Igra uloga Dr. Aibolit. Igra uloga "Dobri doktor Aibolit Igra uloga Ljubazni doktor Aibolit


Zemljište- igra igranja uloga
"Doktor Aibolit" (bolnica).

CILJ:
Obogatiti dječje znanje o okolišu. Upoznati djecu sa zanimanjem veterinara. Konsolidirati prethodno stečene vještine djece u igri "Bolnica". Da biste naučili kako raspodijeliti uloge, oslikajte značajke svojstvene određenom heroju igre (životinja, liječnik). Naučite se igrati sa zapletom, koristeći maštu i stečeno znanje. Proširite i poboljšajte dječji vokabular. Usadite ljubav i suosjećanje prema životinjama. Igrati se zajedno.
PRELIMINARNI RADOVI:
Upoznavanje s igrom "Poliklinika", "Bolnica", s medicinskom opremom (zamjenske igračke), pravilno korištenje medicinske opreme. Upoznavanje sa fikcija K. I. Čukovskog "Doktor Ajbolit". Razmatranje ilustracija, razgovor o zanimanju liječnika. Igra "Loto", "Profesije".
MATERIJAL I OPREMA.
Materijal za igru ​​za igru ​​"Bolnica", kućni ogrtač za liječnika, kape za maske s likom životinja.

POSTUPAK IGRE:
Učitelj sjedne djecu u polukrug. Priprema kape za maske s prikazom životinja. Učitelj čita ulomak iz bajke K. I. Čukovskog "Doktor Ajbolit".
“BRAVO DOKTOR AIBOLIT!
ON SJEDI ISPOD STABLA
DOĐITE KOD NJEGA NA LIJEČENJE
I KRAVA, I VUK,
I CIKLA, I CRV, I MEDVJED!
V-l .: dečki, kako se zove bajka K. I. Čukovskog?
Dječji odgovori...
V-l .: priča se zove "Doktor Aibolit".
Koga liječi dr. Aibolit?
Dječji odgovori...
Vl .: Dr. Aibolit liječi životinje i takav liječnik se zove veterinar.
Danas ćemo igrati igru ​​"Veterinarska bolnica", bolnica za životinje. Veterinar će se zvati isto kao u bajci - Aibolit. Vl. Uz pomoć rime bira ulogu veterinara. zatim poziva djecu da izaberu koju će životinju prikazati i stavlja im šešire - maske s likom tih životinja.
Učitelj organizira igru, pomaže djeci da ispravno prikažu životinju koju su odabrali.
Na kraju igre učitelj čita katren:
OVDJE SAM OTKRIO PACIJENTE....
Poziva sve da se zabave i igraju igru:
"Smiješna koza".
Pravilo: djeca stoje u krugu, držeći se za ruke i izvode pokrete prema tekstu.
Išla koza kroz šumu, kroz šumu, kroz šumu / hodati u krug držeći se za ruke
Našla koza princezu, princezu, princezu / izvire mirno stoji
Ajmo jarac skakutati, skakati, skakati / skakutati u mjestu
I trzamo noge, trzamo, trzamo / redom dižemo noge
Odmahni glavom, odmahni glavom, odmahni glavom / klimaj glavom.
* A mi brzo bježimo, bježimo, bježimo / djeca trče na sve strane, a plješćući rukama prave se da žele uhvatiti
(ili zadnje riječi: “i opet nastavljamo”).
Igra se 2-3 puta.

Priča - igra uloga

"Doktor Aibolit liječi šumske životinje."

Sadržaj programa:

  • razjasniti djeci ideju o radu liječnika, medicinske sestre.
  • Naglasite moralne kvalitete svojstvene ljudima ove profesije: osjetljivost, pažljivost, ljubaznost.
  • Vježbajte djecu u prenošenju pokreta povezanih s radnjama vezanim uz posao medicinske sestre ili liječnika, u oponašanju tužnog raspoloženja, oslikavanju emocija bliskih ovom stanju duha likova, potaknite ih da preuzmu ulogu i igraju je kraj.
  • Naučite suosjećati i suosjećati.
  • Proširite aktivni rječnik djece posebnim pojmovima potrebnim za igru.

Pripremni radovi:

  • izlet u ordinaciju (razmotriti opremu ordinacije: vage, stakleni ormarić za lijekove, kauč, ormarić s dječjim karticama, mjerač visine, pribor za liječnike i medicinske sestre);
  • praćenje rada medicinskog osoblja;
  • razgovor; igre: “Kome što treba za posao”, “Treće je suvišno”, “Složi to u red”, “Skupi kutiju prve pomoći”, “Nastavi rečenicu”, “Reci mi koju riječ”, “Navedi što si naučio. ”;
  • čitanje K. I. Chukovsky “Doktor Aibolit”, A. Kardashov “Naš doktor”, S. Mikhalkov “Čudesne pilule”, A. Krylov “Kako su liječili pijetla”; crtež "Lijek na recept", "Sve za ljekarnu", "Stanovnici šume".
  • Igra na otvorenom: "Sivi zeko pere."
  • Pjesma: Išli smo u šumu.

Oprema:šumska scenografija, kostimi doktora Aibolita, medicinske sestre, kostimi vjeverice, ježa, zeca, lisice, modeli gljiva, pribor za prvu pomoć, konstruktor, telegram.
Vodeći- 4 djece (Vasilisa R., Maxim S., Kira B., Lenya B.. Dr. Aibolit - odgajatelj. Vjeverica - Polina B. Fox - Arina S. Yozh - Serezha S. Hare - Bogdan P. Medicinska sestra - Diana Shch .
Ukras:šumska čistina (drveće, grmlje, panjevi, modeli gljiva, lišće) male životinje sjede ispod drveća.
Sunce:- Dečki, stigao nam je telegram iz šume, od medvjeda (glasi): "Životinje su se razbolile: zečevi, vjeverice, ježevi. Draga djeco, pomozite životinjama! - Moramo otići u šumu i pomoći bolesnim životinjicama. Što trebamo poduzeti za ovo? D / i "Sakupite komplet prve pomoći"

djeca: termometri, šprice, zavoj, vata, vodikov peroksid, jod, špatula, tablete, mast, fanendoskop, lijekovi itd.
Medicinska sestra: Sad ćemo svi u šumu. Tu leži problem. Sve su životinje oboljele. Žurimo tamo.

Reb.1:- Tko će ih liječiti?

Reb.2:- Potreban je doktor Aibolit.

Reb.Z:- Kako to pronaći?

Reb.4:- Možda ćemo ga pozvati, Pozvat ćemo ga u šumu.

Sunce:- Ne zovite, imam čarobni štapić (daje ga medicinskoj sestri), uzmite ga i recite ove riječi: "Jedan, dva, tri Doktor Aibolit dođi!".
Pojavljuje se dr. Aibolit.

DA.:- Tko je bolestan? Što boli?

Reb.1: Sada idemo u šumu. Tamo nas čekaju bolesne životinje.

DA.:- Pa, dečki, idemo. (Došli smo na čistinu, pod grmom plače lisica)

DA.:- Što ti se dogodilo, lisice?

Lisica:- Boli me trbuh. Jela sam muhare. Ne poznajem jestive gljive - Zato patim (plače).
Medicinska sestra spušta lisicu, stavlja toplomjer, daje injekciju, daje napitak, pita je li lisica. Hvala lisice.

DA.:- Djeco, pomozite lisičarki sakupiti jestive gljive (oni skupljaju gljive, lisičarka uzima košaru i odlazi kuhati juhu od gljiva za mladunce).
(Jež frkće pod grmom).

DA.: - Jež, što ti se dogodilo?

Jež:- Htio sam ići spavati. Uznemirio mrava. Ugrizao me za nos. Kako se liječiti? - to je pitanje. (Medicinska sestra namaže nos mašću, jež ide u krevet, djeca ga “pokriju” suhim lišćem).
DA.:- Ide nam zeko, Bolesnu šapu, nosi.
Zeka:- Oh, kako slatkiš boli. Je li to osoba s invaliditetom? Pomoć Pomoć! Brzo izliječi svoju šapu!
dr. Aibolit pregledava: – Jadni zeko – prijelom Sad ćemo ti pomoći – Brzo ćemo staviti gumu. (Zeko hvala).

Igra "Sivi zeko pere". Djeca postaju u krugu. Zeko zauzima mjesto u sredini kruga. Djeca koja formiraju krug govore zajedno s dr. Aibolitom: - Sivi zeko se pere, očito ide u posjet. Oprao sam nos, oprao rep, oprao uho, obrisao ga! Zeko radi sve pokrete koji odgovaraju tekstu - pere nos, rep, uho i sve briše.
Zeka:- Nožni prst ne boli. Hvala dr. Aibolit! (sestra skida udlagu). Zatim skoči naprijed na dvije noge, radujući se.
Reb.2.: - Tko na drvetu sjedi I tako žalosno cvili? Vjeverica: - Skupljala sam krckalice za orahe i upoznala Zlog vuka. Uzeo je orahe. Jako mi je razderao uho (plače).
Medicinska sestra:- To uopće nije problem! Shchi, vjeverice, ovdje! (Liječi uho: ispiranje hidrogen peroksidom, mazanje mašću, zavoji...).
DA.:- Izliječili smo sve životinje, a sada ćemo sagraditi kuću. Da u njemu žive životinje.
djeca: dječaci (voditelji), jež i zeko grade kućicu, djevojčice (voditelji), lisica i vjeverica plešu. 1. Išli smo u šumu, I liječili životinje. Ovako, ovako. Liječili smo životinje.
2. A sada svi zajedno, Pjesme ćemo pjevati. Ovako, ovako. Pjevat ćemo pjesme.
Pozovite djecu da zamijene uloge, igra se nastavlja.

Zadaci igre uloga: učvrstiti prethodno stečene ideje o profesiji liječnika; poticati kreativnu aktivnost djece; obogatiti rječnik djece riječima (ljekarna, toplomjer, liječnik, ljekarnik, lijek); razvijati dijaloški govor, vizualno-djelotvorno mišljenje; njegovati prijateljski odnos s partnerom u igri.

Pripremni radovi: izlet s djecom druge mlađe skupine u medicinsku ordinaciju, priča iz iskustva posjeta liječniku, čitanje bajke K. Chukovskog "Aibolit", uvođenje nove igračke "Doktorski kofer", didaktička igraŠto liječniku treba za rad?

Rad na rječniku: apoteka, toplomjer, doktor, ljekarnik, lijek.

Predmetno-igrovno okruženje. Oprema i atributi:životinjske igračke: slon, tigar, nilski konj, lav, leopard, majmun; kostim liječnika, oprema za igranje uloga "Bolnica", "Ljekarna", kostim ljekarnika, kostimi mornara i mornara.

Igranje uloga:

dr. Aibolit (pedagog)- liječi životinje: mjeri temperaturu, ispisuje recepte, pregledava bolesne.

Apotekar- prima recept, izdaje lijekove, prima novac za lijekove.

Kapetan- nadzire gradnju broda, kontrolira kormilo, popravlja brod.

Mornari- izgraditi i popraviti brod, pratiti rutu na karti, osigurati red na brodu.

Motivacija. Problemska situacija: Majmun dolazi iz Afrike i donosi pismo u kojem životinje mole doktora Aibolita da dođe i izliječi ih.

Napredak igre

U skupini se pojavljuje majmun (meka igračka) koji donosi pismo.

Učiteljica čita pismo: „Doktore, dođite u Afriku, požurite! I pomozi našoj djeci!”

Odgajatelj (V.). Oh, ljudi, pismo kaže da su se životinje razboljele u Africi! Recite mi, ljudi, je li dobro razboljeti se?

djeca. Ne!

NA. Da dečki! Vrlo teško bolestan. A pismo kaže da su životinje u Africi bolesne. I kako im možemo pomoći? (Odgovori djece).

Učiteljica poziva djecu da odu u Afriku liječiti životinje. Pita kako možete doći do Afrike. Nakon što su poslušali odgovore djece, oni dolaze do zaključka da trebaju sagraditi brod.

Izrada broda od velikog drvenog konstruktora.

NA. Dakle, naš divni brod je spreman, ali ne možemo krenuti bez kapetana i njegovih pomoćnih mornara (podjela uloga kapetana i mornara na inicijativu djece).

NA. Na mora, na valove, idemo u Afriku liječiti životinje.

Djeco, kamo idemo? - (U Afriku). Što ćemo tamo? (liječiti životinje)

Djeca dolaze u Afriku.

NA. Nešto se tijekom našeg putovanja naš brod jako zatresao.

Mislim da se isplati to popraviti. Djeci se daju alati. Kapetan i pomoćnici ostaju popraviti brod, a ostali idu dalje.

NA. Ljudi, kako ćemo liječiti životinje ako nemamo medicinske instrumente? Hitno nam treba apoteka. Ali prvo ćemo odabrati ljekarnika. (Za ulogu farmaceuta bira se dijete na inicijativu djece).

NA. Djeco, kako se zove osoba koja radi u ljekarni? (Ljekarnik.).

Djeca kupuju alat u apoteci i idu dalje tražiti bolesne životinje.

Djeca dolaze na igralište, gdje je obješen plakat "Vruće zemlje", nalaze se palme. Ispod palme sjede životinje: nilski konj, leopard, lav, slon (igračke).

NA. Ljudi, pogledajte, a evo i naših bolesnih životinja. Odaberite tko će se o kome brinuti. A ja ću biti doktor Aibolit (oblači liječnički kaput).

dr. Aibolit (odgojitelj). Molim vas, sjednite i pričekajte svoj red.

Dr. Aibolit prima životinje.

dr. Aibolit. Zdravo. Što ti se dogodilo? (Odgovori djece.). Sada mu mjerimo temperaturu. Možete li mi reći kako mjeriti temperaturu? (Odgovori djece). Ja ti napišem recept, ti sad odi u apoteku, kupi lijek i vrati se meni.

Djeca iz dr. Aibolita idu u ljekarnu, kupuju lijek koji im je potreban.

Dr. Aibolit liječi sve životinje.

dr. Aibolit. Naše životinje su zdrave i vesele. Lijepe su i slatke i čak žele plesati s vama.

Djeca izvode ples Chunga-Changa (stihovi Y. Entina, glazba V. Shainsky).

NA. Dečki, naše životinje su zdrave i vrijeme je da se vratimo u vrtić.

Djeca ulaze na brod i vraćaju se natrag.

NA. Pa ljudi, vratili smo se u vrt. Recite mi, jeste li uživali igrajući se danas? (Odgovori djece).

Igra je glavna aktivnost za razvoj djeteta i njegovo upoznavanje s okolinom. Našoj djeci s poteškoćama u razvoju ovo je najpotrebnija aktivnost koju ne može ništa nadomjestiti.Naravno, dječja kreativnost u igri još je nesavršena, to je samo početni oblik aktivnosti kroz koju se dijete socijalizira.

Manifestacija kreativnosti u igri omogućuje djetetu da bolje razumije svijet oko sebe, daje mu životno iskustvo, izaziva potrebu da ga izrazi u svojim aktivnostima. Igra transformira djecu, ispunjavajući ih radošću učenja o svijetu oko sebe.

Igrajući igru ​​uloga "Bolnica", preuzimajući jednu ili drugu ulogu (pacijenta ili liječnika), djeca s jedne strane uče govoriti o svojim zdravstvenim problemima, as druge strane pomažu u rješavanju tih problema.

Tijekom kognitivnu aktivnost djeca bolje razmišljaju, aktivnije se igraju, opuštaju se, smiju se, šale, postaju slobodnija, što im omogućuje da apsorbiraju maksimum kognitivnih informacija.

Fotografija prikazuje fragment igre uloga "Bolnica". Sa sigurnošću možemo reći da pacijenta liječi "visokokvalificirani liječnik".

I kakav lukav pogled! Ovaj liječnik zna kako izliječiti pacijenta, on je siguran, zadovoljan što može pomoći svojim pacijentima, pružiti medicinsku skrb .

Slika 1. "Sada liječimo grlo!"

Fotografija 2. "Na pregledu kod pedijatra"

Slika 3. Posjet sobi za liječenje

U četvrtoj godini života djeca prelaze s prikazne igre na igru ​​zapleta i uloga, s pojedinačne na zajedničku igru. Priprema za igru ​​počinje izradom tematskih planova od strane odgajatelja. U skupini djece četvrte godine života nastavlja se razvoj igranja uloga koje su kod djece već utvrđene krajem treće godine života. To su igre "obitelj", "graditelji", "vrtić", "vozač", "doktor". Igranje sa životinjskim igračkama, djeca mogu razviti parcele "šumska bolnica", "Aibolit".

Ciljevi igre uloga Aibolit:

Edukativni - ispričati djeci o životinjama koje žive u zoološkom vrtu, zašto tamo žive, tko brine o njima (posjetiti zoološki vrt u tu svrhu); dati predodžbu da su i životinje bolesne, kakva im se medicinska skrb pruža, tko i kako tu pomoć pruža; upoznati s djelima S. Ya. Marshaka „Djeca u kavezu” („Zoološki vrt”, „Gdje je vrabac večerao”), K. I. Čukovskog „Aibolit”; upoznati s ilustriranom knjigom Aleksandra Usenko "Zoološki vrt", slušati pjesme "Pink Elephant", "Ryzhekhostenka's Song"; naučiti pjesme o životinjama; nadopuniti vokabular djece novim riječima (volja, zatočeništvo, zatočeništvo, veterinar, skrbnik, zoološki vrt i drugi), generalizirati znanje o zanimanjima.

Razvijanje - razvoj sposobnosti slušanja, razumijevanja govora odrasle osobe, sposobnost sudjelovanja u kreativna igra, formirati ispravan govor, sposobnost prenošenja raspoloženja životinja intonacijom, razviti fonemski sluh, pamćenje, razmišljanje, pažnju.

Obrazovni - njegovati human odnos prema životinjama, formirati želju za brigom o manjoj braći, nastojati izazvati pozitivne moralne kvalitete: ljubaznost, empatiju; njegovati osjećaj kolektivizma, uzajamne pomoći, sposobnost suosjećanja i suosjećanja, želju da se pomogne onima koji su u nevolji.

Materijali i oprema:

Ordinacija doktora Aibolita

Bijela kuta, kapa, pribor za "pregled" bolesnih životinja

- pribor prve pomoći s lijekovima

Životinje (mekane igračke) koje su došle na "prijem" Aibolitu - lisica s natečenim nosom, zeko sa zecom, vjeverica, vuk, nilski konj, slon, majmun, ptica (imamo tukana), krokodil s lošim zubima, Barbos

Ilustracije sa slikama raznih životinja, posebno - stanovnika zoološkog vrta

Slušanje pjesama (vidi gore)

Korištena literatura:

5. Enciklopedija "Svijet životinja"

6. Aleksandar Usenko "Zoološki vrt"

AKTIVNOST 1

Pripremni rad

Priča o stanovnicima zoološkog vrta. Slušanje djela S.Ya.Marshaka "Gdje je vrabac večerao." Razmatramo ilustracije životinja koje žive u zoološkom vrtu.

Svrha: dati koncept "zoološkog vrta", tko tamo živi i zašto, reći tko brine o životinjama, objasniti djeci zašto životinje žive iza rešetaka, upoznati ih s knjigom S. Marshaka "Djeca u kavezu".

Napredak lekcije

1. Obnavljanje temeljnih znanja. Razgovor. Priča.

2. književna građa

Zoološki vrt

Rano, rano ustajemo

Glasno pozvati stražara

Stražar, stražar, požuri

Izađi i nahrani životinje!

Stražar je izašao iz vratarnice,

On mete staze

Pušenje lule na kapiji

Ne da nam ručati.

Dugo, dugo na rešetki

Stojimo otvorenih grla

Znamo, znamo bez sati,

Večera je spremna za nas.

Na večeri, na večeri

Ne čavrljamo sa susjedom,

Zaboravi na sve

I žvakati, žvakati, žvakati.

3. Učenje posljednjeg katrena napamet, nakon čega slijedi primjena ovog pravila u vrtićkom načinu rada.

4. Slušamo pjesmu S. Ya. Marshaka "Dječji dom". Djeca uče da se bebe rađaju u zoološkom vrtu - životinje:

Proljeće ove godine
U zoološkom vrtu
Jelen i lav, jazavac i ris
I mladunci su rođeni.

Dati koncept da životinje u zoološkom vrtu žive u zatočeništvu i da im se to ne sviđa.

5. Slušamo pjesmu „Pink Elephant“. Uz pomoć traga, djeca razumiju zašto je slon u divljini bio ružičast, a u zatočeništvu je postao siv.
6. Slušamo djelo “Gdje je večerao vrabac?”


Gdje si večerao, vrapče?

U zoološkom vrtu sa životinjama.

jeo sam prvi

Iza rešetaka kod lava.

Osvježen kod lisice,
Napio sam se vode od morža.

Jesti mrkvu od slona

Jeo sam proso sa kranom.

Odsjeo s nosorogom

Bran je malo jeo.

Otišao sam na gozbu
Klokani s repom.
Bio na večeri
Kod krznenog medvjeda.
Zubati krokodil
Skoro me progutao!

Navedite djecu na zaključak da životinje u zoološkom vrtu mogu biti opasne, jer su divlje životinje. Dajte djeci instalaciju da će u sljedećoj lekciji naučiti o pravilima ponašanja u zoološkom vrtu.

AKTIVNOST 2

Svrha: naučiti djecu kako se ponašati u zoološkom vrtu, objasniti što ne treba raditi tijekom ekskurzije, reći da divlje životinje žive u zoološkom vrtu, "šale" s kojima mogu biti opasne, kada proučavaju pjesme o životinjama, razjasniti navike, manire i karakteristike životinja.

Pjesmice za učenje napamet (svako dijete 1-2 pjesmice)

Zebra

Imamo jaka kopita, a zuba barem gdje,

Neka upamti poraženi neprijatelj da zebra nije hrana.

Žirafa

Od djetinjstva sam težio visinama,

Stoga, vrlo aktivno raste,

Rastu mi noge, raste mi vrat,

I sva ja rastem, iz dana u dan dobro.

Klokan

Nosim klokana u torbi,

Zabavnije nam je zajedno skakati i skakati.

Moja torba će ga zaštititi od nevolja,

Sve dok ne nauči skakati kao ja.

Krokodil

Nigdje ne plivam

Cijeli dan ležim u vodi

Da netko uđe

Pravo u moja velika usta.

Rakun

Upoznaj me, ja sam rakun

Bok dečki!

Izgleda kao bilježnica za bilješke

Moj rep je prugast.

Majmun

Mi smo makaki i majmuni,

Ni dana bez gimnastike

Vi cure i momci

Naša bliska obitelj.

Ris

Šumari svoje mačiće

Ne žele to nositi kući

Nećete joj reći "Maco, sranje!"

Zato što je ris.

Žirafa

Branje cvijeća je lako i jednostavno
Djeca malog rasta
Ali onome tko je tako visok
Nije lako ubrati cvijet!


Dali su cipele slonu.

Uzeo je jednu cipelu
A on je rekao: “Trebamo šire
I to ne dva, nego sva četiri!”

tigrić

Hej, nemoj se previše približiti...
Ja sam mladunče tigra, a ne maca!

Noj

Ja sam mladi noj
Arogantno i ponosno.
Kad sam ljut, udaram nogom
Žuljavo i tvrdo.
Kad se bojim, bježim
Istežući vrat.
Ali ne mogu letjeti
A ja ne znam pjevati.

Evo, uživajte u igri
Dva australska klokana.
Igraju preskok
U zoološkom vrtu.

eskimski pas

Na grančici - bilješka:
"Ne približavaj se!"
Ne vjeruješ poruci -
Ja sam najljubaznija životinja.
Zašto sjedim u kavezu
Ne znam ni sama, djeco.

Zagonetke

1. Koji klikće i klikće zubima,
Šeta sivi ... (vuk)

2. Kakva crvena ljepotica?
Ovo je lukavo ... (lisica)

3. Voli bučiti u šumi,
Spavati u jazbini. WHO? - …(snositi)

Zavidjet ćete lavu - odmah je jasno:
S kraljem zvijeri opasno se šaliti.
Prijeteći pogled i prijeteći urlik,
Nisam čak ni podrezao grivu.

Slonovi imaju velike uši
Poput planine, slon je ogroman.
Nema mu ravnog na zemlji,
Slon po težini je šampion.

Nilski konj zamišljen da pjeva,
I otvorio ogromna usta
Ali ne možete čuti riječi u pjesmi
Čuje se samo strašna graja.

Zebra voli na travnjaku
U prugastoj majici za trčanje,
Zebra čak i za slatkiše
Ne nosite kariranu košulju.

Naravno da smo bili iznenađeni
afrička gorila,
Sve od nožnih prstiju do obrva
Gorile su poput ljudi.

majmun

I cure i dečki
Majmun pravi grimase,
U zoološkom vrtu bez djece
Bila bi tužna živjeti.

Ne događa se da nos
Ne bi rasla dolje, nego bi rasla,
Samo životinja nosorog
Raste prema gore u obliku roga.

S dalekog juga
Tukan je ušao u zoološki vrt.
Rado javlja “kuc-kuc”:
— Ja sam brat djetlić!

Svrha: reći djeci da se i životinje razboljevaju, a veterinar ih liječi, au bajci - Aibolit; zainteresirati djecu za kasniju igru, oblikovati kreativnu aktivnost, reći kako će igra ići.

Djeca biraju “uloge” životinja koje će glumiti, uz pomoć učitelja saznat će od čega će njihova životinja “boljeti” i kako će je dr. Aibolit liječiti (uloga liječnika je dana odgovornom dijete koje želi “liječiti sve životinje”).

SESIJA 5 (konačna)

Igra igranja uloga"Dr. Aibolit"

Svrha: naučiti djecu aktivno sudjelovati u igri, preuzeti odgovornu ulogu, proširiti znanje o profesiji liječnika za životinje, podučavati umjetnost (kako glasom prenijeti stanje uma životinje koja boli ), za pripremu djece za odraslu dob.
Lisica:
Ups, ujela me osa!

(pregled ugriza kod liječnika, dogovor).

Odgajatelj:
I Barbos je došao do Aibolita.

pas čuvar:
Piletina me kljucnula u nos!

(Pregled i recepti liječnika).

Odgajatelj:
I zec je dotrčao, i vrisnuo ...

Zeka:
“Aj, aj!
Mog zeku udario tramvaj!
Moj zeko, moj dječak
Udario me tramvaj!
Trčao je stazom
I noge su mu bile posječene
A sad je bolestan i hrom
Moj mali zeko!”

Odgajatelj:
A Aibolit je rekao...

Liječnik:
"Nema problema!
Daj to ovamo!
Sašiću mu nove noge,
Opet će trčati stazom."

Odgajatelj:
I donijeli su mu zeku,
Takav bolestan, hrom,
I doktor mu je zašio noge.
I zec opet skoči.
A s njim i majka zečica
Išla je i na ples.
A ona se smije i vrišti:

Zeka:
"Pa, hvala ti, Aibolit!"
(zec pleše sa zekom)

Nakon zeca, sve više životinjskih pacijenata dolazi liječniku i priča o tome što im se dogodilo. Doktor svima pomaže, smiruje i liječi. Na kraju igre, sve bebe i "odrasle životinje" uz pomoć dr. Aibolita stanu jedna do druge i jednoglasno kažu: "Hvala, dr. Aibolit!"


Sve će ozdraviti, ozdraviti, dobri doktore Aibolit!