Interaktivt sagospel för förskolebarn. Interaktivt spel "Bra berättelser. Vad lagade mormodern "Kolobok" av?


























































Tillbaka framåt

Uppmärksamhet! Förhandsvisningen av bilden är endast i informationssyfte och representerar kanske inte hela presentationen. Om du är intresserad av detta arbete, ladda ner den fullständiga versionen.

Gymnasium nr 6 i staden Arkhangelsk är medlem i det allryska projektet "Framgångsrik läsning". Syftet med detta projekt är att introducera barn och ungdomar i läsning. Projektet genomförs av Education Support Fund, St Petersburg State University och State Pedagogical University uppkallat efter A.I. Herzen. Inom ramen för detta projekt läser barn böcker från listan som de fått och utför olika uppgifter i "Läsarportföljen" om innehållet i verken.

Lärare organiserar och kontrollerar barns arbete, utvecklar och genomför fritidsaktiviteter baserade på lästa verk och olika reselektioner med hjälp av IKT, som är av stort intresse för barn. De mest populära bland eleverna är spel, frågesporter förberedda med hjälp av datorpresentationer. Vi presenterar utvecklingen av en av dem för festivalen.

Lektionsscenario

Syfte: Att främja bildandet av läsarintresse och avslöjandet av yngre elevers kreativa potential.

  • Öka motivationen för yngre elever att läsa;
  • Att främja utvecklingen av tal, språkkänsla, logiskt tänkande, kreativa förmågor;
  • Bygg kommunikationsförmåga i en grupp;
  • Utöka elevernas ordförråd, horisonter;

Deltagare i spelet: studenter grundskola(8-9 år);

Genomförandeform: spellektion;

Tekniska medel och utrustning: en skärm, en mediaprojektor, en dator, en mikrofon, en tavla, ritningar-affischer som visar ett fantastiskt tåg, flerfärgade signalkort, ark med korsord, markörer, pussel i kuvert.

Spelplan:

  1. Organisationsmoment (mobiliseringsstadium) - 5 minuter
  2. Res genom "stationerna" - böcker:
  3. Eduard Uspensky "Krokodilen Gena och hans vänner" - 5 minuter;
  4. Evgeny Schwartz "The Tale of Lost Time" - 5 minuter;
  5. Hans Christian Andersen "Berättelser" - 5 minuter;
  6. Alan Milne "Nalle Puh och allt-alla-alla" - 5 minuter;
  7. Nikolai Nosov "Dunnos äventyr och hans vänner" - 8 minuter;
  8. Alexei Tolstoy "The Golden Key or the Adventures of Pinocchio" - 5 minuter;
  9. Sammanfattning och belöning av lag - 7 minuter.

(Totalt - 45 minuter)

Organisatoriskt ögonblick (mobiliseringsstadium ) (bilder 1-2)

På skärmen - ett fragment från den tecknade filmen "Vacation of the crocodile Gena", låter melodin av låten "Blue Wagon". Gäster och deltagare i spelet tar sina platser.

Programledare: Idag ska vi ha en ovanlig resa. Gissa var?

(Svar av barn).

Idag ska vi åka på en resa på ett fantastiskt tåg för att besöka hjältarna i våra favoritböcker och kolla vem av er som var den mest uppmärksamma läsaren.

Värden ger deltagarna i spelet (5 lag med 6 personer) biljetter med antalet bilar, deltagarna tar sina platser vid borden, enligt numret på "biljetten".

Spelbord står på rad (en efter en), dekorerade med affischer som föreställer sagovagnar.

Under spelet "rider" barn från "station" till "station", och deltar som ett lag i olika intellektuella och kreativa tävlingar. För den slutförda uppgiften får laget en fantastisk nyckel, nycklarna i slutet av spelet måste bytas ut mot bokstäver som ordet kommer ifrån.

Presentatör: Signalen för avgång låter – resan har börjat!

På skärmen finns ett fragment från Shapoklyak-serien (se bilaga), som uppmanar alla att börja resan.

Res genom "stationerna" - favoritböcker:

Station 1. Eduard Uspensky "Krokodilen Gena och hans vänner" (bilder 3-13)

Värd: Eduard Uspensky är en fantastisk person! När han var liten ville han verkligen bli akademiker eller minister, men han var utbildad ingenjör! Jag ville bli vuxenhumorist, men jag blev barnskribent! Utifrån sina böcker skrev han manus till tecknade filmer, skapade sitt bokförlag Samovar och arbetade som radio- och tv-presentatör. Naturligtvis är ni alla bekanta med hjältarna i hans verk. Nu ska vi kolla vilket lag som var mest uppmärksamma när de läste boken "Krokodilen Gena och hans vänner".

Lag turas om att svara på frågor om den här boken, varefter det korrekta svaret markeras på bilden.

1. Var arbetade Cheburashka? (leksaksbutik, lågprisbutik, klädaffär)

2. Vad tyckte krokodilen Gena om att leka med sig själv? (schack, sjöslaget, luffarschack)

3. Vilken roll spelade krokodilen Gena i barnens lek? (varg, mormor, Rödluvan)

4. Den gamla kvinnans Shapoklyaks favoritdjur (mus, råtta, hamster)

5. Namnet på den berömda läkaren som Shapoklyak sprang till? (Ivanov, Petrov, Sidorov)

6. Vem tog bort Shapoklyak från trädet? (ambulans, polis, brandkår)

7. Vad stack apan Maria Frantsevna av misstag i hennes kind? (väckarklocka, pipa, pince-nez)

8. Vad frågade Cheburashka lagerhållaren i lagret, förutom spikar? (böjd hammare, böjd yxa, böjd tång)

9. Vem kom på idén att göra taket på Vänskapens hus av ett staket? (tjej Galya, flicka Marusya, pojke Dima)

10. Vem höll ett tal vid invigningen av Vänskapens hus? (krokodil Gena, flicka Galya, Cheburashka)

Station 2. Evgeny Schwartz "Sagan om den förlorade tiden" (bilder 14-20)

Programledare: Kära barn! Berätta för mig, snälla, vad är huvudidén i sagan av Evgeny Schwartz? (Barnens svar.)

Du har helt rätt, du måste värdera tid, spara den och inte slösa bort den. Varje nation har många ordspråk och ordspråk om detta. Nu kommer du att få ordspråk som är trasiga och trassliga, de behöver samlas in och läsas.

Teamen får uppgiftsblad med "sönderrivna" ordspråk som behöver återställas.

Kontroll av den slutförda uppgiften sker med en demonstration av motsvarande bilder.

Station 3. Hans Christian Andersen "Berättelser" (bilder 21-42)

Värd: Och här är nästa station! Vi hamnade i Danmark, HC Andersens födelseplats. Hans berättelser är älskade inte bara av barn, utan också av vuxna. Naturligtvis har du läst om den fula ankungen, om Tummen, den lilla sjöjungfrun, snö drottning och svinherden, om Eliza och prinsessan och ärten. Låt oss komma ihåg dessa hjältar.

Så, låt oss börja! Gissa hjälten!

Vem av Andersens hjältar var tvungen att anställas av kungen själv och samtidigt göra enkla smutsarbeten, valla svin? (Prins Swineherd)

Vad hette flickan som föddes av en underbar blomma som såg ut som en tulpan? (Tumbelina)

De var alla lika utom en. Han kastades sist, det fanns inte tillräckligt med tenn, men han stod också på ett ben, som sina bröder på två (Steady Tin Soldier)

Gick längs vägen: en-två, en-två. Ryggsäck på ryggen, sabel på sidan. Han gick hem från kriget (Soldat)

Han älskade att klä ut sig så mycket att han spenderade alla sina besparingar på det. För varje timme på dygnet hade han sin egen speciella klänning... (Kung)

"Härliga barn du har!" sa den gamla ankan med en röd fläck på tassen. – Alla är väldigt trevliga, utom en... Han är väldigt stor, men någon sorts underbar...” (Ful ankunge)

Hans hjärta förvandlades till en isbit... (Kai)

Om vilka dessa rader handlar: "Du kommer att få en underbar man. Drottningen själv har inte en sådan sammetsrock”? (Mol)

Vilken av karaktärerna i Andersens sagor hade en kyss? kallare än is"? (Snödrottningen)

Vem använde ett paraply för att skicka sagolika drömmar till barn? (Ole Lukoye)

Värd: Bra jobbat! Och nu - på väg! Vi väntar på nya böcker och nya uppgifter!

Station 4. Alan Alexander Milne "Nalle Puh och allt-alla-alla" (bilder 44-45)

Värd: Denna björnunge är älskad och känd av barn i många länder. Varför älskar du honom?

(barns svar)

Nalle Puh var en drömmare, en uppfinnare och en riktig poet! Han kom på olika låtar som kan muntra upp vem som helst! Vad hette dessa låtar?

(barns svar)

Bra gjort! Nu kommer varje lag att få texter med sina "grumps", "puffers", "noise makers" och "munstycken". Du måste förbereda och välja en representant för laget som uttrycksfullt kan läsa hans texter (se alla texter i Bilaga 1)

Om jag kliar mig i huvudet -
Inga problem!
I huvudet på mitt sågspån
Ja ja ja.
Men även om det finns sågspån,
Men Noise Makers och Howlers
(Och även sånger,
Puffers och till och med
munstycken och så vidare)
Jag skriver bra
Ibland!

Barn reciterar Nalle Puh-låtar från scenen och får ytterligare en nyckel för ett väl utfört jobb .

Station 5. Nikolay Nosov "Dunnos och hans vänners äventyr" (bilder 45-47).

Värd: Vänner! Vi kom till nästa station. Säg mig, vad heter Dunnos vänner, hur många var det?

(barns svar)

Värd: Nu ska vi kolla hur väl du känner till dessa karaktärer. Så varje lag kommer att få ett kuvert med pussel, de kommer att behöva rita upp en bild av hjälten i boken av N. Nosov.

Till musiken slutför barnen uppgiften.

På rutschkanan - Dunnos vänner. Värden tackar killarna för deras arbete och lämnar över ytterligare en nyckel.

Station 5. Alexei Tolstoy "The Golden Key or the Adventures of Pinocchio" (bilder 48-57)

Moderator: Kära bokälskare! Vårt tåg stannade vid den sista stationen. Spelet går mot sitt slut. Den sista uppgiften är ett korsord! Vi måste bara hämta den sista nyckeln! Var försiktig!

3. Sammanfatta och belöna lag(bild 58)

Nycklarna som tas emot för utförda uppgifter byts ut av spelets deltagare mot bokstäver, från vilka ordet VÄNSKAP läggs samman,

Handledare: alla deltagare visade sig själva under resan: de var aktiva, uppmärksamma läsare, de visste hur man arbetar i ett team. Huvudsaken är att alltid vara vänlig! Du är fantastisk! Ses snart!

Interaktivt spel-frågesport

för studenter

5 klasser

"I sagornas värld"

Instruktion


  • På spelplanen (nästa bild) väljer spelaren kategori och frågenummer. Övergången till bilden med frågan sker genom att trycka på knappen med siffran. Till exempel,
  • Genom att klicka på knappen kontrollerar vi om svaret var rätt. För varje rätt svar får spelaren en poäng. Den med flest poäng vinner.
  • Återgång till spelplanen utförs med kontrollknappen i det nedre högra hörnet av bilden.
  • Det spelade numret försvinner när du återvänder till spelplanen.
  • Knappen på spelplanen stoppar spelet när som helst.

Instruktion


folksaga

litterär berättelse

Författare och deras namn

räkna ut det


I vilken fisks namn

kan du besvärja?

Gädda


Varför gick det inte

bröllop av en häger med en kran?

Av stolthet


Vilket nytt sätt att fiska

räven uppfunnen?

vargsvans


I vilket rike äger händelserna rum?

alla ryska folksagor?

I det långt borta kungariket,

i det trettionde tillståndet.


Vad är det riktiga namnet på grodprinsessan?

Vasilisa den vise


Hur många år fiskade gubben från sagan om guldfisken?

Trettio år och tre år


På vilken ö byggde Gvidon sitt palats,

son till tsar Saltan?

På ön Buyan


Vad hette den ensamma pojken från sagan

"Svart kyckling, eller underjordiska invånare"?

Alyosha


Hur många trollkvinnor kallade kungen till festen

med anledning av en dotters födelse

i sagan "Den sovande prinsessan"?

Elva


Vilken magi

användes av den gamla damen

älskarinna i körsbärsträdgården, -

att få Gerda att glömma

vart ska hon och vem söker hon?

Kammade hennes hår med en magisk kam


till vilken denna illustration är ritad

S.Ya. Marshak


Vad är det riktiga efternamnet

författaren Anthony Pogorelsky

a) Alexey Perovsky

b) Alexander Petrovsky

c) Alexey Petrov

Alexey Perovsky


Alexander

Sergejevitj

Pusjkin

År 1817 ägde den första examen av det berömda Lyceum rum. Inom sjutton dagar fick blivande akademiker göra ett prov i femton ämnen. Det låter fantastiskt, men den framtida berömda författaren var varken i topp fem eller ens i topp tio när det gäller akademiska prestationer. Av de 29 möjliga är hans resultat bara det 26:e. Han kunde bara tre ämnen briljant - fäktning, ryska och franska.

Om vem i fråga? Namnge denna författare.


Han var lång,

tunn och böjd. Berättarens karaktär

var också väldigt otäck och störande:

han var rädd för rån, hundar, förlust

pass; rädd för att dö i elden,

så jag bar alltid ett rep med mig,

så att under en brand

gå ut genom fönstret.

Han led av tandvärk hela sitt liv,

och på allvar trodde att antalet tänder i munnen

Jag var rädd för förgiftning -

när skandinaviska barn chippade in för en present

favoritberättare och skickas

världens största chokladask,

i fasa vägrade hotellet och

skickade den till sina syskonbarn.

Ange namnet på denna person.

Hans

Christian

Andersen


A.M. Gorkij sa skarpt om denna författare: "Ett nästan heroiskt ansikte, fantastisk uppriktighet, ett levande kärl av stor kärlek."

Vem talade herr Gorkij så uppriktigt om? Porträttet av denna författare kommer att hjälpa till att ge rätt svar.

Vsevolod Mikhailovich Garshin


I denna enkla rebus krypteras namnet på en välkänd sagofigur.

Kolobok


Namnet är krypterat i denna rebus

en barnsaga som nästan alla känner till.

Rödluvan


I denna rebus krypteras namnet på den ryska folksagan

Fox och Crane


Vilket ord ville Kai sätta ihop från isbitar?

Evighet

Denna rebus kodar namnen på en pojke och en vuxen som alltid är glad, älskar att äta och leka.


Bilder och text i denna presentation

glida 1

En miljon sagor för barn Ett interaktivt spel baserat på ryska folksagor

glida 2

Kära vän! Jag är en brownie Kuzka. Och det här är min magiska kista med sagor. Jag har en miljon av dem. Onda Baba Yaga vill ta bort kistan. För att rädda bröstet måste du slå Baba Yaga. Om du vinner kommer kistan och sagorna att finnas kvar hos mig. Om du förlorar tar Baba Yaga kistan och hon får alla sagor. Och vi kommer att förlora sagor. Men innan du spelar, se till att bekanta dig med spelets regler genom att klicka på den här ikonen
Regler

glida 3

Ha ha ha! Försök att slå mig! Ingenting kommer att fungera för dig!
Spelets regler
Den första personen som svarar korrekt på frågan om kvalomgången deltar i spelet. Frågor och fyra förväntade svar kommer att visas på skärmen, varav endast en kommer att vara korrekt. Den femte, tionde och fjortonde frågan är brandsäkra nivåer. Spelaren får en minut på sig att fundera över svaret på frågan. Om det inte finns något svar eller om svaret är felaktigt avslutas spelet. För att välja ett svar måste spelaren klicka på det valda elementet med svaret med musen. Frågorna blir svårare för varje omgång. Spelaren kan använda tips: 50:50 (två felaktiga svar tas bort), "Wizard" och "Scientist cat". För att få en ledtråd måste du klicka på elementet med musen. Om elementet används är det blockerat. Från och med den andra nivån blockeras alla tips. För att låsa upp en oanvänd ledtråd måste du aktivera den med ett musklick.
Starta spelet

glida 4

Titeln på vilken saga är skriven utan fel?
A: "Zayushkins hus"
D: Kantarell med en kastrull
S: "Tuppen och bönstjälken"
I: "Dasha och björnen"
Kvalomgång

glida 5

50:50
vetenskapsman katt
trollkarl
Moore! Jag tror att det är Ivan
Crex, pex, fex! Självklart är det Stefan!
100 poäng
Vilket mansnamn ges oftast till hjälten i en rysk folksaga?
D: Stepan
C: Ivan
S: Emelya
B: Mitrofan

glida 6

Vilken figur finns oftast i ryska folksagor?
200 poäng
Crex, pex, fex! Självklart är det nummer tre!
Moore! Jag tror det är fem!
S: Fem
Vid tretiden
C: Fyra
D: Två
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

Bild 7

Vilket ordspråk upprepar sagornas hjältar inför en svår uppgift?
300 poäng
Crex, pex, fex! Naturligtvis är svaret C!
Moore! Jag tror att svaret är A
S: Bär inte sin börda
B: En kvinna med vagn är lättare för ett sto
S: Mät sju gånger, skär en gång.
D: Morgon är klokare än kväll
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

Bild 8

Vilket vanligt föremål ersatte kartan eller kompassen för sagornas hjältar?
500 poäng

Moore! Jag tror att svaret är D!
S: Självmonterande bordsduk
B: Flygande matta
C: Vandringsstövlar
D: Trådkula
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

Bild 9

Vid vilken tid på året utspelar sig händelserna i sagan "By the Pike's Command"?
1000 poäng
Crex, pex, fex! Naturligtvis är svaret A!
Moore! Sommar tror jag!
S: På vintern
B: Vår
C: Sommar
D: Höst
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

Bild 10

Vilket verktyg kokade soldaten soppa med?
2000 poäng
Crex, pex, fex! Visst är det en yxa!
Moore! Jag tror att det är en yxa!
En hammare
B: Hyvel
C: Yxa
D: Såg
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

glida 11

Vad delade en man och en björn i toppar och rötter?
4000 poäng
Crex, pex, fex! Visst är det en kålrot!
Moore! Jag tror det är rödbetor!
A: Rova
B: Morot
C: Potatis
D: Rödbetor
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

glida 12

Från vilket djurs päls gav Morozko en päls till en gammal mans dotter?
8000 poäng
Crex, pex, fex! Visst är det sobel!
Moore! Jag tror att det är en räv!
En räv
B: Räv
C: Ekorre
D: Sobel
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

glida 13

Vilka fåglar hjälpte Baba Yaga att stjäla Ivanushka?
16000 poäng
Crex, pex, fex! Självklart är det här svangäss!
Moore! Jag tror att svaret är C!
S: Tjuvskator
B: Jackdaws-sticks
C: Gäss-svanar
D: Korpar
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

Bild 14

Vilken annan fisk, förutom den gyllene, är kapabel att uppfylla mänskliga önskningar?
32000 poäng
Crex, pex, fex! Visst är det karp!
Moore! Jag tror att det är en gädda!
A: gädda
B: Abborre
C: Karas
D: Ruff
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

glida 15

Vilket nytt transportsätt uppfanns av dåren Emelya?
64000 poäng
Crex, pex, fex! Visst är det en spis!
Moore! Jag tror att svaret är A!
A: Flygande matta
B: spis
C: Vandringsstövlar
D: Rider på en gädda
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

glida 16

I vilken saga hjälper hjältarnas samlade ansträngningar till att besegra även naturens krafter?
125 000 poäng
Crex, pex, fex! Självklart är svaret D!
Moore! Jag tror att det är "Repka"!
A: "Grodprinsessan"
B: Harekoja"
S: "Kolobok"
D: "Rova"
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

Bild 17

I vilken saga vacklade kojan från den kastade hatten?
250 000 poäng
Crex, pex, fex! Självklart är det C!
Moore! Jag tror att svaret är C!
A: Marya Morevna
B: "Grodprinsessan"
S: "Ivan bondens son och miraklet Yudo"
D: "Ivan Tsarevich och den grå vargen"
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

Bild 18

Vad gav mamma till Vasilisa den vise före hennes död?
500 000 poäng
Crex, pex, fex! Visst är det en docka!
Moore! Jag tror att det är en spegel!
En docka
B: Veretence
C: glomerulus
D: Spegel
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

Bild 19

Vad heter den mest kända samlaren av ryska folksagor?
1000000 poäng
Crex, pex, fex! Självklart är svaret D!
Moore! Jag tror att svaret är D!
A: P. Bazhov
I: S. Aksakov
Från: V.Dal
D: A.Afanasiev
50:50
trollkarl
vetenskapsman katt

Bild 20

Tack för din medverkan!

glida 21

Hurra för VINNARE!!!

glida 22

Använda resurser:
Chernykh O.G. Spellektioner i litteratur. Betyg 5 - M.: VAKO, 2008 http://www.1tvrus.com/i/20070716/fmt_53_kuzia.priklucheniya.domovenka.avi.image4.png.jpg - Baba Yaga http://www.bolero.ru/product-64152934 .html - kista med sagor http://www.muz-instrument.ru/?page=watch vintage gökväggklocka http://www.rusfriends.net/uploads/blog/200/251/1226165331_skazki-0158.jpg - Ivan bondens son http://games-mm.ru/userfiles/Image/good/photo_117.jpg - vetenskapsman katt http://yarland.ru/rest/afisha/event_161.html - på uppdrag av gäddan http :// img.lady.ru/images/assets/site/2009/01/career/repka.jpg kålrot http://www.vetlek.ru/shop/?gid=590&pg=2- boll http://www .arira. .jpg - 150506 http://www.games-mp.ru/puzzles.php?genre=1&page=4 toppar och rötter http://new-people.info/index.php?option=com_content&task=view&id =543 gäss -svanar http://www.kozma.ru/gallery/artists/ovchinnikov-l/tales-yemelya-on-stove.htm Jemelya på spisen http://new-people.info/index.php? option=com_content&task= view&id=548 – yxgröt http://images.google.ru/imgres?imgurl= http://www.mirovozzrenie.ru/i/carevna/carevna07_f.jpg&imgrefurl=http://www.mirovozzrenie.ru/index.php%3FItemid%3D92%26id%3D18%26option%3Dcom_content%26task%3Dview&usg2__chOgfA=Icgc2__cfcfA &h=288&w=352&sz=23&hl=sv&start=42&tbnid=yGGTFGwqlJ6iwM:&tbnh=98&tbnw=120&prev=/images%3Fq%3D%25D0%25A3%25D1%5%20%BE208%2582%B00%B20%B208%2582%520%2520%2582%520% %25D1%2587%25D0%25B5%25D1%2580%25D0%25B0%2B%25D0%25BC%25D1%2583%25D0%25B4%25D1%2580%25D0%25B5%5BD205%5%20D5%5%20D %26ndsp%3D18%26hl%3Dru%26sa%3DN%26start%3D36%26newwindow%3D1 - morgon är klokare än kväll http://images.google.ru/imgres?imgurl=http://www.xsp.ru/ azasello/kino/morozko/morozko_27.jpg&imgrefurl=http://www.xsp.ru/forum/viewtopic.php%3Ft%3D2633&usg=__QcSE-EZZL64HW6Bvh3swoL5bNZ0=&h=376&w=5029&hl=5029&hl=4029&hl=b&h=376&w=429&hlt=4029&hl=b&h=377 =130&prev=/images%3Fq%3D%25D1%2581%25D0%25BA%25D0%25B0%25D0%25B7%25D0%25BA%25D0%25B0%2B%25D0%259C%25D0%20%BE%25D0%205%BE 25BE%25D0%25B7%25D0%25BA%25D0%25BE%26ndsp%3D18%26hl%3Dru%26sa%3DN %26start%3D90%26newwindow%3D1 –Morozko http://biography.sgu..jpg - Ivan the Fool

Interaktivt spel för barn 5-6 år "Resa genom sagorna om K.I. Chukovsky"

Likhovskikh Ruzigul Gardulloevna lärare KGKOU barnhem 18 sid. Otradnoye, Vyazemsky-distriktet, Khabarovsk-territoriet.
Beskrivning:
Jag uppmärksammar dig på det interaktiva spelet "Resa genom sagorna om Korney Chukovsky" med hjälp av en presentation i PowerPoint.
Användningen av multimediaackompanjemang gör det möjligt att göra lektionerna känslofärgade, attraktiva, väcker ett stort intresse för lärande hos barnet, de är ett visuellt hjälpmedel och demonstrationsmaterial, som bidrar till lektionens goda effektivitet.
Materialet kommer att vara användbart för lärare förskoleinstitutioner, lärare i tilläggsutbildning, folkskollärare.

Mål:
1. Att göra eleverna bekanta med K.I.s liv och arbete. Chukovsky.
2. Visa för barn underbar värld sagor, deras visdom och skönhet.
3. Bidra till att utveckla ett hållbart intresse för boken och läslusten.
4. Vidga dina vyer genom studier bästa böckerna från repertoaren av ryska barnklassiker (på exemplet med K.I. Chukovskys arbete).
Uppgifter:
1. Att lära barn förmågan att uttrycka sina tankar, lösa problemsituationer;
2. Utöka och aktivera barns ordförråd;
3. Lär dig dra slutsatser och dra slutsatser, förstå författarens avsikt.
4.Utveckla kreativ fantasi, barns emotionella värld, kommunikationsförmåga.

Hårdvara och mjukvara:
Dator med installerat program PowerPoint 2010;
Ljudhögtalare;
Skärm.

Preliminärt arbete:
Läser med barn K. I. Chukovskys verk: "Moydodyr", "Aibolit", "Fly-Tsokotuha", "Telefon", "Barmaley", etc.

1. Organisatoriskt ögonblick.
– Inte långt från Moskva, i byn Peredelkino, i ett litet hus för många år sedan bodde en lång gråhårig man, som alla landets barn kände. Det var han som uppfann många sagofigurer: Muhu-Tsokotukha, Barmaleya, Moidodyr. Den härs namn underbar person Korney Ivanovich Chukovsky.
Korney Chukovsky är författarens litterära pseudonym. Hans riktiga namn är Nikolai Vasilyevich Korneichukov.
– Han gick upp väldigt tidigt, tillsammans med solen, och satte genast igång arbetet. På våren och sommaren grävde han i trädgården eller i blomsterträdgården framför huset, på vintern rensade han stigarna från snön som fallit under natten. Efter att ha jobbat några timmar gick han en promenad. Han gick förvånansvärt lätt och snabbt, ibland började han till och med tävla med barnen han mötte under en promenad. Det är till sådana barn som han dedikerade sina böcker.
- Korney Ivanovich Chukovsky utmärktes av sin stora flit: "Alltid", skrev han, "var jag än var: i spårvagnen, i kö för bröd, på tandläkarmottagningen, komponerade jag gåtor för barn för att inte slösa tid. .”
– Chukovsky blev barnpoet och berättare av en slump. Och det blev så här.
Hans lille son blev sjuk. Korney Ivanovich körde honom i nattåget. Pojken var nyckfull, stönade, grät. För att på något sätt underhålla honom började hans far berätta en saga för honom: "Det var en gång en krokodil, han gick på gatorna." Pojken tystnade plötsligt och började lyssna. Nästa morgon, när han vaknade, bad han sin far att berätta om gårdagens saga igen. Det visade sig att han kom ihåg allt, ord mot ord.
Det var då han upptäckte begåvningen hos berättaren K.I. Och sedan många år tillbaka har hans sagor glatt både barn och vuxna.
En vetenskapsman, författare, översättare, litteraturkritiker, K. Chukovsky skrev många dikter och sagor för barn. Idag kommer vi att träffa sagornas hjältar av Korney Chukovsky.
Visa bildpresentation.











(Förklarande notering: frågesportsfrågorna har redan skrivits, och svaret visas när markören trycks ner i det nedre vänstra hörnet (bild på en elefant), och övergången till nästa bild utförs genom att trycka på markören på nedre högra hörnet (bild på Moidodyr), vi kommer till bilden med frågor under siffrorna (1,2,3,4,5), klicka på siffran.)

Presentation om ämnet: Interaktivt spel "Resa genom berättelserna om Korney Chukovsky"

Lisetskaya Tatiana
Interaktivt spel för äldre barn förskoleåldern"På sagornas vägar"

Interaktivt spel för förskolebarn"Förbi sagornas vägar»

Syftet med spelet.

Gemenskap barn till aktiv mental aktivitet.

Färdighetsbildning barn lösa problem på basis av mental analys genom att lägga fram en hypotes och testa den;

Fastställande av det ordinarie och kvantitativa kontot;

Utvecklingen av logiskt tänkande, uppfinningsrikedom och uppfinningsrikedom

Uppfostran intresse för matematik.

Spelets regler.

Välj ett spel genom att klicka på sagofigur.

Spel 1

Spel 2

För att få en ny uppgift, klicka på pilen i det nedre högra hörnet.

När du har slutfört alla uppgifter i spelet klickar du på huset för att välja ett nytt spel.

Spel 3

För att få en ny uppgift, klicka på pilen i det nedre högra hörnet.

När du har slutfört alla uppgifter i spelet klickar du på huset för att välja ett nytt spel.

Spel 4

Hitta formen som motsvarar det korrekta svaret och klicka på den.

För att få en ny uppgift, klicka på pilen i det nedre högra hörnet.

När du har slutfört alla uppgifter i spelet klickar du på huset för att välja ett nytt spel.

För att gå ur, klicka på dörren.

Förklarande notering till presentationen

Jag uppmärksammar dig på ett spel för bildandet av elementära matematiska representationer "Förbi sagornas vägar» för barn i åldrarna 5-7 år.

Detta interaktivt spel bidrar till utvecklingen kognitiva förmågorbarn, intressera till mental aktivitet, förbättring av matematiska begrepp. På barn utveckla datorkunskaper.

Materialet kommer att vara användbart för lärare förskoleinstitutioner, lärare i tilläggsutbildning, folkskollärare.

1 bild - Namnet på spelet

2 slide - Val av spel.

3-5 rutschkana Spel 1

Räkna objekten och klicka på siffran som motsvarar svaret.

Om svaret är rätt kommer siffran att öka och ändra färg. Fel svar - numret försvinner.

För att få en ny uppgift, klicka på pilen i det nedre högra hörnet.

När du har slutfört alla uppgifter i spelet klickar du på huset för att välja ett nytt spel.

7-9 bild - Spel 2

Hitta numret som motsvarar svaret.

Om svaret är korrekt visas numret på dess plats. Fel svar - numret roterar.

För att få en ny uppgift, klicka på pilen i det nedre högra hörnet.

När du har slutfört alla uppgifter i spelet klickar du på huset för att välja ett nytt spel.

11-13 rutschkana Spel 3

Hitta formen som motsvarar det korrekta svaret och klicka på den.

Om svaret är korrekt visas figuren på sin plats. Fel svar - figuren roterar.

För att få en ny uppgift, klicka på pilen i det nedre högra hörnet.

När du har slutfört alla uppgifter i spelet klickar du på huset för att välja ett nytt spel.

15-17 rutschbana - Spel 4

Hitta formen som motsvarar det korrekta svaret och klicka på den.

Om svaret är korrekt kommer siffran att visas på sin plats eller öka. Fel svar - svänger eller försvinner.

För att få en ny uppgift, klicka på pilen i det nedre högra hörnet.

När du har slutfört alla uppgifter i spelet klickar du på huset för att välja ett nytt spel.

För att avsluta spelet, klicka på dörren.

Relaterade publikationer:

Frågespel "På sagornas vägar" Bild 1. Lärare: Långt borta, på det varma havet En pojke dök plötsligt upp - Trä, med lång näsa, En bok skapades om honom. Det finns många i boken.

Interaktivt spel för förskolebarn "Safe or Dangerous" Interaktivt spel "Säkert eller farligt" Adressat: barn i äldre förskoleåldern, pedagoger, föräldrar Syftet med spelet är att ingjuta i barnet.

Interaktivt multimediaquiz "Eget spel" för barn i äldre förskoleåldern Målet är att skapa förutsättningar för barnets utveckling, öppna möjligheter för hans positiva socialisering, hans personlig utveckling, utvecklingsinitiativ.

Sammanfattning av den öppna lektionen (Journey Game) "Resan till sagornas land av A. S. Pushkin" för äldre barn Sammanfattning av en öppen lektion (Resespel) "Resan till landet av A. S. Pushkins sagor" för barn i äldre förskoleålder Utarbetad av:.