Zadania do przeprowadzenia poszukiwań z młodymi nauczycielami. Warsztaty „Quest-game” - nowoczesne technologie gier w przedszkolnych placówkach oświatowych. „W zgranym zespole panuje zdrowy duch! »

Scenariusz pedagogicznej gry poszukiwawczej „Podróż”

Cel: Aktywacja aktywności umysłowej nauczycieli; ujawnienie potencjału twórczego; optymalizacja relacji międzyludzkich.

Dzień dobry drodzy koledzy! Dziś chcę Was zaprosić w roli zawodników, sprawdzić swoje siły, zademonstrować swoje umiejętności. Nasza gra zespołowa. Dlatego zanim zaczniemy, proponuję rozlosować. Teraz każdy po kolei wyciąga żeton z woreczka.

Więc remis się skończył. Dziś mamy ze sobą nie tylko grę. Przed nami ekscytująca podróż pociągiem. Drużyna, która otrzymała czerwone żetony to jedna część pociągu, druga to drużyna z niebieskimi żetonami. Zadaniem pociągów jest pomyślne pokonanie trudnej drogi i dotarcie do stacji intelektualistów. Ścieżka jest dość długa - 100 km. Odległość od stacji do stacji. A im skuteczniej poradzisz sobie z proponowanymi zadaniami, tym większe masz szanse na dotarcie do celu.

Teraz zespoły muszą wybrać szefa swojego zespołu i wymyślić nazwę pociągu.

Bardzo dobrze! Czy pociągi są gotowe do drogi? (Dźwięki akompaniament muzyczny- jadący pociąg).

Dobrze, gdy wielu znajomych wyrusza z tobą w podróż.

Od razu robi się fajniej dla wszystkich, chcę przenosić góry.

Oto pierwszy przystanek!

    Stacja rozgrzewkowa (Nie oceniano)

Zgadnij zagadki, w których zamierzone słowo składa się z kilku niezależnych słów.

Pierwsze słowo nad czajniczkiem topi się,

Po drugie, rośnie pod wargą ojca.

A cały morski wiatr nadyma się

I zaprasza nas do pływania z Tobą (wąsy parowe)

Pierwsza sylaba to nuta, druga to także:

I w ogóle - wygląda jak groszek(Fasolki)

Przyimek jest na początku,

Na koniec - dworek.

A całość - zdecydowaliśmy o wszystkim

Zarówno przy tablicy, jak i przy stole (Zadanie)

Początek to nuta, potem ozdoba jelenia.

I razem - miejsce energicznego ruchu (Droga)

    Stacja „Pamiętaj”

Mówi się, że starsi ludzie są rozkojarzeni i zapominalscy. W rzeczywistości zapomnienie nie jest wcale „przywilejem” tylko dla osób starszych. Niestety, „ludzie mogą mieć nieszczelną pamięć Różne wieki. Jaką masz pamięć?

Zadanie numer 1: Czytano 25 słów -Słoń, łóżko, wielbłąd, parasol, notatnik, ołówek, ptak, płaszcz, szkło, telefon, kwiat, mężczyzna, drzewo, piłka, jabłko, torba, róża, pomarańcza, piramida, herbata, lalka, wazon, wróbel, kapelusz, niedźwiedź.

Każda drużyna musi spisać wszystkie słowa, które udało im się zapamiętać. Słowa można pisać w dowolnej kolejnościZa każde słowo naliczany jest 1 km.)

Zadanie nr 2: Co jest pokazane?

Każda drużyna ma 3 slajdy w odstępie 5 sekund. Następnie zadawane są pytania dotyczące treści slajdów, każdy zespół ma 3 pytania (Za każdą poprawną odpowiedź przyznawane są 2 km.)

    Stacja "Zorientowany"

Uczestnicy muszą zastąpić jednostki frazeologiczne jednym słowem

Szkaradztwo

przysypiać

Pokonaj kciuki

ugryźć się w język

Jak śnieg na twojej głowie

powieś nos

Szybuj w chmurach

Rozbierz się

Nick w dół

Poczekaj nad morzem na pogodę

Wyostrz sznurówki

dać głos

Drżyj jak liść osiki

Siusiu jak łapa kurczaka

Chodź po twojej głowie

Pamiętać

Porozmawiaj z trzema pudełkami

Zamknij się

Po deszczu w czwartek

(Za każdą poprawną odpowiedź naliczany jest 1 km.)

    Stacja Fantazerov

Uczestnicy każdego zespołu proszeni są o wykonanie 10 identycznych zdjęć. Rysunki nie powinny się powtarzać (Za każdy oryginalny rysunek naliczany jest 1 km.)

    Stacja „Zrozum”

Drużyny otrzymują karty z 10 słowami. W ciągu 3 minut uczestnicy pierwszego zespołu muszą wyjaśnić rywalom jak najwięcej słów, przy czym używanie tych samych słów rdzennych jest niedozwolone. Potem zamieniają się rolami.

Wielbłąd

Kompot

Pedagogia

Kreskówka

Rodzice

Kasza manna

Piasek

bankomat

Literatura

Marmolada

Fabuła

Aktówka

Administracja

Dinozaur

Muzeum

Riazhenka

Samiec

menedżer

terapia mowy

Szyfon

(Za każdą poprawną odpowiedź obie drużyny otrzymują 1 km.)

    Stacja „Matematyczne”

Chłopiec ma tyle samo sióstr co braci, a jego siostra ma o połowę mniej sióstr co braci.

Ilu braci i sióstr jest w tej rodzinie? (4 braci i 3 siostry)

Kiedy mój ojciec miał 31 lat, ja miałem 8 lat, a teraz mój ojciec jest ode mnie dwa razy starszy. Ile mam teraz lat? (23 lata. Różnica między latami ojca i syna wynosi 23 lata, zatem syn musi mieć 23 lata, aby ojciec był dwa razy starszy).

Punkty są przyznawane pierwszemu zespołowi, który udzieli prawidłowej odpowiedzi. Za każdą poprawną odpowiedź przyznaje się 5 km.

    Stacja Kwakuszkina

Wczesnym rankiem żaby głośno rechoczą na krawędzi.

Jest wiele słów, a wszystkie słowa zawsze zawierają w sobie „qua”.

W środku i na początku i w rozbiciu, i z rzędu...

Spotkałeś słowa więcej niż raz, pozwól im mówić!

    Elementarz

    Kawaleria

    Kwas

    Karawana

    Podkowa

    Akwarium

    królowa

    Karawela

    List

    Krowa

( Za każdą poprawną odpowiedź przyznawany jest 1 km.)

    Stacja Duszewnaja

Przebyliśmy długą drogę i wylądowaliśmy dosłownie rzut kamieniem od upragnionej stacji. A inteligencję, moim zdaniem, mierzy się nie tylko mocą umysłu, ale także mocą duszy. Każda drużyna musi teraz na zmianę dawać komplementy swoim rywalom. A im jest ich więcej, tym większe szanse na dotarcie do celu.

Wykrzyknijmy, podziwiajmy się nawzajem,

Nie należy się bać wysoko brzmiących słów.

Komplementujmy się nawzajem

W końcu są to szczęśliwe chwile miłości.

W tym konkursie każdy komplement ma swoją wartość. Im bardziej oryginalny komplement, tym więcej za niego przyznanych kilometrów.

Zreasumowanie.

Tak więc, zgodnie z wynikami wszystkich etapów, każdemu zespołowi udało się pokonać sto kilometrów. A to oznacza, że ​​nasza grupa zatrudnia najwięcej nauczyciele intelektualni. Gratulacje! Dotarłeś do celu - stacji Intelektualistów.

    Stacja „Intelektualiści”

Za oknami temperatura powietrza jest najbardziej komfortowa, niebo bezchmurne, ciśnienie atmosferyczne normalne. Proszę nie zapominać o dobrym nastroju wychodząc. Ci, którzy chcą, mogą zostawić swoje życzenia w księdze komentarzy i sugestii. Powodzenia!

Powiązane publikacje:

„Technologie gier”. Warsztaty dla nauczycieli Od 02.11.11 Opracował i prowadził: Kravchenko N.A., nauczyciel pierwszego kwartału. kot. Rozgrzewka muzyczna „Sąsiedzi” Cel: złagodzenie stresu emocjonalnego.

Warsztaty dla pedagogów „Technologie gier w procesie edukacyjnym dzieci w wieku przedszkolnym” Gra rodzi radość Wolność, zadowolenie, pokój w sobie Wokół siebie, pokój ze światem Friedrich Fröbel. W centrum organizacji edukacyjnej.

Warsztaty dla rodziców dzieci z grupy seniorskiej „Zabawa w życie dziecka” Warsztaty dla rodziców dzieci grupa seniorów Na temat: „Zabawa w życie dziecka” Postęp: Powitanie rodziców: Dobry wieczór.

Warsztat „Stwórz nową grę!” (gra interaktywna) Cel: pomóc nauczycielom opanować technologię tworzenia Nowa gra oparte na znanych grach. Skład ilościowy i jakościowy uczestników.

Seminarium-warsztat „Technologie oszczędzające zdrowie w rozwoju umiejętności mowy dzieci w wieku przedszkolnym” Cel: Rozpowszechnianie doświadczeń pedagogicznych w stosowaniu technologii oszczędzających zdrowie w pracy pedagoga w rozwoju umiejętności mowy.

Nowoczesne technologie edukacyjne Raport nauczyciela MBDOU przedszkole Nr 16 wsi Gubskaya S. A. Motorkina w sprawie wykorzystania nowoczesnych technologii edukacyjnych, właściwe.

Nowoczesne technologie edukacyjne w przedszkolu Technologie oszczędzające zdrowie na zajęciach muzycznych w placówce przedmedycznej Zdrowie dziecka to pełen dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny.

Nowoczesne technologie edukacyjne w przedszkolnych placówkach edukacyjnych „Nowoczesne technologie pedagogiczne w przedszkolnych placówkach oświatowych”. Dziś porozmawiamy o technologiach pedagogicznych i ich efektywnym wykorzystaniu w przedszkolu.

Nowoczesne technologie pedagogiczne „Godzina klubu” i „Gra Quest” Nowoczesne technologie pedagogiczne „Godzina klubowa” i „Gra przygodowa”. Opracował: starszy nauczyciel MBDOU „Przedszkole nr 22” Lipina T.P.

rada pedagogiczna

Temat: „ Znajdźmy skarb»- gra questowa dla nauczycieli.

Drodzy koledzy! Nasza rada nauczycielska nazywa się dziś „Znajdźmy skarb!” Rada naszych nauczycieli odbędzie się dziś w niecodziennej formie - w formie questa - gry.

Przez całe dzisiejsze spotkanie będziemy szukać niezwykłego skarbu i być może pod koniec spotkania go znajdziemy, jeśli podołamy wszystkim zadaniom. Proponuję zapoznać się z dzisiejszym planem podróży.

(rozdaj uczestnikom mapy z trasą)

Chcesz znaleźć skarb? Czy jesteś gotów trochę podróżować?

Koledzy proponuję stanąć w kręgu.

Orgmoment

Aby od razu stworzyć pozytywną atmosferę, zapraszam na małe szkolenie.

Pierwszy etap szkolenia:

„W zgranym zespole panuje zdrowy duch! »

Gra „Pozdrowienia”Wszyscy uczestnicy to nauczyciele.

Cel: poznanie się, wywarcie dobrego wrażenia o sobie.

Przebieg gry: gracze stoją w kręgu. Z kolei każda osoba przedstawia się swoim imieniem i patronimem, na końcu nazywając siebie zdrobnieniem - czule (np. Irishka, kotek itp.)

Drugi etap szkolenia:

„Kochaj siebie i innych”

Myjnia samochodowaWszyscy uczestnicy to nauczyciele.

Cel: złagodzić stres emocjonalny.

Zasady gry: „myj” złe myśli i problemy uczestnika gry, który jest w „myjni samochodowej”, ruchami głaszczącymi.

Postęp w grze: 7 osób. Dwie osoby stoją po obu stronach naprzeciw siebie.

1 para - mydło

2 pary szczotek

3 pary - woda

4 osoby – „suszy”, stoi przy wyjściu z myjni i „osusza” koleżankę przyjaznymi uściskami – uściskami.

Każdy uczestnik przechodzi przez „myjnię samochodową”, gdzie jest dobrze „umyty”.

Więc kontynuujemy:

Dawno, dawno temu, a dla niektórych było to niedawno, ty i ja (tak różni) wybraliśmy ten sam zawód: nauczycielka przedszkolna.

Ktoś celowo przyszedł do przedszkola, ktoś dostał się z woli losu. Ale ponieważ pracujemy w przedszkolu, chcę wierzyć, że wybrany zawód został nam dany z góry. Outsiderzy nie zostają tu na długo, szukając innej pracy (a do tego mają prawo!). A najbardziej oddani temu zawodowi ludzie pozostają w przedszkolu. Kim więc jest nauczyciel?

I Ćwiczenie. Portret dobrego i złego nauczyciela

Uczestnicy podzieleni są na 2 zespoły. Zadanie: na arkuszach papieru rysunkowego stworzyć dla 1 zespołu - wizerunek nauczyciela nowoczesnego spełniającego standardy zawodowe, dla 2 zespołów - wizerunek nauczyciela niekompetentnego. Zespoły muszą chronić swoje projekty.

II Zadanie. Ankieta Blitz

Cel: podniesienie zawodowego poziomu kompetencji nauczycieli w organizacji Działania edukacyjne na podstawie realizacji programu prac.

  1. Jakie dokumenty określają pracę nauczycieli przedszkolnych?
  2. Jakie zadania roczne rozwiązaliśmy w tym roku akademickim 2016-17?
  1. Jakie działania miały na celu rozwiązanie tych problemów?
  2. Jakie trudności napotkałeś?
  3. Jakie zadania, Twoim zdaniem, powinniśmy odłożyć na kolejny rok akademicki?

III Ćwiczenie. Rozrywka dla dzieci.

W tym roku czas wolny dzieci był bardzo bogaty!

W przedszkolu odbywały się różnego rodzaju rozrywki: odświętne poranne przedstawienia i zabawy z rodzicami, a także samodzielne uczestnictwo w przedstawieniach, przedstawieniach kukiełkowych.

1. Czy jesteście zadowoleni z zajęć rozrywkowych dla dzieci i Waszych propozycji zorganizowania wakacji i rozrywki w następnym roku szkolnym?

Bawiliśmy i bawiliśmy dzieci przez cały rok, nie jest grzechem wypoczywać samemu. Nasz dyrektor muzyczny E.A. Kornelyuk przygotował dla Ciebie coś ciekawego. Jej słowo.

(Ćwiczenie gramofonowe „Laki-byaki”).

IV Ćwiczenie. Monitoring działań edukacyjnych.

Corocznie na początku i na końcu roku szkolnego przeprowadzana jest porównawcza diagnoza poziomu rozwoju dzieci. Proponuję przyjrzeć się wynikom (występy nauczycieli grupowych).

Najlepsze wyniki w rozwoju dzieci prezentuje starsza grupa nr 2. Zapytajmy nauczyciela tej grupy Kurbatova T.D. opowiedz o systemie pracy (planowanie indywidualnej pracy z dziećmi, praca z rodzicami, planowanie).

V Zadanie. Samokształcenie nauczycieli.

Jak powiedział naukowiec i pisarz Nikołaj Aleksandrowicz Rubakin

„Nigdy nie przerywaj pracy samokształceniowej i nie zapominaj, że bez względu na to, ile się uczysz, bez względu na to, ile wiesz, nie ma granic ani ograniczeń wiedzy i edukacji”.

Drodzy koledzy!

* Jakie są formy pracy nad samokształceniem?

Klasy otwarte

Wzajemny przegląd i analiza OOD

Publikacja materiałów dydaktycznych

Uczestnictwo w profesjonalnych zawodach o różnym poziomie zaawansowania

Uogólnienie doświadczenia pedagogicznego

* Jakie formy prezentacji doświadczenia pedagogicznego można zastosować?

Uzyskanie wykształcenia zawodowego

Wystąpienia na radach pedagogicznych, seminariach

Organizacja kursów mistrzowskich

Raport kreatywny na temat samokształcenia

Prezentacja i rozpowszechnianie doświadczeń pedagogicznych

Chciałbym zauważyć, że w tym roku akademickim nasilił się udział naszych nauczycieli w różnych konkursach, w tym ogólnorosyjskich. To prawda, że ​​nadal jest to uczestnictwo online, ale nauczyciele są świetni! (nauczyciele Egorova T.V. Kostenko E.V.). Z udziału gmin - udział w forum pedagogicznym (w kwietniu 2017 r. Kurbatova T.D. - pedagog i Gridyaeva E.V. - starszy pedagog).

Dzięki występowi na corocznym konkursie miejskim „Nauczyciel Roku Kuban 2016” nasza przedszkolna instytucja edukacyjna była wspierana przez nauczyciela Burlyaeva N.V. Chciałbym, aby udział nauczycieli naszej placówki przedszkolnej w konkursach tego poziomu w przyszłości stał się tradycją.

Nauczyciele naszej przedszkolnej instytucji edukacyjnej w tym roku akademickim wzięli również udział w innych konkursach miejskich (nauczyciele Kurbatova T.D., Yakupova G.Sh., Kostenko E.V., Egorova T.V., Letashina M.V., Koba N.V., Burlyaeva N.V., Gridyaeva E.V.)

W tym roku akademickim z powodzeniem funkcjonowały 2 koła - lider „Wesołego języka” Chernova E.V. i lider „Masterilochka” Burlyaeva N.V., lider koła „Teatru muzycznego” Kornelyuk E.A. pracował tylko 3 miesiące, ze względu na obciążenie pracą nauczyciela, koło przerwało swoją pracę w styczniu 2017 roku.

Również w tym roku akademickim „Szkoła młodego specjalisty” pracowała w naszej przedszkolnej placówce edukacyjnej, w której dzięki mentorom (pedagog Kurbatova T.D. i pedagog Letashina M.V.) młodzi specjaliści otrzymali niezbędną pomoc w swojej pracy (pedagodzy Kryuchkova N.A. i Chernova EV).

VIĆwiczenie. Chodzi o kapelusz.

Drodzy koledzy! Chcę opowiedzieć o metodzie 6 Thinking Hats.

Ogromny wkład w popularyzację twórczego myślenia wniósł brytyjski psycholog i pisarz Edward de Bono. Tak więc zaproponowana przez niego 30 lat temu metoda myślenia „6 kapeluszy” jest szeroko stosowana w zupełnie innych obszarach, w tym w edukacji.

Jej istotą jest odejście w dyskusjach od przyjętego przez nas modelu sporu, zamiast tego modelu De Bono proponuje zupełnie inne podejście. Nazwał tę metodę metodą równoległego myślenia lub „metodą 6 myślowych kapeluszy”. Ta metoda pozwala spojrzeć na sytuację z różnych perspektyw i wziąć pod uwagę wszystkie aspekty ważne przy podejmowaniu decyzji. Czapki mogą nie być materialne, wystarczy założyć wyimaginowany kapelusz. Ale jesteśmy przedszkolakami, miłośnikami zabawy, więc nasze czapki są prawdziwe.

BIAŁY KAPELUSZ - symbol informacyjny. Skupiasz się tylko na faktach.

Jakie informacje posiadamy? Jakich informacji potrzebujemy?

CZERWONY KAPELUSZ - symbolizuje uczucia, emocje i intuicję. W czerwonym kapeluszu możesz swobodnie wyrażać swoje emocje bez wyjaśniania lub uzasadniania czegokolwiek. Jakie są moje odczucia w związku z tym?

ŻÓŁTY CZAPKA - W tym kapeluszu optymistów zawsze o tym zapominamy, w naszym myśleniu niestety często następuje zwrot w kierunku negatywizmu.

Dlaczego warto to robić? Jakie są korzyści? Dlaczego można to zrobić? Dlaczego miałoby działać?

CZARNY KAPELUSZ - ten kapelusz krytyków. To jest podstawa sporu i sposób myślenia cywilizacji zachodniej. To bardzo przydatna czapka. Chroni nas przed pochopnymi decyzjami. Czy to prawda? Czy to zadziała? Jakie są wady? Co tu jest nie tak?

ZIELONA CZAPKA- to zaproszenie do twórczego myślenia. W tym kapeluszu

odrzucając krytykę, szukamy tylko alternatywnych opcji. W tym kapeluszu widzimy tylko pozytywne strony. Jakie są alternatywy? Jakie są możliwe rozwiązania i działania? Analiza.

NIEBIESKI KAPELUSZ - czas na podsumowanie. Przedstawiciel tego kapelusza, po wysłuchaniu opinii wszystkich podgrup, stwierdza fakty, wytycza wspólną linię. Co osiągnęliśmy? Co należy zrobić dalej? Wnioski, podsumowanie.

Drodzy koledzy! Proponuję teraz podzielić się na 2 osoby i zagrać tą techniką na przykładzie R.Sc. "Rzepa".

(nauczyciele w parach wykonują zadanie, następnie przedstawiają swoje założenia, zabierając głos podczas debaty).

Kończymy rok szkolny, z całego serca wszystkim gratuluję!

I powiem ci w odpowiedzi: „Jesteś dobry, bez wątpienia!

Na pytanie, kiedy reszta, odpowiem - nigdy!

W końcu urodziłaś się nauczycielką - wy dziewczyny, na zawsze!

Szczerze życzę kreatywnych pomysłów, dobrze!

Niech miłość naszych dzieci rozgrzeje nasze serca!”

Tutaj jesteś cicho i dotarłeś do skarbu. Otwórzmy go i zobaczmy, co jest w środku? (Przyznawanie)

A teraz drodzy koledzy proponuję podsumować naszą pracę w następujący sposób: oceniliście już swoją pracę w roku akademickim 2016-2017. rok. Zapraszam do lektury raportu analitycznego z wyników pracy kadry dydaktycznej za rok akademicki 2016-2017 (nota analityczna w załączeniu).

Odbicie nastroju „Kwiat nastroju”

Stwórzmy własną, prawie letnią już polanę nastroju. Tu jest trawa na polanie, tu świeci słońce, chmury unoszą się po niebie, a tu umieścisz swoje nastrojowe kwiaty.

Oferuję Ci kolorowe kwiaty. Sam wybierasz kwiatek, z którym kojarzy Ci się zakończenie roku szkolnego i umieszczasz go na naszej nastrojowej łące.

Czerwony - wykonaliśmy świetną robotę

Żółty - pracowaliśmy "Dobrze", ale nadal są nierozwiązane problemy.

Kolor niebieski - nie pracowaliśmy na pełnych obrotach, dlatego było wiele nierozwiązanych problemów.

Proponuję stworzyć na sztalugach naszą „Kwiatową łąkę nastroju”

Szanowni Państwo, zwracam uwagę na projekt zadań na kolejny rok akademicki:

Drodzy koledzy!

Mamy się czym pochwalić i jest do czego dążyć.

Życie to ruch w kierunku celu. Aby osiągnąć cel, musisz przede wszystkim iść do przodu, a nie stać w miejscu, ponieważ nasz DOW jest:

D- miły, szczery, życzliwy;

O- towarzyski, odpowiedzialny, uroczy;

Na– mądrzy, odnoszący sukcesy, entuzjastyczni nauczyciele

Nasze credo pedagogiczne:

Miłość i szacunek dla osobowości dziecka;

Szerokość duszy i ostrość umysłu;

Jakość kształcenia i wychowania;

Oryginalność pomysłów i myśli.

Proponuję podsumować nasze porady pedagogiczne:

Projekt decyzji rady pedagogicznej:

1. Wyróżnij pracę zespołu MADOU – D/S 12 za rok akademicki 2016-2017 z oceną „zadowalająca”.

2. Kontynuować prace nad organizacją środowiska rozwijającego tematykę i

metodyczne wspomaganie procesu edukacyjnego.

3. Nadal bierz aktywny udział w konkursach na różnych

poziomów, w miejskich stowarzyszeniach metodycznych.

4. Zatwierdź plan pracy, harmonogram OOD, codzienną rutynę, system

zajęcia hartownicze i rekreacyjne na letni okres rekreacyjny roku akademickiego 2016-2017.

5. Nauczyciele do kontynuowania pracy nad samokształceniem: do ustalenia

tematy na rok akademicki 2017-2018.

Rodzinna misja „Oczywiście-niesamowita” dla rodziców i starszych dzieci wiek przedszkolny

Alexandrova Alexandra Evgenievna, dyrektor muzyczny przedszkola nr 4 dzielnicy Krasnoselsky w Petersburgu
Opis pracy: Zwracam uwagę na scenariusz rodzinnej wyprawy. Odbyło się to w dzień wolny, kiedy grupy były wolne i udekorowane według tematu różnych laboratoriów. W role profesorów wcielili się wychowawcy i specjaliści z naszego przedszkola. Zaproszono dzieci z jedną osobą dorosłą i podzielono na 6 zespołów. Z rozwoju tego mogą korzystać dyrektorzy muzyczni i wychowawcy przedszkolnych placówek oświatowych. Scenariusz wyprawy przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Cel: stworzyć świąteczną atmosferę dla uczestników
Zadania:
- łączyć zainteresowania dorosłych i dzieci
- zachęcać dzieci i rodziców do aktywnego udziału w akcji święta;
Uczestnicy: dzieci starsze i grupy przygotowawcze z rodzicami, dyrektorem muzycznym, pedagogami. specjalistów.

ZADANIE "OCZYWISTE - NIESAMOWITE"

Wszyscy uczestnicy wyprawy gromadzą się w sali muzycznej.
Prezenterzy: Drodzy Goście! Miło nam powitać Cię w ten piękny październikowy dzień w naszym przedszkolu! Jak miło widzieć radosne spojrzenia dzieci i dorosłych, którzy w sobotni poranek ogrzewają ściany naszej placówki!
Dziś zaprosiliśmy Was na niezwykłe wydarzenie - quest, który ma tajemniczą nazwę "Oczywiście-niesamowici".
W tym dniu grupy naszego przedszkola zamieniają się w laboratoria chemiczne, fizyczne, logiczne, matematyczne i środowiskowe. Czy wiecie, co to jest laboratorium, chłopaki?
To miejsce na eksperymenty z wodą, ze słowami i przedmiotami, które na Twoich oczach przybiorą niezwykłe formy. Dziś dowiesz się, jak zamienić oczywiste zjawiska w niesamowite.
Chłopaki, czy jesteście gotowi na test? A co z dorosłymi?
Następnie ogłaszamy misję „Oczywiście-niesamowitą” otwartą!

Dźwięk fanfar
Tak więc w naszej wyprawie bierze udział 6 laboratoriów, a każde ma swój numer. Zobacz, gdzie znajduje się każde laboratorium (pokaż adresy laboratorium na ekranie i porozmawiaj o nich). Te same stoliki, dla wygody poruszania się po trasie, znajdują się na pierwszym piętrze.
W wyprawie bierze udział 24 dzieci i 24 osoby dorosłe, czyli 48 uczestników. I, jak powiedzieliśmy, jest 6 laboratoriów. Każde laboratorium będzie odwiedzane etapami przez 8 osób. Więc musimy podzielić się na ile zespołów? Prawidłowo dla 6 drużyn. Rozpoczynamy losowanie.
Każde dziecko podchodzi i wyciąga naraz dwie wstążki w określonym kolorze, przewiązane kokardką. Dziecko przyczepia sobie jedną wstążkę, a drugą daje dorosłemu uczestnikowi, z którym przyszedł na grę. Więc podzielimy się na 6 drużyn. Czy wszyscy są gotowi? Rozpoczynamy losowanie.
(dzieci wyciągają wstążki połączone parami do muzyki).
Teraz łączymy się kolorem wstążek w 6 drużyn. Czy wszyscy się odnaleźli? Bardzo dobrze! Podejdź do stołu i weź kartę trasy, z symbolem koloru odpowiadającego Twoim wstążkom.
Po przejściu każdego etapu otrzymasz żetony w postaci jesiennych liści. Pamiętaj, aby je zapisać! A kiedy ukończysz całą trasę, czekamy na Ciebie w pokoju muzycznym, aby ukończyć ostatni etap zadania „Oczywiste-niesamowite”.
Teraz spójrz ponownie na tabelę tras. Przypominam, że te same stoły są na piętrze.
Czy wszyscy wiedzą, gdzie iść?


Wszystkim uczestnikom życzymy dobrego nastroju i sukcesów w rozwiązywaniu problemów naszych niezwykłych laboratoriów!
Przy muzyce wszyscy uczestnicy rozchodzą się po swoich trasach.
LABORATORIUM nr 1
Eksperymenty z wodą - "napięcie powierzchniowe wody"


-Jesteś w laboratorium, gdzie badają WODĘ. Woda jest życiem! Ponad 70% naszej planety pokryte jest wodą (wykaż na kuli ziemskiej). Woda jest niezbędna do istnienia wszelkiego życia na planecie. Występuje w roślinach (90%) oraz w ludzkim ciele (około 70%). Woda nie ma smaku, zapachu, koloru.
Głównym konsumentem wody na Ziemi jest człowiek.
Zadanie: Jaki jest pożytek z wody przez człowieka? (na przykład: do picia, jedzenia, prania, różnych potrzeb domowych i przemysłowych itp.)
Niemieccy naukowcy po serii eksperymentów odkryli, że ci, którzy piją wodę i piją więcej niż inni, wykazują większą powściągliwość i skłonność do kreatywności. Woda napełnia energią i witalnością.
- Wydawałoby się, że woda została już zbadana przez człowieka, ale naukowcy wciąż znajdują najbardziej zdumiewające fakty na temat tego pierwiastka.
Jednym z faktów jest prawo napięcia powierzchniowego wody. Oznacza to, że cząsteczki tworzą „niewidzialny film” na powierzchni wody.
Pierwsze doświadczenie: miska wody, zmielony pieprz, kropla gęstego detergentu.


Drugie doświadczenie: miska wody, pęsety, igły do ​​szycia.


Zadanie dla zespołu: szklanka wody po brzegi, garść monet. Zanurz monety w szklance, aby woda się nie wylała.
LABORATORIUM №2
„Incydent w kraju matematyki”


Uczestników wita Księżniczka Matematyki. Mówi o tym, że w kraju matematyki wydarzyła się katastrofa. Zły czarnoksiężnik, Ignorant, zgasił słońce i wszystkie liczby się pomieszały, a żeby nikt nie mógł się do niego dostać, złamał magiczny most. Księżniczka prosi uczestników o pomoc w budowie mostu z magicznych kart.
1. Karty są mieszane i losowo rozrzucone. Konieczne jest wybranie kart określonego koloru i ułożenie z nich „ścieżki”. Sześć par uczestników – sześć „torów” w różnych kolorach.


2. Słońce nie świeci. Księżniczka zwraca uwagę uczestników na to, że w kraju matematyki we wszystkim potrzebny jest porządek. Karty muszą być ułożone tak, aby liczba kropek na nich wynosiła od jednego do dziesięciu. Obok kart z liczbami możesz umieścić karty z liczbami.


3. Podczas gdy uczestnicy wykładają karty z liczbami, zły czarnoksiężnik Neuch bierze jedną kartę z każdego rzędu. Słońce nie świeci. Księżniczka prosi o „naprawę” mostów. Aby to zrobić, musisz zastąpić brakującą kartę dwiema innymi. (Jeśli brakuje karty z sześcioma kropkami, można ją zastąpić kartami z czterema i dwoma kropkami itp.). Jeśli decyzja jest prawidłowa, brakująca karta wraca na swoje miejsce.


4. Gdy wszystkie karty są prawidłowo ułożone i wszystkie zadania są wykonane, słońce „zapala się”.
Księżniczka dziękuje wszystkim i żegna się z gośćmi.
LABORATORIUM #3

magiczna woda
Aktorzy 4 osoby:
1. Kropla wody
2. Profesor Kapilyushkin
3-4 Asystenci profesora
Doświadczenie: 1.
Opuszczamy owoce do pojemnika z wodą, obserwujemy, czy toną, czy nie.
Owoce myjemy, wkładamy do wody, obserwujemy, wyciągamy wnioski.


Doświadczenie 2.
Wlej wodę do odwróconej szklanki.
Wlej wodę z butelki do szklanki, pokoloruj wodę na dowolny kolor, umieść plastelinę na środku talerza, wbij do niej zapałki, wlej kolorową wodę do talerzy, podpal zapałki, przykryj zapałki szklanką, obserwuj wzrost wody w szklance. Wyciągamy wnioski.
Doświadczenie 3.
Mieszanie kolorów w szklance.
Wlej wodę do szklanek. Ciepła woda w jednej szklance, zimna woda w drugiej. Wodę ciepłą barwimy na żółto, wodę zimną na niebiesko.
Kładziemy karty na kieliszki, kładziemy żółtą szklankę na niebieską, wyjmujemy karty, wyciągamy wnioski.


Doświadczenie 4.
Ogólny. Robi to tylko profesor Kapilyushkin.
Wlej olej, wodę do szklanego pojemnika, włóż barwnik, tabletkę musującą. Obserwujemy akcję, wyciągamy wnioski.


LABORATORIUM №4
Eksperymentowanie z liczeniem patyków za pomocą ICT.
- Witam, witamy na Wydziale Logiki. Nasz wydział otrzymał e-mail (slajd nr 1), od kogo myślisz? (od Smeshariki).
Teraz to przeczytam.
Wypróbujmy te zadania:
- zadanie 1 (slajd nr 2) Rozłóż dom, a teraz przesuń dwa patyki, aby otrzymać flagę.
- zadanie 2 (slajd nr 3) Rozłóż rybę, a następnie przesuń dwa drążki tak, aby powstała figura przypominająca łuk.


- zadanie 3 (slajd nr 4) Rozłóż krowę, a teraz przesuń dwa drążki tak, aby spojrzała w drugą stronę.
- zadanie 4 (slajd nr 5) Rozłóż latawiec, a następnie przesuń cztery kije tak, aby uzyskać czworokąty składające się z czterech trójkątów.
- zadanie 5 (slajd numer 6) Rozłóż klucz, a teraz przesuń cztery drążki, aby zrobić trzy kwadraty.


- zadanie 6 (slajd numer 7) Rozłóż figurę z dziewięciu kwadratów, usuń cztery patyki, aby utworzyć pięć kwadratów.
LABORATORIUM №5
Ekologiczne sztuczki
Stacja „Woda”.
„Pomóżmy oczyścić wodę”
„Rzeka ropy” (wyciek ropy zabija ptaki i mieszkańców wody). Jak możemy pomóc?


„Oczyśćmy rzekę z metalowych przedmiotów”
musisz wydobyć metalowe przedmioty z dna naczynia z wodą.
Wniosek: siła magnetyczna działa przez szkło.
„Podnieśmy poziom wody”
Stacja „Wozdusznaja”
Do czego służy powietrze? Ilu ludzi może żyć bez jedzenia? (bez wody) jak długo człowiek może żyć bez powietrza?


„Szukanie powietrza”
Co wdychamy przez nos? Czym jest powietrze? Czy możemy to zobaczyć? Gdzie jest powietrze? Jak sprawdzić, czy w pobliżu jest powietrze (łapią powietrze w workach)
„Poczuj powietrze” – dzieci machają kartką papieru przed twarzą. Co czujemy? Nie widzimy powietrza, ale otacza nas wszędzie.
„Powietrze ma wagę”
Dwa napompowane balony wiszą na patyku, potem przebijają jeden, powietrze ucieka i równowaga zostaje zachwiana.
"Prace lotnicze"
Trzymamy spodek nad płomieniem świecy, po chwili spodek zrobił się czarny (pokryty warstwą sadzy).


Powietrze jest niezbędne dla wszelkiego życia na ziemi. Nie możemy przestać oddychać, więc musimy starać się nie zanieczyszczać powietrza.
LABORATORIUM №6
Cudowne przemiany słów, czyli jak zamienić dzień w noc.
1. Zadanie na rozgrzewkę: (każda drużyna otrzymuje kartkę ze zdjęciem).
Lak - łuk, kot - wieloryb itp.


2. Zadanie: (Każda drużyna ma kartę, wykonaną za pomocą zagadek)
jeden). Koza - kora - odra - koń
Nadchodzi czas zimowy
Komar idzie spać.
Ukrył się wesoły rój
Pod brązową... korą.
Choroba dziecięca... odra itp.
3. Zadanie: (Każda drużyna ma kartę, wykonaną za pomocą diagramów, którą literę należy zmienić)
Lis - lipa - szkło powiększające - kieszeń - winorośl - koza Lis \u003d 3 - 2 - 3 - 2 - 1 \u003d Koza itp.
4. Zadanie: (Każda drużyna ma kartę, wykonaną za pomocą diagramów, którą literę należy zmienić)
Bocian - liść - lis - lipa - szkło powiększające - Księżyc (1 - 4 - 3 - 2) itp.


5. Zadanie: komponujemy razem ostatni łańcuch na ekranie komputera.
Zamiana mąki w ciasto:
Mąka - mura - wóz - reflektor - farsa - siła - fort - port - ciasto
Na ekranie pojawia się ciasto.


Wszyscy uczestnicy wyprawy i kierownicy laboratoriów gromadzą się w sali muzycznej.
Prezenterzy: Bardzo się cieszymy, że pomyślnie przeszedłeś wszystkie testy questu! Dużo się nauczyliście, chłopaki? A co z dorosłymi?
Drodzy profesorowie, czy jesteście zadowoleni z dzisiejszych sukcesów waszych studentów?
Czy uczniowie nauczyli się zamieniać oczywiste w niewiarygodne?
Oklaskujmy się teraz za nasze wspólne wysiłki!
A teraz czas na ostatni etap zadania „Oczywiste-niesamowite”.
Dźwięki fanfar
Drodzy uczestnicy, po każdym etapie wszyscy otrzymaliście żetony. Czy zachowałeś je wszystkie? Uwaga! Posłuchaj wyzwania!
Na każdym liściu widać ilustrację. Teraz spróbuj logicznie odgadnąć z tych wskazówek, która piosenka jest w nich ukryta. Czas na wykonanie zadania to jedna minuta. Czy wszyscy są gotowi? Czas minął.