Хоёрдугаар бага ангийн тоглоомын эмнэлгийн тойм. Зохиол - залуу бүлгийн эмнэлэгт дүрд тоглох тоглоомууд. хүүхдүүдийн туршлага, тоглоомын талбайг өргөжүүлэх, хүүхдүүдийг авчрах


Автономит сургуулийн өмнөх боловсрол"Хус" 24-р ерөнхий хөгжлийн хэлбэрийн Долгопрудный цэцэрлэгийн хотын захиргаа.
(AOU цэцэрлэгийн №24 "Хусан")
Дүрд тоглох тоглоом"ЭМНЭЛЭГ"
залуу бүлэгт
Эмхэтгэсэн, удирдсан: Береснева О.А.
Долгопрудный түүх "Хүүхдийн эмчтэй уулзах үеэр"
Бэлтгэсэн, удирдсан багш: Береснева О.А.
Зорилго: Хүүхдэд "Эмнэлэг" дүрд тоглох чадварыг бий болгох.
Даалгавар: Бодит объектууд болон тэдгээрийн орлуулагчдыг ашиглан тоглоомын орчинг хэрхэн бүрдүүлэхийг заах. Хүүхдэд өөрийн төлөвлөгөөний дагуу тоглох чадварыг төлөвшүүлэх, хүүхдийн бүтээлч үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх. Үе тэнгийнхэнтэйгээ дүрд тоглох чадварыг хөгжүүлэх (дүрд тоглох яриа өрнүүлэх, тоглоомын үеэр бие биетэйгээ тохиролцох чадвар). Хүүхдэд сонсголын болон харааны анхаарал, ой санамж, төсөөлөл, ярианы интонацын илэрхийлэлийг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийн хоорондын найрсаг харилцааг төлөвшүүлэх, эмчийн ажлыг хүндэтгэх.
Хичээлийн арга зүйн хэрэгсэл: цээж, оньсого, цагаан цув, эмчийн малгай, "Доктор" тоглоомын багц, эмнэлгийн бүртгэлөвчтөн бүрийн хувьд геометрийн дүрс, хүүхэлдэй.
Тайлбар толь бичгийн ажил: хүүхдийн эмч, сувилагч, фонендоскоп, тариур, термометр, жор, бүртгэл.
Урьдчилсан ажил: сувилагчийн өрөөнд аялал хийх, хүүхдүүдтэй танилцах Гадаад төрхэмч нар багаж хэрэгслээр K.I-ийн "Айболит" үлгэрийг уншиж байна. Чуковский, хуйвалдааны зургуудыг авч үзэх, эмч, эмнэлгийн талаархи хүүхдүүдийн хувийн туршлагад үндэслэсэн яриа.
Хичээлийн явц
Зохион байгуулах цаг.
Багш: Сайн байна уу залуусаа. Суух. Бие биедээ сайн сайхныг ерөөж хичээлээ эхэлцгээе. Бие бие рүүгээ эргэж хараад: Бид бие биедээ сайн сайхныг хүсье.
Хичээлийн гол хэсэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би ямар сайхан цээжтэй болохыг хараарай. Оньсого тааж, та хэнийх болохыг олж мэдэх болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвчин туссан өдрүүдэд хэн хамгийн ашигтай вэ?
Биднийг бүх өвчнөөс эдгээдэг үү?
Хүүхдүүд: Dr.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ цээж нь эмчийнх. Үүнд юу байгаа гэж та бодож байна вэ? (Эмч ажиллахад шаардлагатай багаж хэрэгсэл, эм бэлдмэлийг багтаасан байна.) Залуус аа, эдгээр хэрэгслүүдийг хараад дуудцгаая (фонендоскоп, тариур, термометр, хамрын дусал, хусуур ...) Сайн байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид одоо ямар тоглоом тоглох гэж байна гэж та бодож байна уу? (Эмнэлэгт)
Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг тоглоомын буланд байгаа хүүхэлдэй рүү хандуулдаг.
- Манай хүүхэлдэйнүүд ямар гунигтай байгааг хараарай. Тэдэнд юу тохиолдсон бэ? Магадгүй тэд өвдсөн болов уу? Хүүхэд эмчилдэг эмчийн нэрийг санаж байна уу? (Хүүхдийн эмч). Та өөр ямар эмч нарыг мэдэх вэ? (чих хамар хоолойн эмч, мэс засалч, эмчилгээний эмч)
-Та хэнтэй хамт эмчид хандсан бэ? (хүүхдийн хариулт). - Тиймээс бидний хүүхэлдэйг хүүхдийн эмч (хүүхдийн эмч) -тэй уулзахаар эмнэлэгт хүргэх шаардлагатай байна.
Биеийн минут хийцгээе, дараа нь бид тантай хамт дүрүүдийг хуваарилах болно
Физкультминутка.
Бид автобусанд суугаад цонхоор харна.
Бид эргэж харна, урагшаа харна, автобус азгүй байна.
Дугуйнууд эргэлдэж, бид урагшаа эргэлдэв
Биднийг автобус зөөгөөч, бид явж байна, бид урагшаа явж байна.
(Хүүхдүүд шүлэгт дурдсан хөдөлгөөнийг хийж, багшийн араас үгсийг давтдаг).
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тантай хамт эмч сонгоё. Эхний удаад та нарын дунд хамгийн хариуцлагатай хүн байх болно. Бид тантай хамт жинхэнэ эмнэлэгтэй.
Багш эмчээс сувилагч сонгохыг хүснэ. Дараа нь тэд гарч ирдэг: бүртгэлийн газрын сувилагч, өвчтэй хүүхэлдэйтэй өвчтөнүүд (багш хүүхдүүдэд тоглоом тарааж, тэднийг өрөвдөж, тайвшруулахыг хүсч, бүртгэлийн газар картаа авч, эмчийн дараалалд зогсохыг урина. Тэр тэдэнд тусалж чадна.) Одоо бид маш гол дүрийг сонгох хэрэгтэй - энэ бол сувилагч, учир нь тэр эмнэлгийг бүхэлд нь цэвэр байлгадаг, түүний ажил маш чухал - учир нь тэд эмнэлгийг цэвэрлэхгүй бол энэ нь зочдод ирэхэд тааламжгүй.
Багш хүн бүрд өөрийн үүргийг тайлбарладаг. Хүүхдүүд тоглоомын талбайдаа (эмийн сан, эмнэлэг, хүлээн авалт) явдаг. Хувцаслалтаа өмсөж, ажлаа бэлдэж байна.
Хүлээн авалтын яриа:
Хүүхдүүд мэндчилж, нэрээ хэлж, өвчтөний картыг асууна.
Бүртгэлийн ажилтан өвчтөнд карт олгодог. (дээр геометрийн хэлбэрүүдкартууд болон өвчтөнд байгаа)
Хүлээн авалт нь эмнэлэгт эхэлдэг. Асран хамгаалагч нь "зочдод" эмчийн эгнээнд орохыг сануулдаг. Оффис руу орохын өмнө та "хаалга" тогших хэрэгтэй. Оффис руу ороход охиноо юу өвтгөж байгааг хэлэхийн тулд сайн уу гэж хэлээрэй?
Эмнэлэгт өвчтөн ба эмч хоёрын харилцан яриа:
П: Сайн уу.
Д: Сайн байна уу, охин чинь юу өвтгөж байна вэ?
П: Тэр өндөр халуурч толгой өвдөж байна.
Д: Санаа зоволтгүй ээ, би одоо түүнийг шалгаж, эмчилгээ бичнэ.
Хүүхэд эмчийн дүрд тоглодог Эрүүл мэндийн тусламж үйлчилгээ, өвчтөнийг шалгаж, сувилагчдаа antipyretic тариа хийхийг санал болгож, дараа нь жор бичиж, эмийн сангаас эм худалдаж авахыг санал болгодог.
Зочид дараалалд сууж, чимээ шуугиан гаргахгүй, хараал хэлэхгүй, ээлжээ хүлээнэ. Өвчтөнүүд ээлжээ хүлээж байтал үүдэнд сувилагч гарч ирээд шал угааж байна. Тэр бүх зүйлийг хичээнгүйлэн угааж, зочдоос хог хаяхгүй байхыг хүсдэг.
Багш нь хүүхдүүдийг "баярлалаа, баяртай" гэж хэлэхээ мартдаггүйг анхаардаг.
Тоглоом дууслаа
Поликлиник хаагдаж байна: аль хэдийн оройтсон, өвчтөн үлдээгүй, бүгд эдгэрсэн. Эмч нар халаадаа тайлж, эмнэлгийн хэрэгслийг байранд нь тавьдаг. Эцэг эхчүүд ээ, жороо авч амжаагүй хүмүүсээ аваад эмийн санд очиж эм, витаминаа аваарай. Бид хүүхдүүдийг гэртээ аваачиж хэвтүүлэх хэрэгтэй. Одоо бид бүлэгт бүрэн захиалгатай байна.
Тоглоомын төгсгөлд багш хүүхдүүдээс эрүүл мэндээ хэрхэн аврах, үүний тулд юу хийх хэрэгтэйг асууна.
Хүүхдүүд хариулдаг: дасгал хийх, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ идэх, спортоор хичээллэх, цэвэр агаарт алхах.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нартай хамт дасгал хийцгээе (Хүүхдүүд хөгжимд дасгал хийдэг
Нар орон руу харав
Нэг хоёр гурав дөрөв тав.
Бид бүгд дасгал хийдэг
Бид суугаад босох хэрэгтэй.
Гараа илүү өргөн сунга
Нэг хоёр гурав дөрөв тав.
Тохойлгох - гурав, дөрөв.
Тэгээд байрандаа үсэр.
Хөлийн хуруун дээр, дараа нь өсгий дээр.
Бид бүгд дасгал хийдэг.
(Хүүхдүүд шүлэгт дурдсан хөдөлгөөнийг хийж, багшийн араас үгсийг давтдаг.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид өнөөдөр та нартай юу тоглосон бэ? (Эмнэлэг) Манай тоглоомын танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та бүхэнд эрүүл энхийг хүсье. Одоо би танд амттай эрүүл жимс өгөх болно. (Хүүхдүүдэд алим өгдөг)


Хавсаргасан файлууд

Зорилтот:Хүүхдэд эрүүл мэндийн үнэ цэнийг сургах.

Хөтөлбөрийн агуулга:

  1. Эмчийн ажлыг бүрдүүлдэг хөдөлмөрийн зарим үйл ажиллагаатай танилцах.
  2. Яриа, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх, хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх.
  3. Өөрийнхөө эрүүл мэндийн талаархи мэдлэгийг бий болго.

Урьдчилсан ажил:

Эмнэлгийн газартай танилцах, эмчийн ажлын талаархи зураглалыг үзэх, К.Чуковскийн "Айболит" бүтээлийг унших.

Материал:Хүүхэлдэй, хүүхэлдэйнд зориулсан ор, эмчийн цагаан цув, эмнэлгийн хэрэгсэл бүхий чемодан (термометр, фонендоскоп, хусуур, үзэг, жорын хуудас).

Тоглоомын явц:

Эхэндээ хүүхэлдэйтэй тоглоомын үзүүлбэр үзүүлдэг. Багш нь эмчид үзүүлэхээр эмнэлэгт ирсэн хүүхэлдэйнд анхаарлаа хандуулдаг.

V.- Залуус аа, Катя халуун духтай, температуртай, өвчтэй байна.

Юу тохиолдсон түүнийг өвдсөн бэ? (хүүхдийн хариулт).

Багш чихэнд нь хүүхэлдэй авчирч, Катя өчигдөр алхаж байхдаа цас идсэн гэж хэлэв.

Бид юу хийх ёстой вэ, бид түүнд хэрхэн туслах вэ? (хүүхдийн хариулт эм өгдөг)

Гэхдээ бид өөрсдөө эм өгөх боломжгүй, бид эмч биш, эмч түүнийг шалгах ёстой.

Эсрэг талд нь цагаан халаадтай эмч сууж байна

Чамд юу тохиолдоо вэ? (хүүхэлдэй Катя өвчтэй болсон).

Би түүнийг шалгах болно. Эхлээд би температурыг хэмжих болно. Энд термометр байна, Катягийн үзгээ өргөж, (түүний суганд тавьдаг) та жаахан хүлээх хэрэгтэй.

Р., тийм ээ, Катя өндөр халуурч байна, өндөр температурыг арилгахын тулд яаралтай эм уух хэрэгтэй.

Катя, одоо би чамайг сонсоё, чиний цээжин дотор шуугиан байна уу? (фонендоскопыг гаргаж ирэх)

Багш сонсогдох сэдвийн нэрийг дууддаг. Тэр цээжин дээрээ тавиад Катяаг гүнзгий амьсгалахыг хэлэв.

Энд бүх зүйл сайхан байна, амьсгал хураахгүй.

Эсвэл хоолой өвдөж магадгүй юм. Амаа том ангайгаад "А-А" гэж хэл.

Багш хусуур аваад энэ зүйлийн нэрийг хэлээд хоолой руу харна.

Катя, чи маш улаан хоолойтой, та хэт их зайрмаг идсэн эсвэл хүйтэн ус уусан уу?

Р., цас маш цагаан, сэвсгэр, магадгүй маш амттай тул та цас хэрэглэж үзсэн үү? (хүүхдийн хариулт).

За, Катя, би чамайг харлаа, чамайг яаралтай эмчлэх хэрэгтэй гэж хэлье. Та нар надтай санал нийлж байна уу?

Одоо би температурыг бууруулах, хоолойг эмчлэхэд туслах эмийн жор бичиж өгөх болно. (Маягт дээр жор бичнэ)

Р., миний жорын дагуу хэн эм худалдаж авч өгөх вэ? (Зөвхөн насанд хүрэгчид)

Тийм ээ, эмийн санд зөвхөн насанд хүрэгчдэд эм зарах бөгөөд насанд хүрсэн хүн өвчтөнд эм өгч болно. Энд би жорыг (хүүхдэд) хүлээлгэж өгч байна, тэр үүнийг насанд хүрсэн (багш) руу дамжуулах ёстой.

Өвдөхгүйн тулд та эрүүл мэндээ үргэлж анхаарч үзэх хэрэгтэй! Миний зөвлөгөөг дагаарай: хүйтэн ус ууж болохгүй, гудамжинд цас идэж болохгүй, хүзүүндээ ороолт зүүж болохгүй, алхахдаа бээлзээ тайлж болохгүй, дулаан хувцасла. Баяртай! (Катя гэртээ харьдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Кейт яагаад өвчтэй байна вэ?

Түүнийг хэн эмчилсэн бэ?

Катя өвчтэй гэдгийг эмч яаж мэдсэн бэ?

Эмч юу гэж зөвлөсөн бэ?

Залуус аа, гэхдээ манай Катятай адил та нартай ийм зүйл болохгүй гэж үү? Та эмчийн зөвлөгөөг дагаж мөрдөнө гэж найдаж байна. Та үргэлж хөгжилтэй, хөгжилтэй байх болно.

Төсөл:

"MDU Цэцэрлэг№ 81, Ярославль

( IIбага бүлэг)

Сурган хүмүүжүүлэгчид бэлтгэсэн:Дьячкова I.V.

Колосова С.В.

Төслийн төрөл:танин мэдэхүйн, хөгжилтэй.

Төслийн оролцогчид: 3-4 жил.

Төслийн төрөл:богино хугацааны, 2016.01.11-ээс 2016.11.15 хүртэл 2 долоо хоног.

Төслийн байршил: MDOU 81-р цэцэрлэг.

Хамааралтай байдал:Хүүхдүүд дүрд тоглох харилцан үйлчлэлийг хэрэгжүүлэх чадваргүй байдал - дүрд тоглох харилцан яриа, тоглоомын хуйвалдааны явцуу байдал.

Зорилтот:Баяжилт тоглоомын туршлагахүүхдүүд, хүүхдүүдийг өөрсдийн тоглоомын санааг бий болгоход хүргэдэг.

Даалгаварууд:- бие даасан үйлдлүүдийг нэг өгүүллэгт нэгтгэх замаар тоглоомын туршлагыг баяжуулахад хувь нэмэр оруулах;

Тоглоомын дүрд тоглох, хоорондоо холбоотой хэд хэдэн үйлдлийг гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх (эмч-өвчтөн, сувилагч-өвчтөн) .;

Хүүхдүүдийн шинж чанаруудыг бие даан сонгохыг хичээх;

Тоглоомын сонирхлыг хөгжүүлэх.

Төслийн хэрэгжилтийн үе шатууд.

  1. I.Бэлтгэл үе шат.

Төслийг хэрэгжүүлэх нөхцөлийг судлах;

Зорилго, зорилтыг тодорхойлох;

Төсөл хэрэгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх;

Тоног төхөөрөмж бэлтгэх: багаж хэрэгсэл бүхий эмчийн хайрцаг, эмчийн цув, малгай, чимэглэл, орлуулах тоглоом;

Урт хугацааны ажлын төлөвлөгөө боловсруулах;

Эмхэтгэл арга зүйн гарын авлагатөсөл дээр ажиллах уран зохиол.

  1. II.Практик үе шат.

Ажлын хэлбэр, арга.

Танин мэдэхүйн хөгжил.Эмнэлгийн газар руу аялал хийх.

Даалгавар: - хүүхдүүдийг эмчийн ажилтай танилцуулах (хоолойг шалгах, хэлэх, термометрээр температурыг хэмжих гэх мэт);

Эмчийг хүндэтгэх.

Харилцан яриа.

"Эрүүл мэнд ба өвчин"

Зорилго: эрүүл мэнд, өвчин эмгэг, эрүүл байхад юу тусалдаг талаар санаа бодлыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

"Өвдөхгүйн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ"

Даалгавар: эрүүл мэндийн үнэ цэнэ, эрүүл амьдралын хэв маягийг удирдан чиглүүлэх хүсэл эрмэлзлийн талаархи ойлголтыг бий болгох.

"Эрүүл мэнд ба цэвэр байдал"

Зорилго: Биеийн цэвэр байдлыг сахих зуршлыг төлөвшүүлэх, эрүүл мэнд нь цэвэр байдлаас хамаардаг гэдгийг ойлгуулах.

"Би болон миний эрүүл мэнд"

Даалгавар: бүрдүүлэх үндсэн төлөөлөлэрүүл мэнддээ хэрхэн анхаарах талаар.

"Мэргэжлийн эмч"

Даалгавар: хүүхдүүдийг эмчийн мэргэжилтэй танилцуулах.

"Эмч ажиллахад юу хэрэгтэй вэ"

Даалгавар: хүүхдүүдийг эмнэлгийн хэрэгсэлтэй танилцуулах.

"Ээж намайг өвдөхөд юу хийдэг вэ?"

Даалгавар: эмчилгээний хэрэгцээг ухамсарлах чадварыг бий болгох.

Нийгэм-харилцааны хөгжил.

Нөхцөл байдлын тоглоомууд.

"Эмчийн тоглоомууд"

Зорилго: Хүүхдэд өвчтэй хүмүүсийг хэрхэн асрах, эмнэлгийн багаж хэрэгслийг хэрхэн ашиглах талаар сургах. "Эмнэлэг", "өвчтөн", "эмчилгээ" гэсэн ойлголтыг танилцуулах.

"Доктор Айболиттой хийсэн аялал"

Даалгавар: хүүхдүүдэд тоглоомын үйл ажиллагаа, тэдгээрийг тодорхой дарааллаар хэрэгжүүлэхийг заах.

"Доктор Айболиттой хамт аялал»

Зорилго: үлгэрийн тоглоомуудыг хөгжүүлэх, баяжуулах ажлыг үргэлжлүүлэх.

"Катя өвчтэй болсон"

Даалгавар: Хүүхэлдэйтэй тоглоомонд хүүхдүүдийн оролцоог төрөлжүүлэх. Хүүхдийн тоглоомын талбайг баяжуулахад хувь нэмэр оруулах.

"Түргэн тусламжийн машин Катягийн хүүхэлдэйг эмнэлэгт хүргэв"

Даалгавар: хоёр дүр (эмч-өвчтөн) бүхий хуйвалдаан дээр харилцах чадварыг бий болгох.

"Ойн эмнэлэг"

Даалгавар: хүүхдүүдэд үүрэг гүйцэтгэх, зохих ёсоор гүйцэтгэх чадварыг бий болгох тоглоомын үйлдлүүд, тоглоомын үеэр эмнэлгийн хэрэгслийг ашиглах, дүрд тоглох яриа өрнүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

"Эмнэлэг" дүрд тоглох тоглоом

Зорилго: "Эмнэлэг" дүрд тоглох чадварыг бий болгох.

Даалгавар: - үүрэг гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх (эмч, сувилагч, өвчтөн);

Орлуулах объекттой ажиллахад суралцах;

Тэдний үйлдлийг аман тэмдэглэгээгээр дагалдах чадварыг бий болгох.

Хэл ярианы хөгжил.

Уншиж байна уран зохиол: К.Чуковский "Айболит", "Федорино уй гашуу"; В.Берестов "Өвчтэй хүүхэлдэй"; E. Blaginina "Өвчтэй туулай".

Толь бичгийг баяжуулах:

Мэргэжил: Сувилагч, Эмч, Өвчтөн;

Хэрэгсэл: хусуур, термометр, фонендоскоп, тариур, пипетк, эм, витамин, иод, гялалзсан ногоон, боолт, хөвөн ноос.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил.

Загвар: Катягийн хүүхэлдэйнд зориулсан витамин.

Зураг: "Эмнэлэг" замын тэмдэг.

Бие махбодийн хөгжил.

Өдөр тутмын дасгал, өдөр тутмын алхалт, гадаа тоглоом, нойрны дараах гимнастик, биеийн тамирын дасгал.

Эцэг эхтэй ажиллах.

Эмч нарт халат, малгай оёхыг хүс, гэрийн уншлагад зориулсан эмчийн мэргэжлийн тухай ном, "Гэр бүлийн эрүүл амьдралын хэв маяг" дэлгэцийг танилцуулна.

  1. III.Эцсийн шат.

Ажиглалт, тоглоомоор дамжуулан үндсэн үйл явцыг бие даасан үйл ажиллагаанд нэвтрүүлэх.

Хүлээгдэж буй үр дүн:- эмчээс эмээхгүй байх;

Хүүхдүүд ихэвчлэн "Эмнэлэг" дүрд тоглох тоглоомыг тоглоомд ашиглаж, маш их сонирхон тоглох болно.

Төслийн бүтээгдэхүүн:эмчийн цув, малгай.

Хөтөлбөрийн агуулга:

эмчийн ажлын талаар урьд өмнө олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх, толь бичгийг баяжуулах, хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх;

хүүхдүүдэд өөрсдийн төлөвлөгөөний дагуу тоглох чадварыг төлөвшүүлэх, тоглоомд хүүхдийн бүтээлч үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх;

тоглоомын шинэ үйлдлийг заах;

Тоглоомын найрсаг харилцаа, хүмүүнлэг, идэвхтэй байдал, хариуцлага, нөхөрсөг байдлын мэдрэмжийг бий болгох;

тодорхой үзүүлбэр үзүүлснээр охид, хөвгүүдийг тоглоомд оролцох сонирхолтой байлгах дүрүүд: (охид - ээж, сувилагч; хөвгүүд - аав, эмч)

урьдчилсан ажил:

цэцэрлэгийн сувилагчийн ажлыг ажиглах зорилгоор эмнэлгийн газар руу аялал хийх;

унших: К.Чуковский "Айболит", В.Сутеев "Вакцин хийлгэхээс айдаг хиппогийн тухай";

зураглал үзэх « Эмнэлэг» , "Эмийн сан";

дуу сонсож байна "Хүүхэлдэй өвчтэй байна"хөгжим A. Филиппенко, sl. Т.Волгина.

Материал: цагаан цув, малгай, өнгөт цаасаар наасан эмийн лонхтой эсвэл хайрцаг, эмнэлгийн хэрэгсэл (термометр, тариур, хөвөн ноос, фонендоскоп, орлуулах зүйл) (хөвөн ноос - хөөс резинэн хэсэг, шахмал - картон дээр зурах).

Тоглоомын явц.

Хүүхдүүд ордог бүлэгсурган хүмүүжүүлэгчийг тойрон зогс.

асран хамгаалагч: Таацгаая залуусаа оньсого:

Серёжа чанга ханиалгаж байна.

Тэр бронхит өвчтэй юм шиг байна.

Тэд клиник рүү залгадаг

Тэд Серёжа руу хэлэв:

Бүү ай, бүү уйл

Сайн сайхан танд ирж байна (эмч)

асран хамгаалагч: Тийм шүү залуусаа, энэ бол эмч.

асран хамгаалагч: Хэрэв хэн нэгэн насанд хүрэгчид эсвэл хүүхдүүд өвдвөл бид хаашаа явах вэ?

Хүүхдүүд: AT эмнэлэг.

асран хамгаалагчА: Эмчийн ажил юу вэ?

Хүүхдүүд: Шалгах өвчтэйэмчилгээг зааж өгнө.

асран хамгаалагчА: Эмч хүн ямар байх ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Анхааралтай, халамжтай.

асран хамгаалагч: Сайн байна уу залуусаа! За, бидний цаг ирлээ, одоо тоглоцгооё! Та тоглохыг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

асран хамгаалагч: Залуус аа, эмчилж эхлэхээсээ өмнө та нартай нэг тоглоом тоглоцгооё "Эмч юу хэрэгтэй вэ?"(хүүхдүүд санал болгож буй зүйлээс эмчийн хэрэгцээг сонгож, тэдний бодлоор энэ эсвэл тэр зүйл яагаад хэрэгтэйг хэлнэ).

асран хамгаалагч: Би эмч болно, гэхдээ надад туслах сувилагч хэрэгтэй байна. Хэн эмч болохыг хүсдэг вэ? ДЭМБ өвчтэй хүн эмчлэгдэх болно? (бид хүүхдүүдийн дунд сувилагч сонгодог). Настя бол сувилагч бөгөөд надад туслах болно, цагаан малгай, халаад өмс, чи шалгана. өвчтэймөн эм бичиж өгнө. Залуус аа, та өнөөдөр аав, ээж болно, харагтун, манай хүүхэлдэй биднийг хүлээж байсан, тэд гэрт гунигтай сууж байна (бид тоглоомын талбай руу тоглоомын булан руу ордог; хүүхдүүд өөрсдөө сонгодог. "хүүхдүүд").

асран хамгаалагч: Хүүхдүүдээ ав, тиймээ удахгүй эмнэлэг. Бид яаж хүрэх вэ эмнэлгүүд?

Хүүхдүүд: Явган, машин, автобус, түргэн тусламж.

асран хамгаалагч: Нээлттэй бүх хүмүүст зориулсан эмнэлэг, аль болох хурдан очиж эмчлүүлээрэй! Бид эмчид үзүүлэхээр явна. Бие биедээ түлхэхгүй байх, саад болохгүйн тулд та сандал дээр сууж, ээлжээ хүлээж болно.

Доктор: Сайн уу, өвчтэй! Алив, суу! Өвдөлт чинь яг хаана төвлөрч байгааг хэлж өгөөч?

Өвчтөн: Сайн уу. Охин маань унаад гараа сунасан.

Доктор: Сайн уу. Таны гарт юу байгааг харцгаая. Аль нь том шарх, одоо бид үүнийг сайтар боловсруулж, иодоор тослох болно, үүн шиг. Сувилагч дээр оч, тэр танд өвдөлт намдаах эм өгөх болно (тариураар тарилга хийдэг). Сайн бай. Баяртай.

Өвчтөн: Сайн уу.

Доктор: Сайн уу. Алив, суу. Юу болсныг хэлээч?

Өвчтөн: Миний хүү гэдэс өвдөж байна.

Доктор: Харцгаая, сонсъё фонендоскоптой өвчтөн: "Амьсгалах, бүү амьсгал" (эмч үзлэг хийдэг өвчтэй) .

Доктор: Амьдралд бидэнд хэрэгтэй

Маш олон витамин

Одоо хүн болгоныг битгий тоо

Чи хэрэгтэй илүү идэх

Мах, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ

Байгалийн гаралтай бүтээгдэхүүн,

Гэхдээ чипс, үргэлж мэддэг

Энэ бол муу хоол юм.

Доктор: Сайн байцгаана уу. Баяртай.

Өвчтөн: Сайн уу.

Доктор: Сайн уу. Юу болсныг хэлээч?

Өвчтөн: Миний охин хоолой өвдөж байна.

Доктор: Сувилагч дээр оч, тэр танд термометр өгч, температуртай эсэхийг мэдэх болно. Температур хэвийн байна. Хүзүүгээ харцгаая (хусуур хоолой харагдана).

Өө-өө! Хоолой улаан.

Өдөр шөнөгүй байнга ханиалгах

Таны амар амгаланг эвддэг

Угаах хэрэгтэй

Chamomile цай ууна.

Сайн бай. Баяртай.

асран хамгаалагч: Бүх хүмүүс үзлэгт хамрагдаж, вакцин хийлгэж, эмчийн үзлэгт хамрагдана. Залуус аа, эмч нар насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд тусалдаг. Үүний төлөө бид тэдэнд юу хэлэх вэ?

Хүүхдүүд: Баярлалаа!

асран хамгаалагч: өвдөхгүйн тулд өглөө дасгал хийх хэрэгтэй.

Физик. минут

Та бүгд өглөө дасгал хийдэг үү? Хамтдаа хийцгээе.

Нар орон руу харав

Нэг хоёр гурав дөрөв тав.

Бид бүгд дасгал хийдэг

Бид суугаад босох хэрэгтэй.

Гараа илүү өргөн сунга

Нэг хоёр гурав дөрөв тав.

Тохойлгох - гурав, дөрөв.

Тэгээд байрандаа үсэр.

Хөлийн хуруун дээр, дараа нь өсгий дээр.

Бид бүгд дасгал хийдэг.

асран хамгаалагч: Өө, та мартаж болохгүй, эмч хүн бүрт витамин уухыг тушаасан! (витамин өгөх).

Зохиол - "Амьтны хүрээлэнгийн эмч Айболит" залуу бүлгийн дүрд тоглох тоглоом.

Зорилго:

Хүүхдүүдэд төсөөлж буй нөхцөл байдлыг ойлгож, тоглоомын төлөвлөгөөг хэрэгжүүлэхэд сургах.

Эмч, сувилагчийн ажлын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.

Эмнэлгийн хэрэгслийн нэрийг засах (термометр, хусуур, тариур).

Үндсэн сэтгэл хөдлөлийг нүүрний хувирал, дохио зангаа, хөдөлгөөнөөр илэрхийлэх чадварыг бий болгох.

Харилцааны чадвар, төсөөлөл, санах ой, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Өрөвч сэтгэл, сайн санаа, харилцан туслалцах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Толь бичиг: зорчигч, малын эмч, мал эмнэлэг, жор, эм зүйч.

Урьдчилсан ажил: К.Чуковскийн "Айболит" үлгэрийг унших, эмнэлгийн газар руу хийсэн аялал, дидактик тоглоомууд"Доктор Айболитын чемодан", "Хэнд юу?", Тоглоомын шинж чанаруудыг бэлтгэхэд эцэг эхчүүдийг оролцуулах, "Сайн эмч Айболит" тоглоомын зохиолыг тоглох ("Туулайны савар өвдөж байна", "Мишкагийн чих өвдөж байна", "Үнгийг машинд мөргөсөн" гэх мэт); "Эмнэлэг", "Тээвэр" зургуудыг үзэх.

Залруулах зорилго: харилцан яриа, жүжиглэх замаар хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх; яриан дээрх сэдвээр үгсийг идэвхжүүлэх.

тоглоомын материал: эмчийн халаад, малгай, сувилагч, эм зүйчийн халаад, малгай, эмнэлгийн хэрэгсэл бүхий чемодан, малгай, амьтны маск, малгай, жолооны хүрд, амьтны мөр, жүүс.

Тоглож буй дүрүүд: эмч, сувилагч, эм зүйч, амьтны хүрээлэнгийн амьтан, жолооч, зорчигч.

Тоглоомын явц:

Танилцуулга яриа.

асран хамгаалагч: Та амьтдад дуртай юу? Та ямар амьтдыг мэдэх вэ?

Хүүхдүүд зэрлэг, гэрийн тэжээвэр, чамин амьтдыг нэрлэдэг.

асран хамгаалагч: Энэ бүх амьтдыг нэг дор хаанаас харж болохыг та мэдэх үү? Та амьтны хүрээлэнд очиж үзсэн үү? Би чамайг тийшээ явахыг санал болгож байна. Би аль хэдийн аялалын автобус захиалсан, энд байна (автобусыг сандлаар хийсэн), түүн дээр очоод амьтны хүрээлэнд оч. Суух. Тэгээд хэн биднийг авч явах вэ?

Хүүхдүүд:жолооч.

Сурган хүмүүжүүлэгч:жолооч нь Максим байх болно (Би малгай, жолооны хүрд өгдөг).Бид тантай хамт, хэн бэ?

Хүүхдүүд:бид зорчигчид.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Наташа, чи хэн бэ? Полина, чи хэн бэ?

Бид автобусаар явж байна, Е.Железновагийн "Автобус" дуу эгшиглэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд амьтдын ул мөр байна. Тэд биднийг шууд амьтны хүрээлэн рүү хөтөлнө. Мөр болгон дээр гишгэцгээе "Амьтны ул мөр" залруулах зам).

Том дэлгэцэн дээр янз бүрийн амьтдын дүрс байдаг. Өргөгдсөн цайз. Унших зар:

"Амьтны хүрээлэн хаагдсан. Бүх амьтад өвчтэй байна

асран хамгаалагчЯагаад бүх амьтад өвддөг вэ? Яаж ийм зүйл тохиолдож болох вэ?

Хүүхдүүдийн нэг нь шүлэг уншиж байна:

Сармагчин өвдсөн

Гэхдээ би эдгэрэхийг хүсээгүй.

Амьтадтай хамт алхсан

Тэр хүн болгонд ханиалгаж, найтаав.

Амьтны хүрээлэн хаагдсан.

Үүнд хэн буруутай вэ?

Хүүхдүүд: сармагчин.

асран хамгаалагч: мөн бид үндсэн дүрмийг мэднэ:

Чи өвдвөл найз минь

Амны алчуураар ханиалгана.

-д тараагдаагүй

Бусдад таны микробууд.

асран хамгаалагч: Амьтны хүрээлэн хаагдлаа, учир нь эмч амьтдыг эмчилдэг. Амьтдыг эмчилдэг ямар эмчийг та мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: Доктор Айболит.

асран хамгаалагч: Тийм ээ, тэр үргэлж амьтдад туслахаар ирдэг. Эмчийг яагаад Айболит гэж дуудсан бэ?

Хүүхдүүд:Хэн нэгнийг өвтгөх үед тэр эмч рүү залгаж, уйлж, гомдоллож, "Өө, өвдөж байна!" Хэрэв тийм бол эмч байнга ирж эмчилнэ. Тиймээс тэд эмч Айболитийг дуудаж эхлэв.

асран хамгаалагч: амьтад өөрийн гэсэн эмчтэй, өөрийн гэсэн эмнэлэгтэй. Энэ эмнэлгийг мал эмнэлэг гэдэг. Залуус аа, амьтны эмнэлэг гэж юу вэ? Эмчийг малын эмч гэдэг. Би малын эмч болно Би малгай, маск, дээл өмссөн).Ороод суу хүүхдүүд сандал дээр сууна). Энд миний оффис байна. Надад эмнэлгийн хэрэгсэлтэй чемодан байна ( Би эмчийн багаж хэрэгслийг байрлуулсан: хусуур, фонендоскоп, эм, боолт, хөвөн ноос, тариур, термометр).

Хүүхдүүд багаж хэрэгсэл, тэдгээрийн зорилгыг анхаарч үздэг.

Эмч:Эмчийг сувилагч өвчтөнд үзүүлэхэд тусалдаг. Наташа сувилагч болно Би цаг товлох бөгөөд сувилагч эмчилгээний жор бичихэд тусална. Жор гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Эмчийн бичсэн эмийн жорыг эмийн сангаас авч болно.

Эмч:Одоо залуус аа, эргэн тойрон эргэлдэж, эргэлдэж, бяцхан амьтад болж хувираарай.

Хүүхдүүд янз бүрийн амьтдын маск өмсдөг.

Психогимнастик. Өвчтэй амьтад ямар мэдрэмж төрж байгааг харуул.

Эмч:Одоо бид таны температурыг хэмжих болно. Сувилагч аа, термометр тавихад тусална уу.

Хүүхдүүд термометр тавьдаг.

Доктор: чамайг температурыг хэмжихэд би хүзүүг чинь харах болно. Хүзүү нь бага зэрэг улаан өнгөтэй.

Термометр цуглуулах.

Таны биеийн температур хэвийн, бага зэрэг ханиад байна. Энэ бол танд зориулсан эм юм.

Би тавиур дээр "эмтэй" аяга гаргаж авдаг» (шүүс).

Эмч:чи эм уусан. Одоо танд ямар санагдаж байна вэ? Илүү сайн уу?

Миний бодлоор арслан сарвуугаа гэмтээсэн байх.

Тэр суугаад алхам ч хийж чадахгүй.

Хөөрхий бяцхан сарвууг эмчлэхийн тулд яараарай.

Тэр аль болох хурдан эмчид үзүүлэх хэрэгтэй.

Доктор: сайн уу өвчтэй байна уу. Чамд юу тохиолдоо вэ? Та арсланг яаж туслах вэ?

Хүүхдүүд: сарвууг иодоор тосолж, боож өгнө.

Доктор: Би сарвуу руугаа харъя. Зүгээр дээ, одоо сувилагч шархыг иодоор тосолж, боолтоор боож өгнө.

Сувилагч үйлдэл хийж байна.

Доктор: сувилагчтай миний ээлж дууслаа. Бүгдээрээ хамтдаа амарцгаая.

Биеийн тамирын минутЕ.Железновагийн "Анаш толботой" дуунд.

Амьтад сууна.

асран хамгаалагч: одоо эмч Юра, сувилагч Полина нар орлуулахаар ирж байна (хүүхдүүд халат, малгай өмсдөг).Ажлаа аваад яв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Баавгай архирахыг сонсох -

Тэр гэдэс өвдөж байна.

Доктор: Сайн байна уу, өвчтөн. Алив, суу. Өвдөлт чинь яг хаана төвлөрч байгааг хэлж өгөөч? Одоо би фонендоскоп аваад чамайг сонсох болно. Амьсгалах! Амьсгалах хэрэггүй. Уушиг нь тунгалаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та баавгайд хэрхэн туслах вэ?

Хүүхдүүд:эм өгөх.

Доктор: Полина, ходоодны өвдөлт намдаах эмийн жор бичээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Эмийн жороор олгодог эмийг хаанаас худалдаж авах вэ?

Хүүхдүүд:эмийн санд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:эмийн санд хэн ажилладаг вэ? (эм зүйч). Тэр юу хийж байна вэ?

Өнөөдөр Егор эм зүйч байх болно, тэр эмчийн зааж өгсөн эмийг тараах болно. Эмийн санд байраа аваарай (хүүхэд халат, малгай өмсдөг).

баавгайн бамбарууш(эм зүйч): Сайн уу.

Эмийн сан: Сайн уу.

баавгайн бамбарууш: Надад ходоодны өвчин намдаах эм өгөөч. Энд эмчийн бичсэн жор байна.

Эмийн санХариулт: Энд таны эм байна. Гуйя. Оройн хоолны дараа аваарай.

баавгайн бамбарууш: Баярлалаа. Баяртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гэдэс нь өвдөхгүйн тулд

Амьдралд бидэнд хэрэгтэй

Маш олон витамин

Одоо хүн болгоныг битгий тоо.

Та илүү их идэх хэрэгтэй

Мах, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ -

Байгалийн гаралтай бүтээгдэхүүн,

Гэхдээ чипс, үргэлж мэддэг -

Энэ бол муу хоол юм.

Эмч, сувилагч, эм зүйч нар ажлын өдрөө дуусгав. Та манай амьтадтай амарч болно.

асран хамгаалагч: бага өвдөхийн тулд цэвэрхэн байх хэрэгтэй. Амьтад арьсаа арчилж, өөрийнхөөрөө угаадаг. Тиймээс би өөрийгөө цэгцлэхийг зөвлөж байна.

Амьтны массаж(тойрог дотор).

Бид сарвуунд сам авдаг:

Бид үсээ засдаг.

Бид чихээ цэвэрлэж, хацраа цэвэрлэдэг,

Дух, сахал, сахал.

Тэгээд одоо ходоодоо маажиж үзье.

Бид буцааж авахгүй

Бид үүнийг найздаа өгдөг.

Энд. Тэгээд одоо эсрэгээрээ.

Бид эрүүл саруул, аз жаргалтай байна.

Бид үзэсгэлэнтэй, эелдэг.

асран хамгаалагч: бяцхан амьтад ямар аз жаргалтай байдгийг харуул.

асран хамгаалагч: дугуйлсан, дугуйлсан. Тэгээд тэд хүүхдүүд болж хувирав. Буцах цаг боллоо, автобусанд суудлаа аваарай.

Үр дүн:

Бид хаана байсан бэ?

Амьтны хүрээлэнд юу болсон бэ?

Амьтад яагаад өвддөг вэ?

Ямар эмч амьтдыг эмчилсэн бэ?

Мал эмнэлэг гэж юу вэ?

Та өнөөдөр хэн байсан бэ?

Сайн хийлээ! Та эмч, сувилагч, эм зүйч, жолоочоор гайхалтай ажилласан; арслангийн сарвуу, баавгай - ходоодыг эмчлэхэд тусалсан. Бүх амьтад баярлалаа, "баярлалаа" гэж хэлээрэй. Дараагийн удаа өвчтэй хүмүүсийг эмчлэх эмч, сувилагч нь өөр залуус байх болно.