Бага насны оюутнуудад зориулсан оюуны тоглоом хөгжүүлэх. Бага сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулсан оюуны болон боловсролын тоглоомууд. "Ийм өөр үгс"

Валентина Крутакова
Оюуны тоглоомсургуулийн өмнөх насны болон бага насны сурагчдад зориулсан "Би бүгдийг мэдмээр байна!"

Зорилго:

Сурагчдын танин мэдэхүйг хөгжүүлэх сонирхол,

Урвалын хурд, санах ой, сэтгэхүй, логик, ярианы хурдыг хөгжүүлэх,

Үгийн санг баяжуулахад хувь нэмэр оруулах,

Янз бүрийн чиглэлээр хүүхдүүдийн ухамсар, мэдлэгийн түвшинг олж мэдэх,

Өөрийн хүрээлэл, эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх,

Багийг бүрдүүлэх, хүүхдүүдийн дунд сайхан сэтгэл санааг бий болгох, чөлөөт цагаа зөв боловсон өнгөрүүлэх, мэдлэг олж авах,

Багаар болон хосоороо ажиллаж сур.

Тоног төхөөрөмж: оролцогч бүрийн жетон, тоглоомын ялагчийн тууз « Бүх зүйлийг мэдэхийг хүсч байна» эсвэл бүх хүүхдэд зориулсан диплом, чихэрлэг, тайтгарлын шагнал, лабиринт бүхий картууд, янз бүрийн сүүдэр, хэлтэрхий бүхий картууд.

Хөтлөгч хүүхдүүдийг янз бүрийн даалгавар гүйцэтгэхийг урьж, асуултанд хариулж, тэмцээн бүрийн үр дүнгийн дагуу - даалгавар, хүүхдэд 1 жетон өгдөг. Тоглоомын төгсгөлд тоглогч бүрийн жетоныг тоолж, ялагчийг тодруулдаг. Учир нь багаХүүхдүүдэд энгийн асуултууд тавьдаг, том хүүхдүүдэд энэ нь илүү хэцүү байдаг тул хариултыг нотлох шаардлагатай.

Хичээлийн явц:

(удирдагч - сурган хүмүүжүүлэгч)

Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр бид зарцуулах болно сонирхолтой тоглоом , гэж нэрлэдэг « Бүх зүйлийг мэдэхийг хүсч байна. Энэ тоглоомыг оюун ухаан гэж нэрлэдэг, урвалын хурд, анхаарал, санах ой, тархины ажил болон таны сэтгэцийн хөгжилерөнхийдөө.

Танд дуусгах янз бүрийн даалгавар өгөх болно. Бид таны мэдлэгийг янз бүрийн чиглэлээр туршиж үзэх болно, тэдгээрийн хэрэгжилтийн үр дүнд үндэслэн бид олж мэдэх болно мэдэгч, та нарын дундаас хамгийн ухаантай нь.

Тэгэхээр та бэлэн үү хамгийн мэргэн мэдэхТа нарын дунд мэдлэгтэй юу? Тэгээд эхэлцгээе! Эхлээд дууны дууг сурцгаая, бүгдээрээ чангаар, нэгэн дуугаар, түүнийг хашгирцгаая:

Бид ухаантай!

Бид нөхөрсөг!

Бид анхааралтай байна!

Бид хичээнгүй!

Бид маш их зүйлийг сурч байна!

Мөн бид амжилтанд хүрэх болно!

Дасгал 1. Үлгэр сонирхогчид

Би эхлүүлье, чи дуусга

Зүгээр л үгээр хариул!

Үлгэрт морь нь энгийн зүйл биш юм:

Гайхамшиг - алтан дэл,

Тэр хүүг уулын дээгүүр үүрч,

Тийм ээ, тэр үүнийг унагахгүй.

Морь хүүтэй -

гайхалтай морь,

гайхалтай морь,

Хочоор (бөгтөр)

Чонын өмнө тэр чичирч,

Баавгайгаас зугт

Мөн шүдэн дээрх үнэг

Одоо ч баригдсан (колобок)

Тав тухтай байшингийн тухай

Бид яриа эхлүүлэх болно.

Баян хүн байна

Тэр амьдарч, цай уудаг байсан.

Би цай ууж, маффин зажилсан.

Харамсалтай нь тэр хүн

Байшин бүхэлдээ шатсан.

За жаахан бодоорой...

Энэ нь зөв, миний нагац эгч байна (муур)

Африкийн гол мөрөнд удаан хугацаагаар

Муу ёрын мод хөвж байна.

Уулзахын тулд сэлж байгаа хүн

Хүн бүр залгих болно (матар)

Хүний дайсан, араатны дайсан

Ууртай дээрэмчин (Бармалей)

Тэр дэлхийн бүх хүнээс илүү эелдэг,

Тэр өвчтэй амьтдыг эдгээдэг.

Тэгээд нэг удаа хиппопотам

Тэр үүнийг намагнаас гаргаж авсан.

Сайхан сэтгэлээр алдартай

Энэ бол эмч (Айболит)

Түүний эзэн бол хүү Робин,

Түүний найз бол Пиглет.

Тэр нэгэн цагт үүл шиг байсан;

Тэр энгийн боловч тэнэг биш.

Түүний хувьд алхах нь амралт юм.

Мөн зөгийн бал нь онцгой үнэртэй байдаг.

Энэ бол тансаг хошигнол юм

баавгайн бамбарууш (Винни Пүүх)

Тэр бүх бяцхан хүүхдүүдэд танил,

Хүн бүр түүнд хайртай

Гэхдээ дэлхий даяар ийм

Та нэгийг нь олохгүй.

Тэр арслан биш, заан биш, шувуу биш,

Барын бамбар биш, хөх биш,

Муурын зулзага ч биш, гөлөг ч биш

Чонын зулзага биш, газрын гахай биш.

Гэхдээ кинонд зориулж зураг авалт хийсэн

Мөн удаан хугацааны туршид бүгд мэддэг

Энэ хөөрхөн царай

Тэгээд нэрлэдэг (Чебурашка).

Сайн байна уу залуусаа, та маш сайн ажилласан. Асуултанд хариулсан хүн бүр жетон авдаг. Одоо бид та нарын хэн нь хамгийн ухаантай болохыг олж мэдэх болно.

Даалгавар 2. Уран сэтгэмж, авъяас чадварын талаархи асуултууд.

1. Хоёр хиамыг 6 минутын турш буцалгана. Нэг төрлийн хиамны наймыг хэр удаан чанах вэ? (6 минут).

2. Нэгэн эмэгтэй Москва явах гэж байгаад гурван залуутай танилцжээ. Тэд тус бүр нэг шуудай үүрч, шуудай болгонд муур байв. Москва руу хэдэн амьтан илгээсэн бэ? (1 эмэгтэй).

3. Таван гэрлийн чийдэн лааны суурь дээр бүдэгхэн шатав. Хаалга дуугарч, хоёр нь шатсан. Та хамгийн ихийг хийх хэрэгтэй жижиг байдал: хэдэн чийдэн үлдсэнийг хэлэх үү? (тав).

4. Насанд хүрсэн хүн хэдэн шүдтэй вэ? (32) .

5. Хэрхэн зөв ярих вэ: "Загас шүдгүй", "Загас шүдгүй", "Загас шүдгүй"? (загас шүдтэй).

6. Аль загас нэг талдаа нүдтэй вэ? (багалчин дээр).

7. Ховордсон амьтдыг хаана авчирдаг вэ? (Улаан ном руу).

8. А, Б хоёр хоолой дээр сууж байв. А унасан, Б алга болсон, хоолой дээр юу үлдсэн бэ? (болон).

9. Тэнгэрт хэдэн нар байдаг вэ? (1) .

10. Хүн хэдэн хуруутай вэ? (20. Гар тус бүр дээр 5, хөл тус бүрт 5).

12. Эрүүл мэндийн тухай зүйр цэцэн үгсийг санаж, нэрлэ. ( "Эрүүл биед - эрүүл ухаан» , "Цэвэр байдал бол эрүүл мэндийн түлхүүр", "Эрүүл мэндийг худалдаж авч чадахгүй, энэ нь оюун ухаан өгдөг"гэх мэт).

13. Морийг юу алж чадах вэ? (никотины дусал).

14. Аль нь илүү хүнд вэ: 1 кг хөвөн ноос эсвэл 1 кг төмөр үү? (ижил).

15. Ширээн дээр 3 шил интоор байв. Петя 1 шилнээс интоор идэж, ширээн дээр тавив. Хэдэн шил үлдсэн бэ? (3) .

16. Азарган тахиа өндөглөвөл хэн авах вэ? (хэнд ч азарган тахиа өндөглөдөггүй).

17. Долоо хоногийн 5 өдрийг нэрээр нь дуудахгүйгээр нэрлэ (өмнөх өдөр, өчигдөр, өнөөдөр, маргааш, нөгөөдөр).

18. Хэт яриатай Маша аль сард хамгийн бага ярьдаг вэ? (2-р сард 28 хоног байдаг тул 2-р сард).

19. Хар тэнгист хэдэн анааш сэлдэг вэ? (Огт биш, анааш усанд ордоггүй).

20. Тэмээн хяруул өөрийгөө шувуу гэж хэлж чадах уу? (үгүй ээ, тэмээн хяруул ярьж чадахгүй).

Сайн байна, залуус аа, асуултанд зөв хариулахыг хичээв.

Одоо би чамайг төөрдөг байшинг туулахыг санал болгож байна, хэн нь илүү хурдан байдаг.

Даалгавар 3. Төөрдөг байшин дундуур яв

Таны урд байгаа ширээн дээр лабиринт бүхий картууд байгаа тул та тэдгээрийг аль болох хурдан үзэх хэрэгтэй. Хүүхдүүд төөрдөг байшинг картаар дамжуулж, төөрдөг байшингаас гарах замыг тэмдэглэнэ. Даалгаврыг илүү хурдан, сайн даван туулсан хүн жетон хүлээн авдаг.

Сайн байна залуусаа, тэд маш сайн ажилласан. Одоо та оньсого хэрхэн шийдэж болохыг шалгацгаая.

Даалгавар 4. Оньсого

Олс дээрх самбар нь мориноос муугүй,

Тоглоомын талбай дээр бүгдээрээ эргэлддэг. (дүүжин)

Дээврийн доороос

Бороонд зугаалахаар гарлаа. (шүхэр)

Тарвас шиг дугуй, гөлгөр

Ямар ч өнгө, өөр өөр амт,

Та оосорыг суллахад,

Тэр үүл рүү нисэх болно. (бөмбөлөг)

Хананд цохих - Би үсрэх болно

Үүнийг газар шид, би үсрэх болно

Би алганаас алган руу нисэж байна,

Би зүгээр хэвтэж чадахгүй хүсэж байна. (бөмбөг)

Ямар мастер үүнийг цонхон дээр хийсэн

Мөн цутгамал, ургамал, сарнайн шугуйнууд? (хөлдөх)

Нэг ярьдаг, хоёр харж, хоёр сонсдог. (хэл, нүд, чих).

Эгч нар нугад ургадаг,

Тэд алтан нүдтэй, цагаан цилиатай. (chamomile)

Нарс дор, модны дор

Зүүтэй уут байна. (зараа)

олон өнгийн буулга

Энэ нь голын цаана унжиж байв. (солонго)

Зуун хувцас, бүгд бэхэлгээгүй. (байцаа)

Бүгд түүнд хайртай ч түүнийг харвал бүгд хөмсгөө зангидана. (нар)

Зун алхаж, өвөл амардаг. (баавгай)

Хэн сүхгүй ойд байна

Булангүй овоохой барих уу? (шоргоолж)

Гаргүй, сүхгүйгээр

Овоохой барьсан. (үүр)

Сайн байна уу залуусаа, та оньсого хэрхэн тайлахаа мэддэг, одоо завсарлага аваарай. Та картууд дээр харгалзах фрагмент эсвэл сүүдрийг олж, хүссэн фрагментийг зураг дээр оруулах хэрэгтэй.

Даалгавар 6. Сүүдэр, хэлтэрхийгээр авах

Залуучуудын өмнө зурсан хөлөг онгоц бүхий картууд, янз бүрийн сэдэвчилсэн зургууд байдаг. Карт бүрийн зургийн зарим хэсэгт зарим мэдээлэл дутуу байна. Залуучуудын даалгавар бол алга болсон газруудад шаардлагатай дэлгэрэнгүй мэдээлэл, сүүдэр, хэлтэрхий олж, оруулах явдал юм.

Сайн байна, залуус аа, даалгавраа хурдан бөгөөд зөв хийв. Одоо болъё тоглоцгооёамарцгаая. Цуурай гэж юу болохыг та мэдэх үү? Өөрийгөө цуурай гэж төсөөлөөд үз дээ. Би хэллэг хэлэх болно, та эдгээр хэллэгийг миний дараа яг үгээр нь давтах ёстой.

Даалгавар 7. Синхрон цуурай

Бэлтгэлээ, хүүхдүүдээ / ра, ра /,

Үргэлжлүүлэн тоглоом /ра, ра/,

Гараа илүү хөгжилтэй цохи / lei, lei /,

Тийм ээ, алга /лэй, лэй/-д харамсах хэрэггүй,

Цаг хэд болж байна? /цаг,цаг/,

Хоёр дахин хоёр гэж юу вэ? /хоёр, хоёр/,

Толгой нь эргэлдэж байна / wa, wa /,

Энэ нь чих үү, хамар уу? /хамар, хамар/, (чихийг харуулах)

Эсвэл өвс байж болох уу? /тэрэг, тэрэг/,

Чих үү, нүд үү? /нүд, нүд/, (чихийг харуулах)

Гэхдээ энэ нь бидэнд байгаа зүйл мөн үү? /бид, бид/, (өвдөг рүүгээ заах)

Тосгонд азарган тахиа хэрхэн дуулдаг вэ? /өө, өө/,

Та сайн, үргэлж дуулгавартай байдаг уу? /Тийм тийм/,

Эсвэл зөвхөн хааяа уу? /Тийм тийм/,

Хариулахаас залхаж байна уу? / чатлах, чатлах /,

Би чамд амаа хамхих / чатлах, чатлах /,

Энэ бол бидний тоглоомын төгсгөл юм /дахин, дахин/,

Мөн баярлалаа, хүүхдүүд ээ! /дахин, дахин/.

Сайн байна залуусаа, тэд жинхэнэ цуурай, найрсаг, эвсэг хамт олон болж чадсан. Тоглоомонд та бие биедээ тусалж, дэмжиж, хөгжөөхийг хичээсэн.

Хичээлийн хураангуй:

Энд манайх ирлээ оюун ухааны тоглоом эцсээ хүртэлТа нар бүгд чадах бүхнээ хийж, сайн ажилласан. Та өөртөө шинэ зүйл сурсан, юу сурсан бэ? Сэнд баярлалаа сайн тоглоом, таны мэдлэг! Үргэлжлүүлэн сайн сурч, хичээлдээ анхааралтай байж, эргэн тойронд болж буй үйл явдал, эргэн тойрныхоо ертөнц, түүний өөрчлөлтийг ажиглаж, боловсролтой, соёлтой, боловсролтой байхыг хичээ. оюуны өндөр хөгжилтэй хүмүүс!

Одоо бид таны тоглоомон дээр олсон бүх токеныг тоолох болно « Бүх зүйлийг мэдэхийг хүсч байна, та нарын хэн нь хамгийн ухаантай, ухаалаг болсныг олж мэд. оюунлаг(жетон тоолох). Одоо бид шагнал гардуулах гэж байна. хамгийн ухаантай болсон (болов (хүүхдийн нэр, овог - ялагч). Түүнд ялагчийн тууз, өргөмжлөл, бүх оролцогчид сайхан урамшууллын шагнал гардуулав. Бүгдэд нь баярлалаа, дараагийн удаа уулзацгаая тоглоом, үйл ажиллагаа.

Сургуулийн сурагчдын оюуны чадварыг хөгжүүлэхийн тулд оюуны тоглоом маш үр дүнтэй байдаг. Ийм тоглоом зөндөө байдаг.

Та өөрөө хүүхэд, бага насны хүүхдүүдэд зориулсан оюуны тоглоом зохион бүтээх боломжтой, одоо байгаа тоглоомуудыг ашиглаж болно. Ямар ч байсан ийм тоглоомууд ашиг тустай байдаг.

Одоо байгаа оюуны тоглоомуудын заримыг авч үзье.

тоглоом нь оюуны казино AZ болон Я.

Энэ тоглоомыг аль ч улс орон, муж, далай тэнгис гэх мэтээр тайлбарлах боломжтой гэдгээрээ гайхалтай юм.

Хэдийгээр зарим нэр, асуулт, шинж чанарыг сонгохын тулд бага зэрэг "хэрэглэх" хэрэгтэй болно. Энэ тоглоомын мөн чанар нь тухайн улс, муж улсын тухай, энэ тохиолдолд Азийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх явдал юм.

Энэ тоглоом нь бүх багуудад өгдөг 4 тойрог, даалгавруудыг багтаасан болно. Хариултуудыг цаасан дээр бичиж, тодорхой хугацааны дараа (жишээлбэл, 60 секунд) дуугарах ёстой.

  • Анхны аялал. Хамгийн гол нь Азийн талаарх асуултуудад зөв хариулах явдал юм (A Z ба Z нь 4 үсгээс бүрдэх тул тус бүр 4 асуулт байх болно). Тухайн улсын тухай асуултууд нь хичээл дээр судлагдсан асуултууд байх ёстой. Зөв хариулт бүрийн хувьд баг захидал хүлээн авдаг (Ази гэсэн үгнээс).
  • Хоёрдугаар тойрог. Гол мөрөн, үзэсгэлэнт газруудын нэрсийг жагсааж бичээрэй, энэ улсын тухай хичээлээр юу судалсан бэ. Зөв хариулт бүрийн хувьд - 5 оноо.
  • Гурав дахь шатыг "оюуны казино" гэж нэрлэдэг бөгөөд та тухайн улс орны талаар асуулт асууж, хүүхдүүдийн хариултыг хөтөлбөрөөс мэдэж байх ёстой. Зөв хариулт бүрийн хувьд - 5, 10, 15 оноо (онооны тоо нь асуултын нарийн төвөгтэй байдлаас хамаарна, асуултыг эмхэтгэх үед нарийн төвөгтэй байдлыг багш тодорхойлдог). Хэцүү байдал бүрээс 3-4 асуулт гарга.
  • Дөрөвдүгээр үеийг "блоф клуб" гэж нэрлэдэг. Энд логик, анхааралтай байхын тулд асуулт асуудаг (зөв эсвэл буруу хариултыг агуулсан асуултууд). Та "тийм" эсвэл "үгүй" гэж хариулж, шаардлагатай бол тайлбарлах хэрэгтэй. Жишээлбэл, асуулт - Азийн нийслэл - Ташкент уу? Хариулт нь "үгүй", Ази нийслэлгүй, улс биш.

Тоглоом дуусч, мэдлэг тогтсон, ялагчид байна. Шагнал танаас хамаарна.

Өрсөлдөөн, хэллэг, эсвэл өөр үгнээс үг хийх

Энэ тоглоом нь ямар ч насны оюутнуудад сонирхолтой байдаг. Үг, хэллэгийн үсгүүдээс аль болох олон нэр үг хийх шаардлагатай бөгөөд үсэг бүрийг зөвхөн нэг удаа ашиглаж болно.

Энэ даалгавар нь жишээлбэл, англи үгнээс англи үг зохиоход төвөгтэй байж болно. Жишээлбэл, параллелепипед гэдэг үг.

Бид үг зохиодог: уур, мөс, жагсаал, сарвуу, хавтгай ...

"Анаграм" тэмцээн

Энд хоёр буюу түүнээс дээш үгтэй бол нэгийг бий болгох шаардлагатай, жишээлбэл хотууд.

  1. зуун суваг - РОСТОВ гэдэг үг,
  2. үнэг ба лоач - VILNIUS гэдэг үг,
  3. шал, хөвөн ноос - ПОЛТАВА ...

Мөн хэрэв та хүүхдэдээ том үгнээс үг хийхийг зааж өгөхийг хүсч байвал бодож үзээрэй.

Мозайк ба барилгачид

Мозайк тоглоомын логикийг сайн хөгжүүлээрэй.

Төрөл бүрийн бүтээгчид:

  1. лего,
  2. модон,
  3. төмөр…

Тэмдэглэл дэх даалгаварууд

Логик, сэтгэлгээг хөгжүүлдэг сэтгүүлүүд нь дараахь ажлуудыг багтаасан болно.

  1. оньсого,
  2. оньсого,
  3. Кроссворд,
  4. зураг зурах
  5. Ялгааг олох,
  6. мөн бусад.

Эдгээр нь тэнд байгаа олон тоглоомуудын хэдхэн нь юм. Тэдний дийлэнх нь өөрийн гэсэн зүйлийг авчирч хөгжүүлж болно.

Та өөрөө олон тоглоом зохион бүтээж болно, энэ нь тийм ч хэцүү биш, гол зүйл бол хүүхдүүдийнхээ (сургуулийн хүүхдүүд) насыг анхаарч үзэх явдал юм. Ямар ч тохиолдолд та сонгодог ашиглах болно одоо байгаа тоглоомууд, эсвэл тэдний зохион бүтээсэн нь хамаагүй.

Үр дүн нь мэдээжийн хэрэг, эдгээр олон тоглоомын ачаар хүүхдүүд зөвхөн оюун ухааныг хөгжүүлээд зогсохгүй багаар ажиллаж сурах болно.
Тоглож байна - та илүү ухаалаг болж чадна!

Хүүхдүүд юу ч тоглодог
Тэднээс юу ч асуусан
Та зөвхөн нэг зүйлийг сурах хэрэгтэй
Бүх тоглоом ухаалаг байх ёстой.

"Дарна уу Дуртай» болон Facebook дээрх шилдэг нийтлэлүүдийг аваарай!

Зорилго:Оюуны ажилд үр дүнд хүрэх чадвартай хувь хүн бүрийг хөгжүүлэх таатай нөхцлийг бүрдүүлэхийн тулд оюуны тоглоомыг ашиглах.

Даалгаварууд:

  1. Өөрийгөө танин мэдэх, ухамсарлах нөхцлийг бүрдүүлэх.
  2. Хүүхдийн оюуны болон танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх.
  3. Багийн орчинд бие биедээ хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.
  4. Хүүхдийн бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Тоглоомын оролцогчид:

Тоглоомыг 4 баг тоглодог. Баг бүрийн гишүүд төрсөн он сар өдрөөр нэгдсэн байна. Нэгдүгээр багт намар, хоёрдугаарт - өвөл, гуравдугаарт - хавар, дөрөвдүгээрт - зун төрсөн залуус.

Багийн гишүүд багийн нэрийг гаргаж, ахлагчаа сонгоно.

Тоног төхөөрөмж:

  1. мультимедиа төхөөрөмж.
  2. Хувийн компьютер.
  3. мультимедиа танилцуулга.
  4. Дохионы картууд.
  5. Үнэлгээний хуудас.
  6. Секундомер.
  7. Гонг.
  8. Диплом, шагналууд
  9. "Мэргэдийн малгай"

Тоглоомын тайлбар

Энэ тоглоом багийн тоглолтмөн 3-р ангийн сурагчдад зориулагдсан. Тоглолт 4 тойрогтой.

Би дугуйрдаг

Би дугуйрдаг 1-ээс 4 оноогоор үнэлэгдсэн мэдлэгийн 4-р ангиллын асуултуудыг багтаасан болно.

МАТЕМАТИК 1 2 3 4
Уран зохиол 1 2 3 4
ОРОС ХЭЛ 1 2 3 4
УРЛАГ 1 2 3 4

Асуултыг хэлэлцэхэд багуудад 15 секунд өгдөг. Арбитр даалгаврын гүйцэтгэлийн цагийг хянадаг.

Хамгийн түрүүнд хариулах баг бол дохионы картыг хамгийн хурдан өсгөсөн баг юм. Хэрэв баг буруу хариулт өгвөл хариулах эрх нь дараагийн дохионы картыг өргөсөн багт шилжинэ. бүрийн хувьд зөв хариултбаг хүснэгтийн асуултад тохирох онооны тоог авдаг. бүрийн хувьд буруубагийн хариултаас зохих тооны оноо хасагдана. Өмнөх асуултанд зөв хариулсан баг дараагийн асуултыг сонгох эрхтэй болно.

Оноо байна тоолох комисс 4 хүний ​​бүрэлдэхүүнтэй. Комиссын гишүүн бүр нэг багийг дагаж, энэ багийн авсан онооны тоог тоолно.

Тоглоомын хоёр дахь шатанд ижил дүрмийг ашигладаг.

II тойрог

СПОРТЛАНД 10 20 30 40
НЭГ КАМОМИЛА, ХОЁР НАЧИЛГА... 10 20 30 40
ӨӨР УЛС 10 20 30 40
ШЕВЕЛИ гирус 10 20 30 40

I, II шатны хэд хэдэн асуулт нь "Гахайн гахай" ангилалд болон "Асуулт-дуудлага худалдаа" гэсэн ангилалд хамаарна. Тоглоомын оролцогчид эдгээр асуултууд аль талбарт байрлаж байгааг урьдчилан мэддэггүй.

Хэрэв тоглолтын үеэр баг ангиллын асуултыг хүлээн авбал "Цүнхэнд байгаа муур"дараа нь баг оюуны тоглоомын өрсөлдөгчид энэ асуултад хариулах эрхийг өгдөг.

Хэрэв тоглолтын үеэр баг нь авдаг "Асуулт - дуудлага худалдаа",хамгийн өндөр "үнэ" санал болгож буй баг хариулах эрхтэй болно. Эерэг оноо авсан багууд л “наймаалцаж” чадна.

III тойрог

AT 3-р тойрогХувийн худалдаачид кроссворд шийддэг. Зөв хариулт бүрийн хувьд баг 5 оноо авдаг.

Зөвхөн эерэг оноотой багууд л финалд шалгарна.

Финал

Финалын тоглолт эхлэхээс өмнөбаг бүр бооцоо тавьдаг, өөрөөр хэлбэл, тэд бооцоо тавьсан онооныхоо тоог картон дээр бичиж, тоолох комисст шилжүүлдэг.

Финалдбагууд цасан охин гэдэг үгийн үсгүүдээс шинэ үг хийх ёстой. Даалгаврыг гүйцэтгэх хугацаа 1 минут байна. Хамгийн олон үг хэлсэн баг ялна. Энэ баг тухайн багийн бооцоонд заасан онооны тоог авдаг. Бусад багуудын хувьд бооцоонд заасан оноог данснаас хасна.

Тоглоомын ялагчшигшээ тоглолтын дараа үлдсэн хамгийн олон оноотой багийг тооцно.

Тоглолтын үр дүнгийн дагуу тоглолтын ялагч багийн оролцогчдод гэрчилгээ, шагнал гардуулна. шилдэг тоглогч"Мэргэдийн cap"-аар шагнагдсан

ТОГЛОЛТЫН ЯВЦ

I. Зохион байгуулах мөч:

1 оюутан:

Хэрэв та гүүр барихыг хүсч байвал
Оддын хөдөлгөөнийг ажиглаарай
Талбайд машин жолоодох
Эсвэл машинаа дээшээ жолоодох -
сургуульдаа сайн сур
Хичээнгүйлэн суралц.

2 оюутан:

Бид дэмий хоосон сургуульд явдаггүй,
Шинжлэх ухаангүйгээр энэ нь боломжгүй юм!
Чи бичиг үсэггүй хүний ​​амьдралд орох болно
Та нэг минутын дараа алга болно.
Алдаа гаргахгүйн тулд
Оюун ухааныг хөгжүүлэх ёстой.
Та тоглоомонд орж болох уу?
Энэ нь амархан эсвэл хэцүү байх болно.

II. Эрхэм багийн гишүүд ээ, одоо та багийнхаа нэрийг гаргаж, ахлагчаа сонгох хэрэгтэй.

(тоглогчид багийн нэрийг гаргаж ирдэг)

Хэсэгүүд: Бага сургууль

AT бага сургуульхүүхдийн оюуны хөгжлийг ихэвчлэн үл тоомсорлодог. Энэ нь хэд хэдэн шалтгаанаас үүдэлтэй. Нэгдүгээрт, зонхилох үйл ажиллагаа бол мэдлэг, ур чадварыг өөртөө шингээх явдал бөгөөд энэ нь үргэлж бэлэн шийдэлтэй асуудлыг шийдвэрлэх явдал юм. Хүүхдүүд аль хэдийн сурсан дүрмийн дагуу асуудлыг шийдвэрлэхэд дасдаг бөгөөд тэд шийдвэрлэх шинэ арга замыг олохын тулд бие даан ажиллаж чадахгүй. Хоёрдугаарт, ердийн даалгаврын байнгын шийдэл нь хүүхдийн зан чанарыг доройтуулдаг. Хүүхдүүд өөрсдийгөө, чадвараа зөвхөн тодорхой мэдлэгийг өөртөө шингээх түвшингээс хамаардаг ердийн даалгавруудыг амжилттай эсвэл амжилтгүй шийдснээр л үнэлдэг. Энэ нь хүүхдийн өөрийгөө үнэлэх үнэлэмж нь зөвхөн шинэ мэдлэг, дүрмийг эзэмшихийн тулд хичээнгүй байдал, хичээл зүтгэлээс хамаардаг болохоос хурдан ухаан, өвөрмөц байдал, шинэ бүтээлээс хамаардаггүй.

Эдгээр шалтгааны улмаас бага сургуулийн насны хүүхдийн оюуны чадварыг хөгжүүлэх, засах нь сургуулийн сэтгэл зүй, сурган хүмүүжүүлэх ажилтнуудын ажлын чухал зорилтуудын нэг юм.

Жишээлбэл, хэд хэдэн тоглоомын дасгалууд, дээр хэрэгжүүлэх боломжтой хичээлийн цаг, хичээл эхлэхээс өмнө бие халаалт гэх мэт.

"Таавар" дасгал

Нэг талд нь тахиа, нөгөө талд нь дэгдээхэйнүүд байна. Дунд хэсэгт нь арал. Арал руу хэн илүү хурдан сэлж явах вэ?

Ээж хүнд цүнх үүрдэг. Охин хэлэхдээ:

Ээж ээ, би чамд тусалъя. Би цүнх авч явна, чи намайг тэвэрлээ.

Охин ээждээ туслах уу? Яагаад?

Лена охиноос асуув:

Чи эгчтэй юу?

Эгч чинь эгчтэй юу?

Үгүй гэж Лена хариулав.

Чи юу гэж бодож байна?

Ойд байгаа хүүхдүүд боргоцой цуглуулдаг. Хөвгүүд улаан, ёроолгүй том хувинтай байв. Мөн охид нь жижиг, ногоон өнгөтэй. Хэн илүү боргоцой цуглуулах вэ?

Есөн настай хүү богино сүүлтэй мууртай байжээ. Тэр урт сүүлтэй хулганыг идэж, хулгана үртэй хамт сүрлийг залгив. Мууртай байсан хүү хэдэн настай вэ?

Ширээ нь дөрвөн булантай. Нэг буланг таславал хэдэн булан үлдэх вэ?

Хүүхдүүдийн сэдэв (өдөр тутмын) туршлагыг холбох даалгавар.

Даалгавар 1. Зурагт үзүүлсэн геометрийн дүрсүүдийг нэрлэ. Нэмэлт дүрсийг олж, яагаад нэмэлт болохыг тайлбарла.

Даалгавар 2. Тооны бичлэг ямар цифрээс эхэлдэг вэ?

14 18 111 19 10 100

Даалгавар 3. Энэ дүрсийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Тэр яагаад ийм нэр авсан юм бэ?

Үзэл баримтлалын чухал шинж чанаруудыг тодруулах даалгавар

Даалгавар 1. Хаалтанд байгаа үгсийг унш. Тухайн сэдэвт хамгийн их хамааралтай үгсийн доогуур зур.

A) ЭМНЭЛЭГ (цэцэрлэг, эмч, өрөө, радио, өвчтөн)

Б) СУРГУУЛЬ (барилга, сурагчид, шохой, самбар, үсэг)

C) ГОЛ (ус, эрэг, загас, загасчин, шавар)

D) НОМ (зураг, үг, цаас, уншигч, номын сан)

E) СПОРТ (медаль, цэнгэлдэх хүрээлэн, ялалт, тэмцээн, хөгжим)

E) КОМПЬЮТЕР (дэлгэц, гар, тоолох, командуудыг гүйцэтгэх)

G) ПРИНТЕР (хэвлэх, цагаан, чимээгүй, компьютерт холбогдсон)

Даалгавар 2. Онцлог шинж чанар нь дараахь сэдвийг заана уу.

A) Хэмжээгээр хуваах.

B) Үнэлгээ өгөх, тайлбар бичих.

в) хөгжим сонсох.

D) Кино үзэх.

Даалгавар 3. Объектуудыг зурж, тэдгээрийн үндсэн шинж чанарууд нь: дугуй ба идэх боломжтой; дугуй, идэх боломжгүй.

Даалгавар 4. Юугаараа ялгаатай вэ:

A) Хаалганы цонх.

B) Харандаа заагч.

C) Зууван хэлбэртэй тойрог.

D) Агч навчнаас хус навч.

Даалгавар 5. Бүлэг бүрийн үгс ямар төстэй вэ? Санал болгож буй бүлгүүдийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?

A) Хурдны зам, зам, зам.

б) Хот, тосгон, хот.

C) нэмэх, хуваах, хасах.

Үзэл баримтлал дээр үндсэн логик үйлдлүүдийг хийх ур чадварыг бий болгоход чиглэсэн даалгавар: ерөнхийлэх, хязгаарлах, хуваах, тодорхойлох.

A) Загвар бий болгох даалгавар.

Даалгавар 1. Алга болсон тоонуудыг оруулна уу:

A) 5, 15, _______, 35, _______, 55;

B) 14, 24, _______, _________, 54;

C) 2, 12, 22, _______, _______, _______;

D) 1.3, ________, ________, 9, ________;

E) 2, 4, 6, ________, ________, ________;

Даалгавар 2. Дүрсүүдийн давталтын хэв маягийг тодорхойлж, дарааллыг гүйцээнэ үү.

Даалгавар 3. Хүснэгтийн хоосон нүдэнд аль дүрс байх ёстой вэ?

Даалгавар 4. дарааллын давталтын хэв маягийг тодорхойлж, энэ дарааллыг зур: мод, бут, цэцэг, мод, бут, цэцэг ...

B) Зарим шалгуурын дагуу объектыг нэгтгэх, салгах даалгавар.

Даалгавар 1. Дараах бүлгүүдийг нэг үгээр нэрлэнэ үү.

A) 2, 4, 6, 8, ...

B) 1, 3, 5, 7, ...

C) 2, 4, 7, 9, 5, 6, ...

D) 18, 25, 33, 48, 56, ...

Даалгавар 2. Хэд хэдэн зүйлийг жагсаасан байна. Тэднийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?

A) Шөл, гуляш, будаа, вазелин.

B) Тахиа, галуу, нугас, цацагт хяруул.

C) Адуу, үхэр, хонь, гахай.

D) Чоно, үнэг, баавгай, туулай.

D) Төмс, манжин, сонгино, байцаа.

E) Гутал, гутал, пүүз, шаахай.

Даалгавар 3. Бүлэг бүрийн сондгой үг юу вэ? Үүнийг устгах. Үүссэн бүлгийн үндсэн шинж чанарыг нэрлэнэ үү. Бүлэг үг бүрт нэр өг.

A) Гацуур, нарс, хуш, хус.

B) Сонгино, өргөст хэмх, алим, лууван.

C) Мөөг, хөндийн сараана, chamomile, cornflower.

Даалгавар 4. Дараах тоог тэгш, сондгой, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 гэсэн хоёр бүлэгт хуваа.

Даалгавар 5. Харандааны хайрцаг, ваар, чийдэн, чийдэн, үзэг, харандаа, хулуу, ширээ, захирагч, дэвтэр, ширээ, шал, үзэг, алх, үндэс гэсэн үгсийг үгийн тоогоор нь бүлэгт хуваа. Та хэдэн бүлэг авсан бэ?

Даалгавар 6. Эдгээр үгсийг хүснэгтийн тохирох баганад бичнэ үү: хүүхэлдэй, гутал, харандаа, эсгий гутал, бөмбөг, цүнх, үзэг, шаахай, баавгай, гутал, дэвтэр, дээд, харандаа, пүүз, буу.

Даалгавар 7. 1, 2, 3, 5, 8, 12, 16, 24, 35, 48 тоонуудыг нэг оронтой, хоёр оронтой гэсэн хоёр бүлэгт хуваа. Хүснэгтийн аль эгнээ бүлэгт зөв хуваагдсан бэ?

1 1,2,3,5,12 8,16,24,35,48
2 1,2,3,5,8,16 12,24,35,48
3 1,2,3,5,8 12,16,24,35,48
4 2,3,5,8 12,6,16,24,35,48

Үзэл баримтлалын сэтгэлгээг хөгжүүлэх даалгавар, дасгалуудыг хөгжүүлэх тоглоом.

Даалгавар 1. Ерөнхий тодорхойлолтыг ашиглан тодорхой ойлголтуудын цувралыг нэгтгэн дүгнэх. Хүүхдүүдийг хэд хэдэн бүлэг тодорхой ойлголтуудыг нэгтгэж, дараах бүлгүүдийг нэг үгээр нэрлэхийг урьж байна.

таваг, шил, аяга, таваг;

ширээ, сандал, буйдан, сандал, хувцасны шүүгээ;

цамц, даашинз, банзал, өмд;

шаахай, эсгий гутал, гутал, шаахай, гутал;

шөл, будаа, котлет, нухсан төмс;

хус, линден, гацуур, нарс, улиас;

бор шувуу, тагтаа, хэрээ, толгойт хулгана, галуу, нугас;

crucian carp, цурхай, алгана, боргоцой.

Даалгавар 2. Үзэл баримтлалыг тодорхой болгох. Илүү өргөн ойлголтод багтсан объект, үзэгдлийг нэрлэх шаардлагатай. Та хүүхдүүдээс мод, амьтан, тоглоом, нэр, тавилга, гутал, хүнсний ногоо, хувцас, аяга таваг, шувуу, загас, жимс, өнгө, жимс гэх мэт ангиллын талаар асууж болно.

Даалгавар 3. Илүү өргөн хүрээний цуврал ойлголтуудыг нэгтгэн дүгнэх. Оюутнуудад 5 бүлгийн ойлголтыг ерөнхийд нь өгөх бөгөөд эдгээр ангиллын хооронд юу нийтлэг байдаг, нэг бүлэгт багтсан эдгээр ойлголтуудын ижил төстэй байдал юу болохыг хэлэх ёстой.

шувууд, амьтан, загас;

мод, ургамал, цэцэг, бут сөөг;

тавилга, аяга таваг, хувцас;

цаг, жин, термометр;

гал түймэр, үер, хар салхи.

Даалгавар 4. Ангилал. Хүүхдүүдэд шувуу, загас, аяга таваг, тавилга зэрэг дүрс бүхий 16 картыг бүлэг бүрт 4 ширхэгээр өгч, бүх картыг нэг үгээр нэрлэж болохуйц зурагтай байхын тулд бүх картыг бүлэгт хуваахыг хүснэ. Дараа нь суралцагчдаас үүссэн бүлгүүдийг аль болох ижил төстэй хоёр болгон нэгтгэж, яагаад ингэсэнээ тайлбарлахыг хүснэ.

Даалгавар 5. Хос объектуудыг дүрслэлээр харьцуулах, ялгаа, ижил төстэй байдлын шинж тэмдгийг олох шаардлагатай: Dandelion болон chamomile; гүзээлзгэнэ, гүзээлзгэнэ; гацуур, хус; алимны мод ба агч; сарнай ба хонх; муур, нохой; тахиа, нугас; онгоц ба цахлай; амьтан, ургамал.

Даалгавар 6. Сурагчид тайлбарын дагуу ямар зүйл нуугдаж байгааг таах ёстой. Үүнийг хийхийн тулд та ямар нэгэн объект эсвэл түүний дүрсийг авах хэрэгтэй. Хүүхдүүдэд үзүүлэхгүйгээр та энэ объектыг дүрслэх хэрэгтэй: түүний хэлбэр, өнгө, бүтэц.

Даалгавар 7. Тоглоом "Юу нь илүүц вэ?"

Хүүхдүүд сондгойг нь сонгож, үлдсэн хүмүүст нийтлэг нэр өгөх ёстой бүлэг ойлголтуудыг өгдөг. Тоглоомыг аман болон харааны гэсэн хоёр хувилбараар хийх боломжтой.

Аман хувилбарт дөрвөн үгийн бүлгийг санал болгож байгаа бөгөөд аль үг нь илүүц, бусадтай тохирохгүй байгааг тодруулах шаардлагатай бөгөөд үлдсэнийг нь нэг үгээр хэрхэн дуудах (эсвэл ижил төстэй байдлыг тайлбарлах) шаардлагатай.

байцаа, төмс, улаан лооль, алим;

цэнхэр, улаан, үзэсгэлэнтэй, ногоон;

ээж, эрэгтэй, аав, эгч;

хуучин, хуучирсан, жижиг, муудсан;

хус, нарс, агч, улиас;

гутал, хөл, гутал, гутал;

өвөл, хавар, зун, аравдугаар сар;

вазелин, компот, нимбэгний ус, зайрмаг гэх мэт.

Даалгавар 8. "Маргагчид" тоглоом. Оюутнууд багштай маргалдахыг зөвлөж байна. Түүний хэлсэн ямар ч үг, хүүхдүүд яг эсрэгээр хэлэх ёстой бөгөөд хурдан байх тусмаа сайн: цагаан-хар; Жижиг том; хурдан удаан; хөгжилтэй - гунигтай; бохир цэвэр; нээлттэй хаалттай; хуучин-шинэ; хашгирах-шивнэх; эвдрэлийг засах гэх мэт.

Даалгавар 9. Тоглоом "Муу эсвэл сайн уу?" Хүүхдүүдэд тодорхой объект (нөхцөл байдал) санал болгодог бөгөөд тэд түүний эерэг ба сөрөг талууд юу болохыг тайлбарлах ёстой. Жишээлбэл, зайрмаг нь амттай учраас сайн, хоолой өвддөг тул муу.

Дараах үгсийг өгсөн: бороо, зурагт, чихэр, нохой, цэцэг, шумуул, гүйх, өвдөх, нум, салхи, муур, компьютер, хөгжим, хутга, гал, нар гэх мэт.

Даалгавар 10. "Үг - давхцал" тоглоом.

Оюутнууд давхцах үгсийг гаргаж ирэн, дараа нь хамгийн хөгжилтэй эсвэл хамгийн эх үгийг сонгоод яагаад ингэж бодож байгаагаа тайлбарлана.

Та дараахь ажлуудыг санал болгож болно.

шумуул + брэнд = шумуул;

тахө + бүрхүүл = тахө;

мод + хэрээ = мод-хэрээ гэх мэт.

Шинжилгээ, синтезийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх дасгалууд

Даалгавар 1. “Анаграм”

Даалгавар 2. "Шифрлэгдсэн үг"

КАША
ГОЛ
PATE
Даалгавар 3. "Цуурай"

Өгөгдсөн үгсээс эхний үсгийг салгаж үг зохио.

Даалгавар 4. "Шифрлэгдсэн үг"

Өгөгдсөн үгсийн эхний үеээс үг зохио.

СҮҮ
СЕЙН
ЖОМ

Даалгавар 5. “Анаграм” (далд үг)

Үсгүүдийг дахин цэгцлэх замаар үг зохио:

ОГОЛАВ -

АБАРН -
OSOKL -

Даалгавар 6.

Өгөгдсөн үгсээс нэг үсгийг хасаж шинэ үг зохио.

ХААЛАХ -
ороолт -
FEED -

Даалгавар 7.

Өгөгдсөн үгсийн хоёр дахь үеээс үг зохио.

Даалгавар 8. "Зугаалах шат"

Даалгавар 9. "Могой"

Энэ загварын дагуу үг зохио.

ГЭХДЭЭ _ _ _ _
_ ГЭХДЭЭ _ _ _ _
_ _ ГЭХДЭЭ _ _ _
_ _ ГЭХДЭЭ _ _
_ _ _ _ ГЭХДЭЭ _
_ _ _ _ ГЭХДЭЭ
_ _ _ _ ГЭХДЭЭ _
_ _ ГЭХДЭЭ _ _
_ _ ГЭХДЭЭ _ _ _
_ ГЭХДЭЭ _ _ _ _
ГЭХДЭЭ _ _ _ _

Объектуудын үндсэн шинж чанарыг олох дасгалууд

Даалгавар 1. Хаалтанд байгаа үгэнд хамгийн чухал хоёр үгийг сонго.

Ой (навч, мод, алимны мод, анчин, бут сөөг)

Гол (эрэг, загас, шавар, ус, загасчин)

Даалгавар 2. Спорт (цэнгэлдэх хүрээлэн, найрал хөгжим, шагнал, тэмцээн, үзэгчид)

Эмнэлэг (цэцэрлэг, эмч, радио, өвчтөн, өрөө)

Дайн (буу, цэрэг, тулаан, онгоц, буу)

Дасгал - логик даалгавар

Даалгавар 1. Иван Федорович бол Марина Ивановнагийн эцэг, Коля бол Марина Ивановнагийн хүү юм. Коля Иван Федоровичтэй хэн холбоотой вэ?

Даалгавар 2. Ээж, аав бид хоёр вандан сандал дээр сууж байв. Би аавынхаа зүүн талд, ээж миний зүүн талд сууж байсан нь мэдэгдэж байвал бид ямар дарааллаар суусан бэ?

Даалгавар 3. Толя алгана, зулзага, цурхай барьж авав. Цурхайг алгананаас эрт, цурхайг цурхайгаас хожуу барьсан. Толя бусдаасаа өмнө ямар загас барьсан бэ?

Хамгийн сүүлд ямар загас барьсныг хэлж чадах уу?

Даалгавар 4. Хоёр аав, хоёр хүү гурван жүрж бариад алхаж байв. Тус бүр хэдэн жүрж авч явсан бэ?

Даалгавар 5. Намайг Толя гэдэг. Манай эгч ганц ахтай. Манай эгчийн ахыг хэн гэдэг вэ?

Бодлого 6. Коля Васягаас өндөр, гэхдээ Серёжагаас намхан. Хэн өндөр вэ: Вася эсвэл Серёжа?

Даалгавар 7. Баярын өдрөөр сурагчид сургуулийн барилгыг дөрвөн талдаа 12 туг далбаагаар чимэглэдэг. Тэд тал бүр дээр 4 туг байхаар зохион байгуулагдсан байх ёстой. Хариултыг зур.

Даалгавар 8. Термометр нь гурван градусын хярууг харуулж байна. Ийм хоёр термометр хэдэн градус харуулах вэ?

Бодлого 9. Олсыг зургаан газраас таслав. Хэдэн хэсэг хийсэн бэ?

Бодлого 10. Галуу нэг хөл дээрээ зогсоход 3 кг жинтэй. Хэрэв галуу хоёр хөл дээрээ зогсвол хэдэн жинтэй байх вэ?

Сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх тоглоомууд

Тоглоом 1. Санал дэвшүүлэх.

Хүүхдүүдэд "нуур", "харандаа", "баавгай" гэх мэт утгаараа хамааралгүй гурван үгийг санал болгодог. Хүүхдүүд эдгээр гурван үгийг заавал багтаасан аль болох олон өгүүлбэр зохиох хэрэгтэй (та хэргийг өөрчилж, өөр үг ашиглаж болно). Хариултууд нь улиг болсон ("Баавгай нуур руу харандаа унагав"), нийлмэл, гурван эх үгийн заасан нөхцөл байдлаас хальж, шинэ объектуудыг танилцуулж болно ("Хүү харандаа аваад нууранд сэлэх баавгайг зурсан") ), бүтээлч, үүнд эдгээр объектуудыг стандарт бус холболтуудаар оруулдаг ("Харандаа мэт туранхай хүү баавгай шиг архирах нуурын дэргэд зогсож байв").

Тоглоом 2. Илүүдэл зүйлийг хасах.

"Нохой", "улаан лооль", "нар" гэх мэт гурван үгийг санал болгож байна. Хүүхдүүдэд зөвхөн ижил төстэй объектыг илэрхийлсэн үгсийг үлдээх хэрэгтэй бөгөөд энэ нийтлэг шинж чанаргүй "нэмэлт" гэсэн нэг үгийг хасах хэрэгтэй. Нэмэлт үг оруулахгүй байх аль болох олон сонголтыг олох шаардлагатай бөгөөд хамгийн чухал нь үлдсэн хос үгсийг нэгтгэх, хасагдсан, илүүдэхгүй шинж тэмдгүүдийг олох хэрэгтэй. Нэн даруй гарч ирэх сонголтуудыг үл тоомсорлохгүйгээр ("нохой" -ыг хасч, "улаан лооль", "нар" -ыг дугуй хэлбэртэй тул орхих) стандарт бус, нэгэн зэрэг маш сайн чиглэсэн шийдлүүдийг хайж олохыг зөвлөж байна. Хамгийн их хариулт өгсөн хүн ялна.

Тоглоом 3. Аналогийг хайх.

Аливаа объект эсвэл үзэгдлийг жишээлбэл "нисдэг тэрэг" гэж нэрлэдэг.

Хүүхдүүд аль болох олон аналогийг бичих хэрэгтэй, жишээлбэл. янз бүрийн чухал шинж чанараараа түүнтэй төстэй бусад объектууд. Эдгээр аналогийг тухайн объектын ямар шинж чанарт зориулж сонгосон зэргээс хамааран бүлэг болгон системчлэх шаардлагатай. Жишээлбэл, энэ тохиолдолд "шувуу", "эрвээхэй" (тэд нисч, суудаг) гэж нэрлэж болно; "автобус", "галт тэрэг" (тээврийн хэрэгсэл); “Штопор” (чухал хэсгүүд эргэлддэг) гэх мэт. Хамгийн их нэрлэсэн хүн ялагч болно илүүаналог бүлгүүд.

Тоглоом 4. Тухайн зүйлийг ашиглах арга замууд.

Алдартай объектыг жишээлбэл "ном" гэж нэрлэдэг. Та аль болох олон нэрлэх хэрэгтэй. янз бүрийн арга замуудтүүний хэрэглээ: номыг кино проекторын тавиур болгон ашиглаж болно, ширээн дээрх цаасыг бусдын нүднээс бүрхэж болно гэх мэт. Объектуудыг ашиглах ёс суртахуунгүй, зэрлэг аргуудыг нэрлэхийг хориглох хэрэгтэй. Ялагч бол объектуудын олон тооны өөр өөр функцийг зааж өгсөн хүн юм.

Тоглоом 5

Анги нь хоёр бүлэгт хуваагдана. Эхний бүлэг нь объектыг төсөөлдөг. Хоёр дахь бүлэг асуулт асууж таамаглах ёстой. Эхний бүлэг эдгээр асуултад зөвхөн "тийм" эсвэл "үгүй" гэж хариулах эрхтэй. Хоёр бүлгийн хүүхдүүд бие биенийхээ эсрэг талд хоёр эгнээнд зогсож байна. Нэгдүгээрт, хоёрдугаар бүлгийн эхний хүүхэд "Амьд уу?" Гэсэн асуулт асууна. Эхний бүлгийн эхний хүүхэд: "Тийм" гэж хариулдаг. Дараа нь хоёрдугаар бүлгийн хоёр дахь хүүхэд "Би түүнийг харсан уу?" Гэсэн асуулт асууна. Эхний бүлгийн хоёр дахь хүүхэд: "Тийм" гэж хариулдаг. гэх мэт. сэдвийг таамагласны дараа бүлгүүд дүрээ солино.

Тоглоом 6. "Тоглоомыг тодорхойлъё."

Хүүхдүүд тоглох тоглоом авчирдаг. Удирдагчийг сонгосон. Тэр хаалгаар гардаг. Багш, хүүхдүүд гол дүр нь тоглоомуудын нэг болох ямар нэгэн түүхийг гаргаж ирдэг. Жолоочийг урьж байна. Залуус түүнд зохиосон түүхийг ярьж, гол дүрийг нэрлэхгүй, харин түүнийг "тэр" эсвэл "тэр" гэсэн төлөөний үгээр сольдог. Хөтлөгч нь үлгэрийн гол дүр болох тоглоомыг харуулах ёстой. Хэрэв жолооч зөв таасан бол өөр удирдагч сонгогдож, тоглоом давтагдана.

Хүүхдүүдийн хувьд тэд зөвхөн оюун ухааны чадвар, авъяас чадварыг хөгжүүлээд зогсохгүй хүүхдүүдэд шинэ мэдлэг өгдөг.

Оюуны тоглоом Колобок

"Колобок" үлгэрийг хүн бүр мэддэг. Үлгэрт эмэгтэй, өвөө, цагаан гаатай хүн, туулай, чоно, баавгай, үнэг гэсэн долоон дүр байдаг. Та долоон зураг бэлтгэх эсвэл хүүхэдтэйгээ хамт зурах хэрэгтэй. Дараа нь хүүхдэд "Gingerbread Man" үлгэрийг ярьж, зургуудыг үзүүлэнгийн хэрэглүүр болгон ашигла. Үүний дараа та зургийг он цагийн дарааллаар байрлуулахын тулд хүүхдийг урих хэрэгтэй. Том хүүхэд өөрөө үлгэр ярихдаа баяртай байх болно.

Оюуны тоглоомПутанка

Энэ тоглоомонд 5-аас доошгүй хүн оролцох ёстой. Тэдгээрийн хоёр нь: нэг нь будлиантай, нөгөө нь задалдаг. Тайлбарлагч бусад тоглож буй хүүхдүүд юу хийж байгааг харахын тулд өөр өрөөнд ордог. Тоглоомын оролцогчид гар барьж, үүний дараа "төөрөгдөл" үүргээ гүйцэтгэж эхэлдэг - бүх залуусыг төөрөлдүүлэхийн тулд: суга доогуур мөлхөж, нөгөөгийнхөө гар дээр гишгэсэн, гараа хүзүүгээр нь ороосон, гэхдээ та чадна. гараа бүү нээ. Ерөнхийдөө энэ нь "абракадабра" болсон. Одоо "тайлах" нь энгийн ажил юм - гараа нээхгүйгээр задлах.

Guess оюуны тоглоом

Хөтлөгч асуулт асууж, ээлжлэн тоглож буй хүүхдүүдийг зөв хариулт руу аажмаар ойртуулна. Жишээлбэл.
-Тэд түүнийг хайж байна
Иван түүнийг хайж байна
- Энэ бол үлгэрийн баатар юм.
- Тэр амьдардаг алс холын хаант улс
-Тэд түүнийг ялахыг хүсч байна.
- Түүний амьдрал түүний дотор байдаггүй.
-Түүний амьдрал зүүний үзүүрт байна
Дараа нь чиглүүлэгч санал болгодог хүүхдүүдижил төстэй цуврал асуултуудыг тавь.

ТоглоомҮгийг бичнэ үү

Самбар эсвэл цаасан дээр дөрвөлжин зур. Дараа нь бид нүднүүдийг зурна - 5-аас 5-аар (энэ нь жижиг эсийн хамгийн бага тоо, илүү их байж болно - 6-аас 6 гэх мэт). Төв хэсэгт бид үгийг бичдэг. Жишээ нь: TRAP. Дараа нь бид хөрш зэргэлдээ нүднүүдэд нэг үсэг оруулснаар өөр үг гарч ирнэ. Хэрэв эхний А үсгийн доор KAPKAN гэсэн үгний доор бид P үсгийг бичвэл бид FOLDER гэсэн үгийг авч, оролцогч тус бүрт зориулж зурсан тусдаа баганад бид 5 тоог бичнэ - FOLDER гэдэг үг 5 үсэг агуулдаг. Гэх мэт ээлжлэн. Тоглоомын ялагч нь хамгийн их оноо авсан оролцогч юм.

Хотын тоглоом

Эхний оролцогч хотын нэрийг хэлдэг. Дараагийн оролцогч эхний хот төгссөн үсгээр тухайн хотыг нэрлэх ёстой. Жишээ нь: Москва. Дараагийнх нь: Астрахань. Дараагийнх нь Новосибирск. Та ямар ч сэдвийг сонгож болно: амьтан, улс орон, киноны нэр гэх мэт.

Тоглоом Агаар, ус, газар, гал

Энэ тоглоомонд бөмбөг болон хэд хэдэн тоглогч шаардлагатай. Хүүхдүүд тойрог болж хувирдаг. Тойрог дотор бөмбөгтэй удирдагч байна. Тэрээр бөмбөгийг оролцогчдод ээлжлэн шидэж, санал болгож буй дөрвөн үгнээс нэг үгийг хэлдэг: "агаар" - та бөмбөгийг барьж аваад шувууны нэрийг хэлэх хэрэгтэй, "ус" - бөмбөгийг барьж, загасыг нэрлээрэй. , "газар" - амьтныг нэрлэ, гэхдээ хэрэв та "гал" гэсэн үг дээр бөмбөг барьж авбал та тоглоомоос гарна. Оролцогчдын аль нэг нь бөмбөгийг барьж авсны дараа удирдагч "гурван" хүртэл тоолж эхэлдэг бөгөөд хэрэв барьж буй хүн юу ч хэлэхгүй бол тэр тоглоомоос хасагдана. Хэрэв тэр шувууны оронд загасыг нэрлэсэн бол тоглоомоос хасагдана.
Ялагч нь удирдагч болно.

Аялалын тоглоом

Удирдагч бөмбөгийг тойрог хэлбэрээр тоглоомын оролцогчид руу шиддэг. Бөмбөгийг барьж авсан хүн дараах хэллэгийг хэлдэг: "Би очих болно ... жишээ нь: Дели." Түүний баруун талд байгаа оролцогч нь "Яагаад?" Гэсэн асуултыг асуухад баруун талд байгаа хүн хурдан хариулах ёстой: яагаад Дели рүү явах шаардлагатай болсон бэ. Жишээ нь: "заан тоолох эсвэл Энэтхэгийг судлах".
Тоглоомын гадна асуултанд хэн хурдан хариулж чадаагүй юм.

ТоглоомМатар

Энэ тоглоом нь уран сэтгэмж, жүжиглэх чадварыг хөгжүүлдэг. Хоёр баг тоглож байна.
Нэг багийн төлөөлөгчид нөгөө багийн оролцогчийг дууддаг. Тэд амьтны нэрийг чихэнд нь шивнэж, ирээдүйд санаанд орж ирдэг бүх зүйл. Өрсөлдөгч талын үүрэг бол дуудагдсан оролцогч юу дүрслэхийг үггүйгээр таах явдал юм.

Хүүхэлдэйн киноны дүрийн далавчтай илэрхийлэл тоглоом

Ярианы хэсгүүд сонсогдож байна алдартай баатруудхүүхэлдэйн киноноос: “За, түр хүлээнэ үү!” киноны туулай, Брауни Кузя, Фрекен Бок, Бремен хотын хөгжимчид, Харааны шилний Алис гэх мэт. Баатарыг зөв нэрлэсэн хүүхдүүд тэмдэг хүлээн авдаг - инээмсэглэл, энэ баатрын дүр төрх дэлгэц дээр гарч ирнэ.

"Үлгэрийн шоо эвлүүлдэг тоглоомууд."

Таяг: Дүрслэгдсэн баатруудын хэсгүүдтэй 24 шоо. Удирдагч оньсого хийдэг. Тэднийг таасан оролцогчдыг тайзан дээр урьж байна. Тэгээд хэсэг хугацаанд баатруудтай зураг цуглуулдаг.

Үзэгчидтэй оюуны тоглоом.

Далай, цонх, бялуу, зүрх, какао, усан үзэм, цэцэг, далай, хөнжил, үнсэлт, харц, хайр - эдгээр үгсийг хөтлөгч гэж нэрлэдэг. Таны харж байгаагаар үгс нь ганц тоогоор дуудагддаг. Үзэгчдийн даалгавар бол эдгээр үгсийг олон тоогоор нэрлэх явдал юм.

оюунлагхөдөлгөөнт тоглоом.

Энэ тоглоом нь нарийн төвөгтэй юм. Энэ нь хэд хэдэн үе шаттайгаар явагддаг:
1-р шат - удирдагч тоглогчдыг нэг эгнээнд байрлуулж, дараа нь тэмдэгтүүдийн нэрийг дууддаг (жишээлбэл: дугуй, ногоон, том гэх мэт). Ярьсан үг бүрийн дараа оролцогч нэг алхам урагшилж, хэллэгийг үргэлжлүүлнэ (жишээлбэл: дугуй - бөмбөг, ногоон - ой гэх мэт). Зөв нэр үг олоогүй тул тоглоомоос гарна.
2-р шат - та хула цагираг бүхий анхны дасгал хийх хэрэгтэй
3-р шат - -аас бүрдсэн амьтныг зур геометрийн хэлбэрүүд: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин.