Zadaci za provođenje potrage s mladim učiteljima. Radionica "Quest-game" - moderne tehnologije igranja u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama. “U uspješnom timu je zdrav duh! »

Scenarij pedagoške igre potrage "Putovanje"

Cilj: Aktivacija mentalne aktivnosti nastavnika; otkrivanje kreativnog potencijala; optimizacija međuljudskih odnosa.

Dobar dan drage kolege! Danas vas želim pozvati da budete u ulozi natjecatelja, testirate svoju snagu, pokažete svoje sposobnosti. Naša timska igra. Stoga, prije nego što počnemo, predlažem izvlačenje. Sada svi redom izvlače žeton iz vrećice.

Dakle, izvlačenje je završeno. Danas s vama nemamo samo igru. Pred nama je uzbudljivo putovanje vlakom. Tim koji je dobio crvene žetone je jedan dio vlaka, tim sa plavim žetonima je drugi dio. Zadatak vlakova je uspješno proći teži put i doći do stanice intelektualaca. Staza je prilično duga - 100 km. Udaljenost od stanice do stanice. I što se uspješnije nosite s predloženim zadacima, to su veće šanse da stignete na odredište.

Sada timovi trebaju izabrati voditelja svog tima i smisliti ime za vlak.

Dobro napravljeno! Pa, jesu li vlakovi spremni za polazak? (zvukovi glazbena pratnja- vlak u pokretu).

Dobro je kad puno prijatelja ide s tobom na put.

Svima odmah postaje zabavnije, želim pomicati planine.

Evo prve stanice!

    Stanica za zagrijavanje (Nije procijenjeno)

Pogodite zagonetke u kojima se željena riječ sastoji od nekoliko neovisnih riječi.

Prva riječ nad čajnikom se topi,

Drugo je da raste ispod usne oca.

I cijelo more vjetar napuhne

I poziva nas da plivamo s vama (parni brkovi)

Prvi slog je nota, drugi je također,

I općenito - izgleda kao grašak(grah)

Prijedlog je u mom početku,

Na kraju - seoska kuća.

I cjelina - sve smo odlučili

I za tablom i za stolom (Zadatak)

Početak je nota, zatim dekoracija jelena.

I zajedno - mjesto žustrog kretanja (cesta)

    Stanica "Zapamti"

Kaže se da stariji ljudi postaju rastreseni i zaboravni. Zapravo, zaboravnost uopće nije "privilegija" samo starijih osoba. Jao, "ljudi mogu imati slabo pamćenje različite dobi. Kakvo ti je pamćenje?

Zadatak broj 1: Čita se 25 riječi -Slon, krevet, deva, kišobran, bilježnica, olovka, ptica, kaput, čaša, telefon, cvijet, čovjek, drvo, lopta, jabuka, torba, ruža, naranča, piramida, čaj, lutka, vaza, vrabac, šešir, medo.

Svaki tim mora zapisati sve riječi koje je uspio zapamtiti. Riječi se mogu pisati bilo kojim redoslijedomZa svaku riječ se naplaćuje 1 km.)

Zadatak broj 2: Što je prikazano?

Svakom timu prikazuju se 3 slajda u razmaku od 5 sekundi. Zatim se postavljaju pitanja o sadržaju slajdova, svaki tim ima 3 pitanja (Za svaki točan odgovor dobiva se 2 km.)

    Stanica "Savvy"

Sudionici trebaju zamijeniti frazeološke jedinice jednom riječju

Trn u oku

klimnuti glavom

Tucite palčeve

pregrizi jezik

Kao snijeg na glavi

objesi nos

Lebdite u oblacima

Izgrditi

Nick dolje

Vrijeme čekaj uz more

Oštriti vezice

dati riječ

Drhti kao list jasike

Pišati kao kokošja šapa

Hodaj na glavi

Imati na umu

Razgovarajte s tri kutije

Začepi

Nakon kiše u četvrtak

(Za svaki točan odgovor naplaćuje se 1 km.)

    Stanica Fantazerov

Sudionici svakog tima pozvani su da dovrše 10 identičnih slika. Crteži se ne smiju ponavljatiZa svaki originalni crtež naplaćuje se 1 km.)

    Stanica "Razumjeti"

Timovi dobivaju kartice s 10 riječi. U roku od 3 minute, sudionici prve ekipe moraju objasniti što više riječi svojim suparnicima, dok korištenje riječi istog korijena nije dopušteno. Zatim mijenjaju uloge.

Deva

Kompot

Pedagogija

Crtani film

Roditelji

Griz

Pijesak

bankomat

Književnost

Marmelada

Priča

Aktovka

administracija

Dinosaur

Muzej

Rjaženka

Mužjak

menadžer

govorna terapija

Šifon

(Za svaki točan odgovor obje ekipe dobivaju 1 km.)

    Stanica "Matematička"

Dječak ima sestara koliko i braće, a njegova sestra ima upola manje sestara nego braće.

Koliko braće i sestara ima ova obitelj? (4 brata i 3 sestre)

Kad je moj otac imao 31 godinu, ja sam imao 8 godina, a sada je moj otac dvostruko stariji od mene. koliko sad imam godina (star 23 godine. Razlika između godina oca i sina je 23 godine, dakle, sin mora imati 23 godine da bi otac bio dvostruko stariji od njega).

Bodovi se dodjeljuju ekipi koja prva da točan odgovor. Za svaki točan odgovor dobiva se 5 km.

    Stanica Kvakushkina

U rano jutro na rubu glasno krekeću žabe.

Postoji mnogo riječi, a sve riječi uvijek sadrže "qua" u sebi.

U sredini, i na početku, i u kvaru, i u nizu ...

Više ste puta sreli riječi, neka govore!

    Primer

    Konjica

    Kvas

    Karavan

    Potkova

    Akvarij

    Kraljica

    Karavela

    Pismo

    Krava

( Za svaki točan odgovor dobiva se 1 km.)

    Stanica Duševnaja

Prevalili smo dug put i završili doslovno nadomak željene postaje. A inteligencija se, po mom mišljenju, ne mjeri samo snagom uma, nego i snagom duše. Svaki tim sada mora naizmjence davati komplimente svojim suparnicima. A što ih je više, veće su šanse da stignete na odredište.

Uzviknimo, divimo se jedni drugima,

Visokozvučnih riječi se ne treba bojati.

Dajte si komplimente

Uostalom, sve su to sretni trenuci ljubavi.

U ovom natjecanju svaki kompliment ima svoju vrijednost. Što je kompliment originalniji, to je više kilometara dodijeljeno za njega.

Sažimajući.

Dakle, prema rezultatima svih etapa, svaki je tim uspio prijeći stotinjak kilometara. A to znači da naša grupa zapošljava najviše intelektualni učitelji. Čestitamo! Stigli ste na odredište – stanicu Intelektualaca.

    Stanica "Intelektualci"

Izvan prozora temperatura zraka je najugodnija, nebo je bez oblaka, atmosferski tlak je normalan. Ne zaboravite na dobro raspoloženje pri odlasku. Oni koji žele svoje želje mogu ostaviti u knjizi komentara i prijedloga. Sretno!

Povezane publikacije:

"Tehnologije igrica". Radionica za učitelje Od 02.11.11 Sastavio i proveo: Kravchenko N.A., učitelj prvog kvartala. mačka. Glazbeno zagrijavanje "Susjedi" Svrha: ublažiti emocionalni stres.

Radionica za odgojitelje "Tehnologije igre u odgojno-obrazovnom procesu djece predškolske dobi" Igra rađa radost Sloboda, zadovoljstvo, mir u sebi Oko sebe, mir sa svijetom Friedrich Fröbel. U središtu obrazovne organizacije.

Radionica za roditelje djece starije skupine "Igra u životu djeteta" Radionica za roditelje djece starija grupa Na temu: "Igranje u životu djeteta" Napredak: Pozdrav roditeljima: Dobro veče.

Radionica "Kreiraj novu igru!" (interaktivna igra) Svrha: pomoći učiteljima da ovladaju tehnologijom stvaranja Nova igra na temelju poznatih igara. Kvantitativni i kvalitativni sastav sudionika.

Seminar-radionica "Tehnologije koje štede zdravlje u razvoju govornih vještina djece predškolske dobi" Svrha: Širenje pedagoškog iskustva u primjeni tehnologija koje štede zdravlje u radu odgajatelja u razvoju govornih vještina.

Suvremene obrazovne tehnologije Izvješće nastavnika MBDOU Dječji vrtić Broj 16 sela Gubskaya S. A. Motorkina o korištenju suvremenih obrazovnih tehnologija, prikladno.

Suvremene obrazovne tehnologije u predškolskom odgoju Tehnologije koje štede zdravlje u glazbenoj nastavi na predzdravstvenoj njezi djeteta potpuna su tjelesna, psihička i socijalna dobrobit.

Suvremene obrazovne tehnologije u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama "Suvremene pedagoške tehnologije u predškolskim odgojno-obrazovnim ustanovama". Danas ćemo govoriti o pedagoškim tehnologijama i njihovoj učinkovitoj upotrebi u predškolskoj dobi.

Suvremene pedagoške tehnologije "Klupski sat" i "Kuest igra" Suvremene pedagoške tehnologije "Club sat" i "Quest-game". Pripremio: viši učitelj MBDOU "Dječji vrtić br. 22" Lipina T.P.

nastavničko vijeće

Tema: " Pronađimo blago»- igra potrage za učitelje.

Dragi kolege! Naše današnje učiteljsko vijeće nosi naziv "Pronađimo blago!" Naše učiteljsko vijeće danas će se održati u neobičnom obliku - u obliku potrage - igre.

Cijelo vrijeme našeg današnjeg susreta tražit ćemo neobično blago i možda ga na kraju susreta i pronađemo ako se nosimo sa svim zadacima. Predlažem da se upoznate s današnjim planom puta.

(podijeliti karte s rutom sudionicima)

Želite li pronaći blago? Jeste li spremni malo putovati?

Kolege, predlažem da stanete u krug.

Orgmoment

Kako bismo odmah stvorili pozitivnu atmosferu, pozivam vas na mali trening.

Prva faza obuke:

“U uspješnom timu je zdrav duh! »

Igra "Pozdrav"Svi sudionici su učitelji.

Svrha: upoznati jedni druge, stvoriti dobar dojam o sebi.

Tijek igre: igrači stoje u krugu. Zauzvrat, svaka se osoba predstavlja svojim imenom i patronimom, na kraju se naziva deminutivom - nježno (na primjer: Irishka, maca, itd.)

Drugi stupanj obuke:

"Voli sebe i druge"

Igra autopraoniceSvi sudionici su učitelji.

Cilj: osloboditi se emocionalnog stresa.

Pravila igre: pokretima glađenja “operite” loše misli i probleme sa sudionika igre koji se nalazi u “autopraonici”.

Napredak igre: 7 osoba. Dvije osobe stoje s obje strane okrenute jedna prema drugoj.

1 par - sapun

2 para kistova

3 para - voda

4 osobe - "sušenje", stoji na izlazu iz autopraonice i "suši" kolegu prijateljskim zagrljajima - zagrljajima.

Svaki sudionik prolazi unutar "praonice automobila", gdje se dobro "opere".

Pa nastavljamo:

Nekad davno, a za neke je to bilo nedavno, ti i ja (tako različiti) odabrali smo isto zanimanje: odgajateljica u vrtiću.

Netko je u vrtić došao namjerno, netko voljom sudbine. Ali budući da radimo u vrtiću, želim vjerovati da nam je odabrana profesija dana odozgo. Autsajderi ne ostaju ovdje dugo, tražeći drugi posao (i to je njihovo pravo!). A najprivrženiji ovoj profesiji ostaju u vrtiću. Dakle, što je učitelj?

ja Vježbajte. Portret dobrog i lošeg učitelja

Sudionici su podijeljeni u 2 tima. Zadatak: na listovima papira za crtanje stvoriti za 1 tim - sliku modernog učitelja koji zadovoljava profesionalni standard, za 2 tima - sliku nesposobnog učitelja. Timovi moraju zaštititi svoje projekte.

II Zadatak Blitz anketa

Svrha: povećati profesionalnu razinu kompetencija nastavnika u organizaciji obrazovne aktivnosti na temelju realizacije programa rada.

  1. Koji dokumenti određuju rad odgojitelja?
  2. Koje smo godišnje zadatke rješavali u ovoj akademskoj godini 2016/17?
  1. Koje su aktivnosti bile usmjerene na rješavanje ovih problema?
  2. S kojim ste se poteškoćama suočili?
  3. Što mislite koje bismo zadatke trebali izdvojiti za sljedeću akademsku godinu?

III Vježbajte. Slobodno vrijeme djece.

Slobodno vrijeme djece ove je godine bilo vrlo bogato!

Bilo je toliko zabave u vrtiću: svečane jutarnje predstave, zabavne aktivnosti s roditeljima, prisustvovanje predstavama, samostalne lutkarske predstave.

1. Jeste li zadovoljni animacijom djece i vašim prijedlozima za organizaciju odmora i zabave u sljedećoj školskoj godini?

Djecu smo zabavljali i zabavljali cijelu godinu, nije grijeh opustiti se ni sami. Naš glazbeni voditelj E.A. Kornelyuk je pripremio nešto zanimljivo za vas. Njezina riječ.

(Fonopedijska vježba "Laki-byaki").

IV Vježbajte. Praćenje odgojno-obrazovnih aktivnosti.

Svake godine, na početku i na kraju školske godine, provodi se komparativna dijagnostika stupnja razvoja djece. Predlažem da pogledate rezultate (nastup učitelja grupe).

Najbolji rezultati u razvoju djece prikazani su u starijoj skupini br. 2. Pitajmo učiteljicu ove grupe Kurbatovu T.D. govoriti o sustavu rada (planiranje individualnog rada s djecom, rad s roditeljima, planiranje).

V Zadatak. Samoobrazovanje nastavnika.

Kako je rekao znanstvenik i pisac Nikolaj Aleksandrovič Rubakin

“Nikada nemojte prestati sa samoobrazovanjem i ne zaboravite da koliko god učili, koliko god znali, za znanje i obrazovanje nema granica ni granica.”

Dragi kolege!

* Koji su oblici rada na samoobrazovanju?

Otvoreni razredi

Međusobni pregled i analiza OOD

Objavljivanje nastavnih materijala

Sudjelovanje na stručnim natjecanjima različitih razina

Generalizacija pedagoškog iskustva

* Koji se oblici prezentacije pedagoškog iskustva mogu koristiti?

Stjecanje stručnog obrazovanja

Govor na nastavničkim vijećima, seminarima

Organizacija majstorskih tečajeva

Kreativno izvješće na temu samoobrazovanja

Prezentacija i širenje pedagoškog iskustva

Napominjem da se ove akademske godine intenziviralo sudjelovanje naših nastavnika na raznim natjecanjima, uključujući i sveruska. Istina, ovo je još uvijek online sudjelovanje, ali ipak su profesori super! (učitelji Egorova T.V. Kostenko E.V.). Od općinskih sudjelovanja - sudjelovanje na pedagoškom forumu (u travnju 2017. Kurbatova T.D. - odgojiteljica i Gridyaeva E.V. - viša odgojiteljica).

Svojim nastupom na godišnjem općinskom natjecanju "Učitelj godine Kubana 2016", našu predškolsku obrazovnu ustanovu podržala je učiteljica Burlyaeva N.V. Voljela bih da sudjelovanje odgojitelja naše predškolske ustanove na natjecanjima ove razine u budućnosti postane tradicija.

Učitelji naše predškolske obrazovne ustanove ove akademske godine sudjelovali su i na drugim općinskim natjecanjima (učitelji Kurbatova T.D., Yakupova G.Sh., Kostenko E.V., Egorova T.V., Letashina M.V., Koba N.V., Burlyaeva N.V., Gridyaeva E.V.)

U ovoj akademskoj godini uspješno su djelovala 2 kruga - "Veseli jezik" voditeljica Chernova E.V. i "Masterilochka" voditelj Burlyaeva N.V., krug "Glazbeno kazalište" voditelj Kornelyuk E.A. radila samo 3 mjeseca, zbog preopterećenosti nastavnika kružok je prestao s radom u siječnju 2017. godine.

I ove akademske godine u našoj ustanovi za predškolski odgoj radila je „Škola mladog stručnjaka“ u kojoj su, zahvaljujući mentorima (odgojiteljica Kurbatova T.D. i odgojiteljica Letashina M.V.), mladi stručnjaci dobili potrebnu pomoć u radu (odgajateljice Kryuchkova N.A. i Chernova E.V.).

VjaVježbajte. Sve je u šeširu.

Dragi kolege! Želim vam reći o metodi 6 šešira za razmišljanje.

Velik doprinos popularizaciji kreativnog mišljenja dao je britanski psiholog i pisac Edward de Bono. Dakle, metoda razmišljanja "6 šešira" koju je on predložio prije 30 godina naširoko se koristi u potpuno različitim područjima, uključujući obrazovanje.

Njegova bit je da se u raspravama odmaknemo od modela spora koji smo usvojili, a umjesto tog modela De Bono nudi potpuno drugačiji pristup. Ovu metodu nazvao je metodom paralelnog razmišljanja ili "metodom 6 šešira za razmišljanje". Ova metoda omogućuje vam da razmotrite situaciju iz različitih kutova i uzmete u obzir sve aspekte važne za donošenje odluke. Šeširi možda nisu materijalni, dovoljno je staviti zamišljeni šešir. Ali mi smo predškolci, ljubitelji igre, pa su nam šeširi pravi.

BIJELI ŠEŠIR - informacijski simbol. Fokusirani ste samo na činjenice.

Koje informacije imamo? Koje informacije su nam potrebne?

CRVENI ŠEŠIR - simbolizira osjećaje, emocije i intuiciju. U crvenom šeširu možete slobodno izraziti svoje emocije bez objašnjavanja ili pravdanja. Što osjećam o ovome?

ŽUTI ŠEŠIR - ovaj šušur optimista, uvijek ga zaboravimo, u našim razmišljanjima, nažalost, često dolazi do pomaka prema negativizmu.

Zašto se to isplati učiniti? Koje su prednosti? Zašto se to može učiniti? Zašto bi radilo?

CRNI ŠEŠIR - ovaj kritičari šešir. To je osnova spora i načina razmišljanja zapadne civilizacije. Ovo je vrlo korisna kapa. Štiti nas od nepromišljenih odluka. To je istina? Hoće li uspjeti? Koji su nedostaci? Što ovdje nije u redu?

ZELENI ŠEŠIR- to je poziv na kreativno razmišljanje. U ovom šeširu

odbacujući kritike, tražimo samo alternativne mogućnosti. U ovom šeširu vidimo samo pozitivne strane. Koje su alternative? Koja su neka od mogućih rješenja i radnji? Analiza.

PLAVI ŠEŠIR - vrijeme za sumiranje. Predstavnik ovog šešira, nakon što je saslušao mišljenja svih podskupina, iznosi činjenice, povlači zajedničku crtu. Što smo postigli? Što dalje treba učiniti? Zaključci, sažetak.

Dragi kolege! Predlažem da se sada podijelimo u 2 osobe i odigramo ovu tehniku ​​koristeći primjer r.s.c. "Repa".

(učitelji u parovima rješavaju zadatak, zatim iznose svoje pretpostavke govoreći u debati).

Završavamo školsku godinu, čestitam svima od srca!

A ja ću vam odgovoriti: „Dobar si, bez sumnje!

Na pitanje kada ostatak, odgovorit ću - nikad!

Uostalom, rođene ste učiteljice - vi djevojke, zauvijek!

Iskreno vam želim kreativne ideje, dobro!

Neka ljubav naše djece grije naša srca!”

Ovdje ste tiho i došli do blaga. Otvorimo ga i vidimo što je unutra? (Dodjela nagrada)

A sada, dragi kolege, predlažem da sumirate naš rad na sljedeći način: već ste ocijenili svoj rad u akademskoj godini 2016./2017. godina. Dopustite mi da pročitam analitičko izvješće o rezultatima rada nastavnog osoblja za školsku godinu 2016.-2017. (analitička bilješka u prilogu).

Odraz raspoloženja "Cvijet raspoloženja"

Stvorimo vlastiti, već skoro ljetni, proplanak raspoloženja. Ovdje vam je trava na proplanku, ovdje sunce sja, oblaci nebom plove, a vi ćete ovdje staviti svoje cvijeće raspoloženja.

Nudim vam šareno cvijeće. Vi sami birate cvijet uz koji Vas veže kraj školske godine i postavljate ga na našu livadu raspoloženja.

Crveno - napravili smo odličan posao

Žuto - radili smo "Dobro", ali još uvijek ima neriješenih problema.

Plava boja - nismo radili punim kapacitetom, pa je bilo mnogo neriješenih pitanja.

Predlažem da na štafelaju stvorimo našu "Cvjetnu livadu raspoloženja"

Poštovane kolegice i kolege, predstavljam vam nacrt zadataka za sljedeću akademsku godinu:

Dragi kolege!

Imamo se čime ponositi i imamo čemu težiti.

Život je kretanje prema cilju. Da biste došli do cilja, morate prije svega ići naprijed, a ne stajati na mjestu, jer je naš DOW:

D- ljubazan, iskren, dobronamjeran;

O- društven, odgovoran, šarmantan;

Na– pametni, uspješni, entuzijastični učitelji

Naš pedagoški kredo:

Ljubav i poštovanje prema osobnosti djeteta;

Širina duše i oštrina uma;

Kvaliteta obrazovanja i odgoja;

Originalnost ideja i razmišljanja.

Predlažem sažeti naše pedagoške savjete:

Prijedlog odluke Nastavničkog vijeća:

1. Priznati rad tima MADOU - D/S 12 za akademsku godinu 2016.-2017., ocjenom "zadovoljava".

2. Nastaviti rad na organizaciji predmetno-razvojne sredine i

metodička podrška odgojno-obrazovnom procesu.

3. Nastaviti aktivno sudjelovati u natjecanjima na raznim

razine, u gradskim metodičkim udrugama.

4. Odobrenje plana rada, OOD rasporeda, dnevne rutine, sustava

aktivnosti kaljenja i rekreacije za ljetno rekreativno razdoblje akademske godine 2016.-2017.

5. Učiteljima nastaviti rad na samoobrazovanju: utvrditi

teme za akademsku godinu 2017.-2018.

Obiteljska potraga "Očito-nevjerojatno" za roditelje i stariju djecu predškolska dob

Alexandrova Alexandra Evgenievna, glazbena voditeljica Dječjeg vrtića br. 4 Krasnoselskog okruga St.
Opis Posla: Predstavljam vam scenarij obiteljske potrage. Održan je na slobodni dan kada su grupe bile slobodne i uređen prema temi različitih laboratorija. U ulogama profesora našle su se odgajateljice i specijalizantice našeg vrtića. Pozvana su djeca s jednom odraslom osobom i podijeljena u 6 timova. Ovaj razvoj mogu koristiti glazbeni voditelji i odgajatelji predškolskih obrazovnih ustanova. Scenarij potrage namijenjen je djeci starije predškolske dobi.
Cilj: stvoriti svečanu atmosferu za sudionike
Zadaci:
- kombinirati interese odraslih i djece
- poticati djecu i roditelje na aktivno sudjelovanje u akciji praznika;
Sudjeluju: djeca starijih i pripremne grupe s roditeljima, glazbenim voditeljem, odgajateljima. specijalisti.

POTRAGA "OČITO - NEVJEROJATNO"

Okupljaju se svi sudionici potrage glazbena dvorana.
Predavači: Dragi gosti! Drago nam je što vas ovog lijepog listopadskog dana pozdravljamo u našem vrtiću! Kako je lijepo vidjeti vesele poglede djece i odraslih koji u subotnje jutro griju zidove naše ustanove!
Danas smo vas pozvali na neobičan događaj - potragu, koja ima misteriozno ime "Očito-nevjerojatno".
Na ovaj dan skupine našeg vrtića pretvaraju se u kemijske, fizikalne, logičke, matematičke i ekološke laboratorije. Znate li što je laboratorij?
Ovo je mjesto za eksperimente s vodom, s riječima i predmetima koji će pred vašim očima poprimiti neobične oblike. Danas ćete naučiti kako očite pojave pretvoriti u nevjerojatne.
Ljudi, jeste li spremni za test? Što je s odraslima?
Tada potragu "Očito-nevjerojatno" proglašavamo otvorenom!

Zvuk fanfara
Dakle, u našoj potrazi sudjeluje 6 laboratorija i svaki ima svoj broj. Pogledajte gdje se nalazi svaki laboratorij (pokažite adrese laboratorija na ekranu i razgovarajte o njima). Isti stolovi, radi lakšeg praćenja rute, nalaze se na prvom katu.
U pohodu sudjeluje 24 djece i 24 odraslih, odnosno 48 sudionika. I, kao što smo rekli, postoji 6 laboratorija. Svaki laboratorij će u fazama posjećivati ​​8 osoba. Dakle, moramo se podijeliti u koliko timova? Ispravno za 6 timova. Počinjemo izvlačenje.
Svako dijete dolazi i odjednom izvlači dvije vrpce određene boje, vezane mašnom. Jednu vrpcu dijete pričvrsti za sebe, a drugu daje odraslom sudioniku s kojim je došlo u igru. Dakle, podijelit ćemo se u 6 timova. Jesu li svi spremni? Počinjemo izvlačenje.
(djeca uz glazbu izvlače vrpce povezane u parove).
Sada se ujedinjujemo prema boji vrpci u 6 timova. Jesu li se svi našli? Dobro napravljeno! Molimo dođite do stola i uzmite kartu s rutom, sa simbolom boje koja odgovara vašim vrpcama.
Nakon prolaska svake faze, dobit ćete žetone u obliku jesenjeg lišća. Svakako ih spremite! A kada završite cijelu rutu, čekamo vas u glazbenoj sobi da završite završnu fazu potrage "Očito-nevjerojatno".
Sada ponovno pogledajte tablicu rute. Podsjećam vas da su isti stolovi na prvom katu.
Znaju li svi kamo ići?


Svim sudionicima želimo dobro raspoloženje i uspjeh u rješavanju problema naših neobičnih laboratorija!
Uz glazbu, svi sudionici se razilaze svojim rutama.
LABORATORIJ br.1
Pokusi s vodom - "površinski napon vode"


-Vi ste u laboratoriju gdje proučavaju VODU. Voda je život! Više od 70% našeg planeta prekriveno je vodom (pokažite na globusu). Voda je neophodna za postojanje cjelokupnog života na planetu. Nalazi se u biljkama (90%) iu ljudskom tijelu (oko 70%). Voda nema okus, miris ni boju.
Glavni potrošač vode na Zemlji je osoba.
Zadatak: Čemu čovjek koristi vodu? (na primjer: za piće, hranu, pranje, razne kućanske i industrijske potrebe itd.)
Njemački znanstvenici nakon niza eksperimenata otkrili su da oni koji piju vodu i piju više od ostalih pokazuju veću suzdržanost i sklonost kreativnosti. Voda ispunjava energijom i vitalnošću.
- Čini se da je vodu čovjek već proučavao, ali znanstvenici još uvijek pronalaze najčudesnije činjenice o ovom elementu.
Jedna od činjenica je zakon površinske napetosti vode. To znači da molekule stvaraju "nevidljivi film" na površini vode.
Prvo iskustvo: posuda s vodom, mljevena paprika, kap gustog deterdženta.


Drugo iskustvo: posuda s vodom, pinceta, igle za šivanje.


Zadatak za ekipu: čaša vode do vrha, šaka novčića. Umočite novčiće u čašu da voda ne iscuri.
LABORATORIJ №2
"Incident u zemlji matematike"


Sudionike pozdravlja princeza matematike. Govori o tome da se u zemlji matematike dogodila katastrofa. Zli čarobnjak Neznalica ugasi sunce i svi se brojevi pomiješaše, a da nitko ne dođe do sunca, poruši čarobni most. Princeza zamoli sudionike da pomognu izgraditi most od čarobnih karata.
1. Karte su pomiješane i nasumično razbacane. Potrebno je odabrati karte određene boje i od njih postaviti "stazu". Šest parova sudionika - šest "staza" različitih boja.


2. Sunce ne svijetli. Princeza skreće pozornost polaznicima da je u zemlji matematike potreban red u svemu. Karte moraju biti raspoređene tako da broj točaka na njima bude od jedne do deset. Uz kartice s brojevima možete staviti kartice s brojevima.


3. Dok sudionici slažu karte s brojevima, zli čarobnjak Neuch uzima po jednu kartu iz svakog reda. Sunce ne sija. Princeza traži da "popravi" mostove. Da biste to učinili, morate karticu koja nedostaje zamijeniti s dvije druge. (Ako nedostaje karta sa šest točaka, onda se može zamijeniti kartama sa četiri i dvije točke itd.). Ako je odluka ispravna, kartica koja nedostaje vraća se na svoje mjesto.


4. Kada su sve karte pravilno poslagane i svi zadaci obavljeni, sunce "zasvijetli".
Princeza se svima zahvaljuje i pozdravlja s gostima.
LABORATORIJ #3

čarobna voda
Glumci 4 osobe:
1. Kap vode
2. Profesor Kapiljuškin
3-4.Asistenti
Iskustvo: 1.
Plodove spustimo u posudu s vodom, promatramo hoće li tonuti ili ne.
Očistimo plodove, stavimo ih u vodu, promatramo, donosimo zaključke.


Iskustvo 2.
Ulijte vodu u okrenutu čašu.
Ulijte vodu iz boce u čašu, obojite vodu u bilo koju boju, stavite plastelin u sredinu tanjura, zabodite u njega šibice, ulijte obojenu vodu u tanjure, zapalite šibice, pokrijte šibice čašom, promatrajte porast vode u čaši. Izvlačimo zaključke.
Iskustvo 3.
Miješanje boja u čaši.
Ulijte vodu u čaše. Topla voda u jednu čašu, hladna voda u drugu. Toplu vodu bojimo u žuto, hladnu u plavo.
Stavimo karte na naočale, stavimo žuto staklo na plavo, izvadimo karte, izvučemo zaključke.


Iskustvo 4.
Općenito. To radi samo profesor Kapiljuškin.
U staklenu posudu uliti ulje, vodu, staviti boju, šumeću tabletu. Promatramo radnju, donosimo zaključke.


LABORATORIJ №4
Eksperimentiranje sa štapićima za brojanje pomoću IKT-a.
- Pozdrav, želimo vam dobrodošlicu na Logički fakultet. Naš fakultet je dobio e-mail (slajd broj 1), što mislite od koga je? (iz Smeshariki).
Sada ću to pročitati.
Pokušajmo s ovim zadacima:
- zadatak 1 (slajd broj 2) Postavite kuću, a sada pomaknite dvije palice tako da dobijete zastavu.
- zadatak 2 (slajd broj 3) Položite ribu, zatim pomaknite dva štapića da napravite figuru nalik na luk.


- zadatak 3 (slajd broj 4) Položite kravu, a sada pomaknite dvije palice tako da ona gleda na drugu stranu.
- zadatak 4 (slajd broj 5) Postavite zmaja, zatim pomaknite četiri štapa tako da dobijete četverokute koji se sastoje od četiri trokuta.
- zadatak 5 (slajd broj 6) Postavite ključ, a sada pomaknite četiri štapića da napravite tri kvadrata.


- zadatak 6 (slajd broj 7) Nacrtajte figuru od devet kvadrata, uklonite četiri štapića da dobijete pet kvadrata.
LABORATORIJ №5
Ekološki trikovi
Stanica "Voda".
"Pomozimo čistoj vodi"
"Naftna rijeka" (izlijevanje nafte ubija ptice i vodene stanovnike.) Kako možemo pomoći?


"Očistimo rijeku od metalnih predmeta"
potrebno je izvaditi metalne predmete s dna posude s vodom.
Zaključak: Magnetska sila djeluje kroz staklo.
"Podignimo razinu vode"
Stanica "Vozdušnaja"
Čemu služi zrak? Koliko ljudi može živjeti bez hrane? (bez vode) koliko dugo čovjek može živjeti bez zraka?


"U potrazi za zrakom"
Što udišemo kroz nos? Što je zrak? Možemo li to vidjeti? Gdje je zrak? Kako saznati ima li zraka? (Hvataju zrak u vrećicama)
"Osjeti zrak" - djeca mašu papirićem uz lice. Što osjećamo? Zrak ne vidimo, ali on nas posvuda okružuje.
"Zrak ima težinu"
Dva napuhana balona vise na štapiću, zatim probuši jedan, zrak izađe i ravnoteža se poremeti.
"Zrak radi"
Držimo tanjurić iznad plamena svijeće, nakon nekog vremena tanjurić ispod pocrni (prekriven slojem čađe).


Zrak je neophodan za sav život na Zemlji. Ne možemo prestati disati, stoga moramo nastojati ne zagađivati ​​zrak.
LABORATORIJ №6
Divne preobrazbe riječi ili kako dan pretvoriti u noć.
1. Zadatak zagrijavanja: (svaka ekipa dobiva karticu sa slikom).
Lak - luk, mačka - kit itd.


2. Zadatak: (Svaki tim ima karticu, izvedenu pomoću zagonetki)
jedan). Koza - kora - ospice - konj
Došlo je zimsko vrijeme
Komarac ide spavati.
Sakrio se veseli roj
Ispod smeđe... kore.
Dječje bolesti... ospice itd.
3. Zadatak: (Svaki tim ima karticu, izvedenu pomoću dijagrama, koje slovo treba promijeniti)
Lisica - lipa - lupa - džep - loza - koza Lisica \u003d 3 - 2 - 3 - 2 - 1 \u003d Koza itd.
4. Zadatak: (Svaki tim ima karticu, izvedenu pomoću dijagrama, koje slovo treba promijeniti)
Roda - list - lisica - lipa - povećalo - Mjesec (1 - 4 - 3 - 2) itd.


5. Zadatak: posljednji lanac sastavljamo svi zajedno na ekranu računala.
Pretvaranje brašna u kolač:
Brašno - mura - vagon - far - farsa - sila - utvrda - luka - kolač
Na ekranu se pojavljuje torta.


Svi sudionici potrage i voditelji laboratorija okupljaju se u glazbenoj dvorani.
Predavači: Jako nam je drago što ste uspješno prošli sve testove potrage! Jeste li puno naučili, dečki? Što je s odraslima?
Dragi profesori, jeste li zadovoljni današnjim uspjehom svojih učenika?
Jesu li učenici naučili očito pretvarati u nevjerojatno?
Zaplješćemo sada jedni drugima za naše zajedničke napore!
A sada je vrijeme za posljednju fazu potrage "Očito-nevjerojatno".
Zvuci fanfara
Dragi sudionici, nakon svake etape svi ste dobili žetone. Jeste li ih sve zadržali? Pažnja! Poslušajte izazov!
Na svakom listu vidite ilustraciju. Sada pokušajte iz ovih tragova logično pogoditi koja se pjesma u njima krije. Vrijeme potrebno za izvršenje zadatka je jedna minuta. Jesu li svi spremni? Vrijeme je prošlo.