žiada včely, aby dali...

Michail hral futbal

A strelil do bránky...

Mačiatko si vyrobilo papuče,

Aby ste v zime nezamrzli...

Myška sa schovala pod kopcom

A potichu hrýzť...

Rezervovať

Tieto úlohy môžu byť použité, kým porota sčítava výsledky hry.

1. Obnovte ponuku.

Neskoro večer sa pod oknom točili tri dievčatá.

2. Dokončite báseň, zapamätajte si frazeológiu.

Priateľskejší ako títo dvaja chlapci

To vo svete nenájdete

Zvyčajne o nich hovoria:

Falšujú, zamieňajú slová,

Spievajú, kto ide do lesa...

Chlapci ich nebudú počúvať:

Z tejto piesne...

3. K slovám pridajte písmeno „I“.

Aké nové slová ste vymysleli?

Trápenie (plížiť sa).

Mak (maják).

Pavol (voška).

Kol (Kolya).

4. Nahraďte jedným slovom.

Železná strecha. Tehlový dom. Hodvábna stuha. Jahodový džem. Malinové želé. Budova, kde sa skladuje obilie. Stroj, ktorý ryje zem.

5. Nahraďte tieto slová antonymami.

Odvážny; Milý; rýchlo.

6. Rozprávky sa pýtajú: „A teraz nás, priatelia, spoznajte!“

Nosom búchal a búchal do taniera -

Nič som neprehltol a zostal mi nos...

Ale cesta je dlhá a košík nie je ľahký,

Prial by som si sedieť na pni a jesť koláč...

Nie je tam žiadna rieka ani rybník. Kde môžem získať trochu vody?

Veľmi chutná voda v kopyto!...

Červená panna je smutná, nemá rada jar,

Na slnku je jej ťažko, chúďa roní slzy!...

Myška si našla domov pre seba, myška bola milá:

Ten dom bol nakoniec plný nájomníkov.

Intelektuálna hra v škôlke pre starších predškolákov vo veku 5-7 rokov „Chytré a šikovné dievčatá“

Autor: Boldareva Svetlana Aleksandrovna, praktická psychologička, učiteľka-metodička, Predškolská vzdelávacia inštitúcia kombinovaného typu č. 9 „Voskhod“, Šachtersk.
Popis:
Metodický vývoj bude užitočný pre učiteľov predškolských zariadení. Hra obsahuje rôzne úlohy pre deti staršieho predškolského veku, ktoré rozvíjajú mentálne procesy, inteligenciu a samostatnosť. Hlavným účelom hry je diagnostikovať úroveň prípravy detí na školu.

Predmet. Intelektuálna hra pre starších predškolákov „Chytré a šikovné dievčatá“

Cieľ:
- udržiavať záujem o kognitívne aktivity;
- rozvíjať pamäť, myslenie, pozornosť, komunikačné schopnosti;
- vypestovať v deťoch schopnosť prevziať iniciatívu s cieľom získať nové vedomosti, vytrvalosť, odhodlanie, vynaliezavosť, vzájomnú pomoc

Materiál:
1.Karty úloh
2. Hudobný sprievod („Učiteľ tanca“, „Fanfára“ (začiatok, odovzdávanie cien, Disk s hudobnými úryvkami z detských rozprávok)
3. Prezentácia
4.Hrdina - Mary Poppins

Priebeh hry:

Hrá hudba.
Vedúci:
Slnko skoro, skoro vyšlo,
Dobré ráno všetkým.
A blahoželám vám, deti,
Prajem vám všetkým skvelú náladu.
Dnes je pre nás nezvyčajný deň,
Hra sa volala - prišiel jej čas.

Znie hudba, vstupujú deti.

Je čas, aby sme sa lepšie spoznali
Hrdinovia dňa - intelektuáli,
Predstavte sa, milí priatelia,
Všetci sa potrebujeme spoznať.
Prezentácia účastníkov hry

- Tak sme spoznali tím účastníkov a teraz vám predstavujeme ďalší tím - tím férovej a objektívnej poroty, ktorá bude musieť robiť ťažké, veľmi dôležité rozhodnutia.
Prezentácia poroty

Hrá hudba. Mary Poppins priletí na dáždniku.
Mary Poppins
Otvorím dvere do rozprávky,
Pozná každý Poppins Mary?
Pre dospelých aj deti
Vždy som plný nápadov!
Aby ste sa mohli rozvíjať,
Aby ste sa vyrovnali s akýmikoľvek ťažkosťami,
Ponáhľam sa ti na pomoc,
Pozvem vás do krajiny poznania!
Predškoláci, vytiahnite sa
Všetci sa na mňa pozerajú.
Zopakujme si to so mnou
Prísahy milých slov:
Prisaháme, že budeme priatelia
DETI: Prisaháme!
A neroniť horké slzy.
DETI: Prisaháme!
Zvládnite ťažkosti s úsmevom.
DETI: Prisaháme!
Prekonajte všetko s odvahou.
DETI: Prisaháme!
Vedenie: Naša intelektuálna hra je teda otvorená a začneme ju malou rozcvičkou (Snímka č. 2)


Mary Poppins
Snímka 3


Každému účastníkovi položím otázky. Za každú správnu odpoveď získa účastník jeden bod.

1.Ktorý strom sa bojí vetra? (osika)
2.Aký vták sa volá lesný lekár? (ďateľ)
3. Kto pláva rýchlejšie: kura alebo kačica? (káčatko)
4. Aký je teraz deň v týždni?
5. Ako sa volá vtáčia búdka vyrobená ľudskou rukou? (vtáčia búdka)
6. Koľko ročných období poznáš? (4)
7. V ktorom mesiaci chodia deti do školy? (september)
8. Aký nápoj môžete získať od zvieraťa? (mlieko)
9. Čo trvá dlhšie: rok alebo 12 mesiacov? (rovnako)
10. Aký kvet ťa pichne do prstov? (ruža)
11. Na akej planéte to žijeme? (Zem)
12. Z akého obilia sa vyrába pilaf? (ryža)
13. Zviera, ktoré Aibolit vytiahol z močiara? (hroch)
14. Čo môžeš vidieť na oblohe v teplom období po daždi? (dúha)
15. Aká zelenina je potrebná na prípravu boršču?
16. Čo môžeš vidieť so zatvorenými očami? (sen)
17. V akom ročnom období sa vyskytuje fujavica?
18. Koľko ľudí ťahalo repku? (3, iné zvieratá)
19. Domáci Mikuláš. (chladnička)
20. Čo môžete variť, ale nemôžete jesť? (domáca úloha)


Vedenie
- Rozcvička sa skončila. Porota zhrnula prvé výsledky. Pozývame účastníkov, aby si sadli na svoje miesta.

Vedenie: V našej sále sa zišli šikovní, veselí a vynaliezaví chalani. A porota a naše súťaže nám pomôžu vybrať tých najmúdrejších. Snímka 4 (Moderátor uvádza súťažné úlohy)

Mary Poppins si vyberá námestie „Fun Math“.

Vedenie: Chlapci, tu je prvá úloha - neobvyklé príklady ovocia.
Zadanie: Treba správne vyriešiť každý príklad a do prázdnych buniek napísať číslo zodpovedajúce počtu plodov v príklade. Snímka 5


Mary Poppins zbiera karty a dáva ich porote.
Vedenie: Milá Mary Poppins! Pomôžte nám vybrať ďalšiu súťaž na našom pestrofarebnom štvorci.
Mary Poppins si vyberá štvorec „Think – Guess“.
Snímka 6


Vedenie: A opäť úloha s kartami. Chlapci, pozrite sa na obrázok. Vľavo sú rôzne predmety a vpravo je grafické znázornenie ich častí.
Úloha: nájdite dvojicu objektu a jeho grafického obrázka a spojte ich rovnou čiarou.

Vedenie: Náš hosť si vyberá ďalšie námestie....
Mary Poppins si vyberá námestie „Tajemný svet prírody“.

Vedenie: A... budeme musieť ešte trochu popracovať s kartami. Takže úloha: určiť, čo kde rastie, spojením s rovnou čiarou Snímka 8


Vedenie: Mary Poppins! Opätovne vás žiadame o pomenovanie ďalšej súťaže.
Mary Poppins si vyberá štvorec ABC bezpečnosti Slide 9


Vedenie: Chlapci, prosíme vás, aby ste prišli na obrazovku.
Deti pristupujú k obrazovke.

Budete musieť odpovedať na otázky, ktoré vám položí lekár, inšpektor dopravnej polície a zamestnanec ministerstva pre mimoriadne situácie. Za správnu odpoveď získate jeden bod. Kto ako prvý odpovie na otázku?
Deti sa striedajú v odpovediach na položené otázky.
Inšpektor dopravnej polície
1. Miesto vyhradené pre chodcov sa nazýva...a) chodník; b) diaľnica; c) ulica. Snímka 10

2. Ako správne prejsť cez cestu, ak v blízkosti nie je semafor. Snímka 11


3. V akom aute – Volvo, Audi alebo Mercedes – by ste súhlasili s tým, aby ste jazdili s cudzím človekom? Snímka 12


Požiarnik
1. Čo robiť, ak sa v byte objaví dym: a) zabaľte si tvár mokrou handrou a rýchlo opustite byt; b) otvorte okná a dvere, aby mohol dym uniknúť. Snímka 13


2. Čo si dáva hasič na tvár pri vstupe do horiacej miestnosti a prečo to robí? Snímka 14


Doktor
1. Krabica (skrinka), v ktorej sa zbierajú lieky dostupné v dome. (Lekárnička.) Snímka 15


2. Pomocou akého orgánu človek dýcha: a) mozog; b) srdce; c) pľúca. Snímka 16


3. Tréning tela chladom. (Kalenie.) Snímka 17


Porota zhrnie výsledky súťaže a naša hosťka Mary Poppins vymenuje ďalšiu súťaž.

Mary Poppins si vyberá námestie „Fairy Paths“.
Vedenie: Chlapi, máte radi rozprávky? Potom vás pozývame na prechádzku po rozprávkových chodníkoch.
(Na obrazovke sú balóny s číslami. Dieťa si vyberie balón s číslom.)

Snímky pre rozprávky Snímky 18 - 27:
1. “Zlatý kľúč” – čiapka, abeceda, divadlo


2. „Sestra ALENUSHKA“ - kopyto, dieťa, dievča


3. „Žabia princezná“ - šíp, močiar, Ivan Tsarevich


4. „Tri medvede“ - tanier, stolička, medveď


5. „Masha a medveď“ - krabica, koláče, dievča


6. „Snehová kráľovná“ - palác, sane, chlapec


7. “Thumbelina” - krtek, lekno, lastovička


8. “12 MESIACOV” - vatra, košík so snežienkami, macocha a sestra


9. „Rozprávka o rybárovi a rybe“ - koryto, sieť, starý muž.


10. „Na povel šťuky“ – sporák, vedrá, šťuka.


Mary Poppins: A teraz mi dovoľte, aby som vyhlásil kreatívnu súťaž „Ukáž svoju top triedu!“
Deti tancujú na hudbu „The Dance Master“ s Mary Poppins

Vedenie: Pre porotu nebude ľahké zhrnúť výsledky tejto súťaže. Všetci ste tak skvelí!
- Pozývame vás, aby ste si opäť sadli k stolom a Mary Poppins vymenovala ďalšiu súťaž o viacfarebné štvorce.

Mary Poppins si vyberá štvorec „gramotnosti“.
Vedenie: Na splnenie tejto úlohy musíte urobiť zvukovú analýzu slov: mačka, kohút, líška a napísať prvé písmeno slova. Snímka 28


Výborne, zvládli sme to


Moderátor zbiera karty a dáva ich porote.
Vedenie: Milá Mary Poppins! Vyberte si ďalšiu súťaž!
Mary Poppins volí „Nájdi toho zvláštneho“
Vedenie: Tu, chlapci, máme poslednú kartu. Vypočujte si úlohu: v každej skupine predmetov musíte prečiarknuť ten ďalší.
Snímka 29


Moderátor zbiera karty a dáva ich porote.
Mary Poppins: Som rád, že môžem nazvať moju obľúbenú súťaž „Hádaj melódiu“ a požiadať vás všetkých, aby ste prišli ku mne. Postavme sa do jedného radu a teraz každému z vás zaznie melódia z vašich obľúbených pesničiek alebo kreslených rozprávok, ktorú budete musieť pomenovať.
Takže melódia znie pre hráča číslo 6 (kto je prvý atď.)
Vedenie: Drahí priatelia! Naše stretnutie sa skončilo. Všetci ste veľmi tvrdo pracovali, obstáli ste v náročných skúškach dôstojne, ukázali ste svoje vedomosti a vynaliezavosť. Slovo našej poroty.
(Porota vyhlasuje výsledky intelektuálnej hry a ceny)

Zamyshlyaeva Galina

To je všetko posledné kolo intelektuálnej hry „Smart Guys: First Steps“! Všetci účastníci sa na finále veľmi dobre pripravili a boli odhodlaní vyhrať! Otázky boli zodpovedané rýchlo, zmysluplne a sebavedomo. Len dvakrát dali divákom možnosť odpovedať na otázku.

Hra sa skončila, diplomy sú rozdané!

Pozrime sa, ako to dopadlo.

Vedúci: Dobré popoludnie milí priatelia! Som rád, že vás môžem privítať vo finále intelektuálnej súťaže „Inteligentní muži a ženy: prvé kroky“.

Víťazi prvého kola hry sa zúčastňujú finálovej hry, toto je... (volajú sa účastníci hry). Privítajme ich.

(Diváci pozdravujú účastníkov hry)


Vedenie. Na konci našej hry 5 kategórií: rozprávky od A. S. Puškina, svet okolo nás (vtáky, miestna história (moja rodná zem, ruské sviatky, ruský jazyk (zastarané slová).

Pravidlá hry všetky rovnaké. Každému účastníkovi položím jednu otázku. Ak je odpoveď na otázku správna, účastník sa posunie vpred po trati; ak je nesprávny, zostane na mieste. Otázka smeruje k publiku. Za správne odpovede môžu diváci získať token.

Pozor, odpovedá len ten, komu bola položená otázka.


Naša veľtrhová porota vyhodnotí vaše odpovede. .(predstavujú sa členovia poroty)


Takže začnime hru. Prosím účastníkov, aby išli na trate. Želám ti Veľa štastia!


Otázky pre záverečnú hru

1. V „Príbehu o cárovi Saltanovi“ sa dievčatá pri vyšívaní pokojne rozprávali a snívali o svojej budúcnosti.

Otázka: čo sľúbili robiť ako kráľovná?

Odpoveď: pripravte hostinu, utkajte plátno, zrodte hrdinu.

2. Starý muž z „Rozprávky o rybárovi a rybe“ na príkaz starej ženy niekoľkokrát odišiel k moru so žiadosťami o zlatú rybku.

Otázka: Koľko požiadaviek starého muža splnila zlatá rybka a ktoré?

Odpoveď: štyri (koryto, chatrč, šľachtičná, kráľovná)

3. V „Príbehu mŕtvej princeznej“ sa zlá kráľovná rozhodla zabiť svoju mladú nevlastnú dcéru. Oblečená ako žobráčka pohostila kráľovnú otráveným jablkom. A len verný pes vycítil problémy.

Otázka: Ako sa volal pes siedmich hrdinov v tejto rozprávke?

odpoveď: Sokolko.

1. Každú jar sa z vtákov vyliahnu mláďatá a potom ich kŕmia a učia lietať. Existuje však vták, ktorý opúšťa svoje kurčatá ihneď po narodení.

Otázka: O akom druhu vtáka hovoríme?

odpoveď: kukučka.

2. V našich lesoch žije niekoľko stoviek druhov drevorubačských a podkôrnych chrobákov - najhorších nepriateľov stromov. Tento vták nielenže ničí chrobáky a ich larvy, ale dostáva ich odtiaľ, odkiaľ ich nikto nedostane. A ak nám podkôrny hmyz a drevorubači ešte nezničili lesy, tak je to v nemalej miere zásluha známeho vtáka, ktorému ľudovo hovoria lesný lekár.

Otázka: Čo je to za vtáka?

Odpoveď: ďateľ.

3. Tento vták je jedným z najväčších lesných vtákov, žije v húštinách a močiaroch. Má výborný sluch, zrak, krásne čierne perie a jasne červené obočie.

Otázka: Ako sa volá tento vták?

Odpoveď: tetrov hlucháň.

1. U nás, ale aj v iných krajinách sveta má každé mesto, obec, dedina svoj názov, ktorý ho odlišuje od ostatných obývaných oblastí. Naša obec dostala svoje meno na počesť veľkého dramatika Ostrovského

Otázka: Ako sa volala naša obec predtým?

Odpoveď: Semenovskoe-bast.

2. Každý človek má svoju malú vlasť, teda miesto, kde sa narodil, vyrastal a žije. A aby ste ho našli, potrebujete poznať adresu jeho bydliska. No adresu majú nielen obyvatelia, ale aj rôzne budovy.

Otázka: na akej ulici sa nachádza naša materská škola?

Odpoveď: Shkolny Lane.

3. Všetci viete, že každá krajina má svoje štátne symboly. Mestá a mestečká majú aj svoju vlajku a erb, ktoré vypovedajú o ich črtách.

Otázka: aké farby má zástava a čo je vyobrazené na erbe našej obce?

Odpoveď: modrá a zelená, Snow Maiden.

1. Tento sviatok sa oslavuje nielen v Rusku, ale aj v mnohých iných krajinách, a preto je medzinárodný. V našej krajine sú k tomuto dňu zablahoželané všetky ženy a dievčatá.

Otázka: O akej dovolenke hovoríme?

2. Zákon o dňoch vojenskej slávy hovorí o tomto sviatku toto: 23. február je dňom víťazstva Červenej armády nad cisárskymi vojskami Nemecka v roku 1918. Teraz je to sviatok pre všetkých skutočných mužov.

Otázka: Ako sa volá tento sviatok?

Odpoveď: Deň obrancov vlasti.

3. Tento sviatok je asi najdojemnejší, najradostnejší sviatok u nás. Veterán s rozkazmi na hrudi, ktorý vedie svojho vnuka za ruku, je symbolom spojenia medzi generáciami, sily našej vlasti. V tento deň sme obzvlášť hrdí na našu históriu a chceme veriť, že prekonáme všetky ťažkosti.

Otázka: Čo je toto za dovolenku?

Odpoveď: Deň víťazstva.

1. Neskoro večer sa tri dievčatá pod oknom podelili o svoje sny, keby sa stali kráľovnou...

"Len som mal čas niečo povedať, dvere potichu zaškrípali a do malej izby vstúpil kráľ, panovník tej strany."

Otázka: Aký druh miestnosti sa v staroveku nazýval svetlou miestnosťou?

Odpoveď: Východní Slovania majú svetlú prednú izbu, často v hornej časti domu.

2. Vypočujte si úryvok z „Rozprávky...“

„Cár otec vyšiel do vestibulu. Všetci vošli do paláca. Kráľ sa dlho nepripravoval: v ten istý večer sa oženil."

Otázka: vysvetlite, čo je baldachýn?

Odpoveď: nebytová časť domu spájajúca obytný priestor s verandou.

3. Princ Guidon, po prvej návšteve lodníkov v prekrásnom meste na ostrove Buyan, chcel vidieť cára Saltana, svojho otca. Povedal o svojej túžbe labutej princeznej a ona mávnutím krídla urobila zázrak:

"Potom sa scvrkol do bodu, premenil sa na komára, letel a kvičal a dohonil loď na mori."

Otázka: čo to znamená, otočil sa?

Odpoveď: reinkarnujte sa, premeňte.





Vedúci: Vážení účastníci, všetky testy ste zvládli so cťou!

A splnili sme všetky náročné úlohy. Prichádza chvíľa pravdy

Je čas bodovať ja

Nech vyhlási víťazov súťaže

Naša nestranná a prísna porota.

(Na zhrnutie výsledkov dostane slovo predseda poroty.)


Najerudovanejší divák hry.


Účastníci na druhom mieste.



Víťaz intelektuálnej hry „Smart Guys: First Steps“


Vedúci: Tým naša súťaž „Šikovní muži a ženy“ končí. Ďakujem vám, milí diváci, za úsmev a iskru v očiach a prajem účastníkom hry ďalšie úspechy v ďalších súťažiach. Výborne! Len tak ďalej!

Vážení kolegovia, ďakujem vám za pozornosť!

Cieľ súťaž-hra "Inteligentní muži a ženy": vytváranie podmienok pre rozvoj invenčného myslenia, produktivity, digitálnej gramotnosti, efektívnej komunikácie a tvorivých schopností žiakov základných škôl.

Ciele súťaže-hry

  • aktivovať kognitívnu aktivitu detí;
  • prispieť k rozvoju schopnosti kompetentne vyjadrovať svoje myšlienky v ruštine;
  • vytvárať podmienky pre rozvoj sebaorganizácie, schopnosti organizovať svoje aktivity a verbalizovať vedomosti;
  • podporovať rozvoj osobnej zodpovednosti a komunikačných zručností pri práci v tíme.

Herná súťaž „Inteligentní muži a ženy“ je zameraná na rozvoj nasledujúcich zručností dvadsiateho prvého storočia:

  • Komunikačné schopnosti– schopnosť vytvárať podmienky pre efektívnu ústnu, písomnú, multimediálnu komunikáciu v rôznych formách a súvislostiach, zvládať ju a rozumieť jej.
  • Kreativita a zvedavosť– schopnosť sebarozvíjať, aplikovať nové myšlienky a komunikovať ich s inými ľuďmi.
  • Schopnosť pracovať s informáciami a médiami– schopnosť nájsť, analyzovať, spravovať, integrovať, vyhodnocovať a vytvárať informácie v rôznych formách a rôznymi spôsobmi
  • Interpersonálna interakcia a spolupráca- schopnosť pracovať v tíme a byť lídrom; prevziať rôzne úlohy a zodpovednosti; pracovať produktívne v tíme; schopnosť empatie; rešpektovať rôzne názory.
  • Schopnosť formulovať a riešiť problémy- schopnosť identifikovať, analyzovať a riešiť problémy.
  • Sociálna zodpovednosť– schopnosť konať v záujme komunity.

Plánované výsledky:

Osobné:

  • realizovať seba ako súčasť tímu (zaujatá a aktívna účasť na kolektívnom úsilí);
  • vysvetliť pre seba: „čo chcem vedieť“ (ciele, motívy) a „čo som sa naučil“ (výsledky);

Metapredmet:

  • sám za seba makeup plán plnenia úloh, riešenia problémov tvorivého a hľadačského charakteru;
  • práca podľa kolektívne vypracovaného plánu, spoločnej dohody.

Predmet:

  • asimilovať počiatočné predstavy o charakteristikách rôznych profesií;
  • vysvetliť svet zvieratá (hmyz, pavúky, ryby, obojživelníky, plazy, vtáky, zvieratá), huby, rastliny .
  • určiť svoj postoj k svetu: dokázať potreba, aby ľudia zaobchádzali so živými organizmami opatrne.
  • vedome postupujte podľa algoritmu na vykonávanie akcií vo výrazoch so zátvorkami a bez nich;
  • použitie pri výpočte na úrovni zručnosti znalosť tabuľkových prípadov násobenia jednociferných čísel a zodpovedajúcich prípadov delenia ;
  • realizovať sami ako rodení hovoriaci;
  • Zlatý klinec skupiny homogénnych objektov medzi heterogénnymi a pomenovať tieto skupiny ;
  • líšiť vyjadrenia z iných návrhov, riadiť príklady výrokov, určiť pravdivé a nepravdivé tvrdenia .

Etapy súťaž-hra

Súťažná hra „Inteligentní muži a ženy“ sa koná v piatich etapách.

  • Prvá fáza „Zahrievanie“ ( oblasť všeobecných vedomostí).
  • Druhá etapa "Gramoty" (filológia).
  • Tretia fáza „Oblečte kapitána“ ( kariérové ​​poradenstvo).
  • Štvrtá etapa "Sharpshooter" ( matematiky).
  • Piata etapa „Cesta okolo planéty“ ( svet).

Približné trvanie súťaž-hra : 45-50 minút

Interdisciplinárne prepojenia:„Svet okolo nás“, „Filológia (ruský jazyk)“, „Matematika a IKT“.

Materiály a zdroje potrebné na vykonanie súťaž-hra.

Vybavenie: počítač, projektor, plátno, interaktívna tabuľa, softvér, prístup na internet, Wi-Fi, osobný Macbook A pre každú skupinu účastníkov lotériový bubon, krabice obsahujúce predmety potrebné pre ľudí rôznych profesií.

Didaktické a učebné materiály: karty s úlohami do lotériového bubna.

Účastníci súťažnej hry: Súťaže sa zúčastňujú žiaci 1. – 2. ročníka. Účastníci z každej vzdelávacej inštitúcie predstavujú tím piatich ľudí (kapitán a štyria členovia tímu).

Porota súťaže: Porotu tvoria učitelia (vychovávatelia) účastníkov súťažnej hry.

Úlohy poroty:

  • hodnotiť výkon tímov podľa špeciálne vyvinutých kritérií;
  • informovať účastníkov o prijatých rozhodnutiach;
  • zúčastniť sa postupu udeľovania cien pre víťazov a účastníkov.

Na základe výsledkov piatich etáp porota určí víťazov a ocenia tímy.

Komentár pre učiteľa. Prezentácia, ktorá sprevádza priebeh súťažnej hry, pozostáva zo 17 snímok.

  • 1 snímka. Názov
  • 2 snímka. Herná mapa. Na navigáciu na vybratú snímku môžete použiť hypertextové odkazy.
  • 3 snímka. Zahrejte sa. Návraty sa vykonávajú v smere šípky.
  • 4 snímka. Čítaj viac Hypertextový odkaz otvorí hru v aplikácii Leaningapps. Návraty sa vykonávajú v smere šípky.
  • 5 snímka. Presný strelec. Návraty sa vykonávajú v smere šípky.
  • 6 snímka. Súťaž kapitánov. Návraty sa vykonávajú v smere šípky.
  • Snímka 7 Cestovanie po planéte. Pomocou hypertextového odkazu môžete prejsť na požadovanú snímku. 1 – Les. 2 – Púšť. 3 – oceán. 4 – Lúka. Postupujte podľa šípky a prejdite na poslednú snímku.
  • 8 -11 snímok. Spúšťací systém bol nakonfigurovaný. Ak kliknete na obrázok s obrázkom zvieraťa navyše, obrázok zmizne. Ak je odpoveď nesprávna, obrázok sa bude kývať.
  • 8 snímka. les. Vráťte sa na siedmu snímku podľa šípky.
  • Snímka 9 Púšť. Vráťte sa na siedmu snímku podľa šípky.
  • 10 snímka. oceán. Vráťte sa na siedmu snímku podľa šípky.
  • 11 snímka. Lúka. Vráťte sa na siedmu snímku podľa šípky.
  • 12. snímka. Úvodná obrazovka (titulná snímka).
  • Snímka 13 Gratulujem výhercom.
  • Snímky 14-16. Zdroje (nezobrazené)

Priebeh udalosti

I. Organizačný moment.

Snímka 1

Moderátor 1: Začíname súťažnú hru „Inteligentní muži a ženy“.

Moderátor 2:

Moderátor 1: Našu súťaž budú hodnotiť vaši mentori.

Porota sa usadí a dostane protokoly.Príloha 1

Moderátor 2:Účasť v našej hre...

Moderátor uvádza názvy vzdelávacích inštitúcií, ktoré sa zúčastňujú hry.

Moderátor 2:

Odpoveď, ste radi, že ste tu? (Áno)
Máte veľa vedomostí? (Áno)
Vzal si so sebou rozum? (Áno)
Ste pripravení na férový boj? (Áno)
Podporí vás na ceste verný priateľ? (Áno)
Pôjdete spolu? (Áno)

Snímka 2

Moderátor 2: Dievčatá a chlapci. Naša súťaž „Inteligentní muži a ženy“ pozostáva z piatich etáp. Prvá fáza „Zahrievanie“ vám pomôže ukázať vaše všeobecné znalosti, rozhľad a erudíciu. Druhá etapa „Literatúry“ pozve mladých filológov. Tretia etapa „Dress the Captain“ je venovaná rôznym profesiám. Možno niektorým z vás poslúži ako vodítko pri výbere budúceho povolania. Štvrtá fáza, „Sharp Shooter“, vás zavedie do sféry matematiky. V piatej fáze sa vydáte na „Cestu okolo planéty“.

Moderátor 1:

Nechajte si dnes celú hru
Nasleduje úspech!
Len tak ďalej, priatelia! Hra volá!
Všetkým fandíme!

II. Prvé štádium

Snímka 3

Moderátor 2: Začneme teda prvou fázou „Zahrievanie“. Dodatok 2

Lotériový bubon obsahuje kartičky s úlohou. Zástupcovia každého tímu striedavo vyberajú kartičku s úlohou. Tím sa poradí a odpovie na položenú otázku.

Hodnotiace kritériá pre prvý stupeň

III. Druhá fáza.

Snímka 4

Moderátor 1: Dievčatá a chlapci! Pred vami je úloha druhého stupňa „gramotnosti“. Toto je gramatická hádanka. Skladá sa zo slovníkových slov. Nad a pod hracím poľom sú písmená. Musíte vybrať písmeno a slovo, ktoré obsahuje toto písmeno. Tím, ktorý dokončí úlohu rýchlejšie, vyhráva.

(Každý tím Macbooku LearningApps.org/watch?v=gtd2m7ik)

Kritériá hodnotenia druhého stupňa

IV. Tretia etapa.

Snímka 5

Moderátor 2: Našou treťou fázou je „Dress the Captain“. Dodatok 3

Navštívili nás ľudia z piatich rôznych profesií. Ich montérky a náradie dávame do rôznych krabíc. Zdá sa, že sme si niečo pomiešali. Pozývame vás, aby ste dôkladne zvážili obsah svojich škatúľ a škatúľ vašich protivníkov. Nájdite uniformu pre svojho kapitána a vysvetlite, aké povolanie zastupuje. Buď opatrný!

(V špeciálnych boxoch sú nástroje, uniformy lekára, kuchára, športovca, námorníka, staviteľa rozložené v chaotickom poradí. Sú tam predmety, ktoré nepatria do žiadnej z vyššie uvedených profesií).

Kritériá hodnotenia tretieho stupňa

V. Štvrtá etapa. Časť prvá.

Snímka 6

Štvrtá etapa pozostáva z dvoch častí.

Moderátor 1:Štvrtou fázou je „Sharp Shooter“. (Deti dostanú pracovné listy. Dodatok 4)

Moderátor 1: Pozývame vás, aby ste zvážili cieľ prvého kola. Vystrieľajte osem rán, doplňte prázdne miesta a doplňte chýbajúce čísla. Pomôže vám v tom násobilka. Na dokončenie úlohy sú určené tri minúty.

(Po dokončení práce sú porote odovzdané formuláre s dokončenou úlohou.)

Hodnotiace kritériá pre štvrtý stupeň (1)

VI. Štvrtá etapa. Druhá časť.

Snímka 7

Moderátor 2: Odporúčame vám skontrolovať presnosť pomocou druhého terča. Vystreľte štyri šípy (vyberte štyri čísla) a získajte celkovo presne 100 bodov. Vyhrá ten, kto nájde viac možností.

Hodnotiace kritériá pre štvrtý stupeň (2)

VII. Piata etapa.

Snímka 8

Vedúci:

Zoberieme mapu sveta
Začnime cestu
Cez moria, cez oceány,
Krajiny a kontinenty.
(Autorka básne Elena Knysh)

Vedúci: Dievčatá a chlapci. Začíname našu cestu okolo planéty. Buďte opatrní, pretože niektoré zvieratá sa stratia. Vašou úlohou je určiť, ktoré zo zvierat skončilo v prostredí niekoho iného. Uhádni hádanku a dozvieš sa, kde sme skončili.

Dom je otvorený zo všetkých strán,
Je pokrytá vyrezávanou strechou.
Príďte do zeleného domu -
Uvidíte v ňom zázraky!

deti(prvý tím) odpovedz zborovo: Les.

Snímka 9

Vedenie. Určte, ktoré zviera by nemalo žiť v lese. Ak dáte správnu odpoveď, ďalšie zviera je poslané do svojho biotopu. Ak je odpoveď nesprávna, obraz sa bude chvieť.

Snímka zobrazuje les, v ktorom žijú páv, veverička, straka, zajac, klokan, los.

Snímka 10

Vedenie: Pokračujeme v ceste.

Sú v nej veľké kopy piesku
Nazývajú sa duny,
A popri nich kráčajú ťavy,
Natiahnutý ako karavan.

deti(druhý tím) odpovedzte zhodne: Púšť.

Snímka zobrazuje ťavu na pozadí púšte, vlk, had, jerboa, medvedík čistotný, jašterica.

Snímka 11

Vedúci:

Kráľovstvo rýb, veľrýb, chobotníc,
Morské hviezdy, medúzy, koraly.

deti(tretí tím) odpovedá zborovo: Oceán.

Na pozadí oceánu sú zobrazené: šťuka, žralok veľrybý, rakovina, hviezdice, koraly.

Snímka 12

Vedúci:

Kráčame s tebou po koberci,
Nikto to nepletal.
Roztiahol sa
Leží pri modrej rieke
A žltá, modrá a červená!

deti(štvrtý tím) odpoveď v zbore: Lúka.

Na pozadí lúky sú zobrazené: myš, jeleň, čmeliak, motýľ, prepelica, tetrova hlucháňa.

Kritériá hodnotenia 5. fázy

VIII. Výsledok súťažnej hry „Chytré a šikovné dievčatá“.

Moderátor 2: Súťaž sa skončila. Porota vyhlási počet bodov a mená víťazných tímov.

Odovzdávanie pohárov a certifikátov.