Zasady programu dla dzieci drogi. Scenariusz programu gier o zasadach ruchu drogowego dla dzieci w wieku przedszkolnym „zabawny alfabet ruchu. Scenariusz konkurencyjnego programu gier

Tatiana Żurawlewa
Program gry poznawczej zgodnie z zasadami ruch drogowy dla dzieci z grupy przygotowawczej

Quiz gry poznawczej

"Co? Gdzie? Kiedy?"

na zasady drogowe

Deweloper: nauczyciel społeczny wspólnego przedsięwzięcia „Przedszkole nr 53 "Topola"- MBOU Blagoveshchenskaya gimnazjum nr 5-

Zhuravleva Tatiana Nikołajewna

Cel: konsolidacja wiedzy dzieci zgodnie z zasadami ruchu drogowego i bezpieczne zachowanie droga, na ulicy, w transporcie.

Zadania:

Edukacyjny:

Konsoliduj wiedzę dzieci o zasadach ruchu drogowego, o znaki drogowe, o zasady uliczne, na drogi, w transporcie.

Edukacyjny:

Kultywuj umiejętność negocjacji w grze.

Edukacyjny:

Rozwijaj logiczne myślenie, uwagę, koncentrację.

Oszczędzanie zdrowia:

Pielęgnuj umiejętności dzieci żyją według zasad które utrzymują je przy życiu i zdrowie.

Techniki metodologiczne: rozmowa, gra dydaktyczna, gra z zasady, czytanie fikcji i zagadek, wizualizacja, korzystanie z ICT.

Zasady gry: Grają dwie drużyny po sześć osób. Za pomocą blatu ze strzałką wybiera się kopertę z zadaniem. Facylitator czyta, a następnie daje czas na refleksję i dyskusję. Dla każdego prawo za odpowiedź zespołowi ekspertów przyznawany jest jeden punkt lub punkt. Wyniki podsumowuje jury.

Materiał dydaktyczny i praktyczny: emblematy, bączek ze strzałką, koperty z pytaniami, czarna skrzynka (pudełko, zabawka z sygnalizacją świetlną, różdżka, gra logiczna « Znaki drogowe» , sznurowanie gier dydaktycznych "Sygnalizacja świetlna", układy znaki drogowe.

Quiz składa się z 10 rund:

1. Mądrali i sprytni (wykorzystanie ICT).

2. Quiz literacki.

3. Zawody szkoleniowe.

4. Skrzyżowanie wierszy i zagadek.

5. Automulti.

6. Pauza na palec.

7. Mówiące znaki.

8. Czarne pudełko.

9. Ankieta Blitz.

10. Podchwytliwe pytanie.

11. Muzyczna pauza/udział zespołu propagandowego – uczniowie klas III/

Przepisy prawne: 35 minut

Postęp gry:

Prowadzący. Dzień dobry Drodzy Chłopaki! drodzy dorośli, goście i jury naszego programy! Dzisiaj będzie niezwykła gra, quiz i nazwa gry "Co? Gdzie? Kiedy?". Uczestniczą w nim eksperci. Czy wiesz, kim są eksperci?

/Odpowiedzi dzieci/

Prowadzący. Prawidłowo, koneserzy to ludzie, którzy coś wiedzą, potrafią szybko odpowiedzieć na pytania.

Prowadzący. Pierwsze pytanie do Ciebie Drodzy Chłopaki!. Czy wiesz Przepisy ruchu drogowego?

/Odpowiedzi dzieci/

Prowadzący. Teraz to sprawdzimy. Proszę usiąść na stół do gry zespół ekspertów uczniów klas pierwszych oraz zespół ekspertów dzieci grupy przygotowawczej.

eksperci zabierają swoje miejsca w muzyce

Zawodników witają goście i kibice.

Prowadzący: Gra to nasz przyjaciel - duży i mądry,

Nie pozwoli się nudzić i zniechęcać

Rozpocznie spór, wesoły, hałaśliwy,

Pomaga uczyć się nowych rzeczy.

Prowadzący: Wise Owl gra przeciwko tobie. Jej zadania są ukryte w kopertach i pomogą nam znaleźć bączek ze strzałą. Rozwiązanie zadanego pytania omawia cały zespół ekspertów, ale odpowiedzi na pytanie udziela jeden gracz. Jeśli odpowiedź prawo drużyna zdobywa punkt. Odpowiedzi zespołów ocenia jury.

Moderator przedstawia członków jury.

Prowadzący: Uwaga! Rozpoczyna się gra, pierwsza runda. Obracamy górę/muzykę z dźwięków programu "Co? Gdzie? Kiedy?"/

Po tym, jak góra zatrzymała się na kopercie,

facylitator odczytuje nazwę rundy i zadania.

1.„Mądry i mądry” (ICT, Załącznik nr 1)

Drodzy eksperci! Twoje zadanie odpowiedz poprawnie na pytania. Uwaga!

1. Jak nazywa się ta część ulicy, po której przechodzą piesi?

chodnik

Chodnik

2. Która część ulicy? transport się porusza?

Na drodze

Na chodniku

Jak chce

3. Jak powinien zachowywać się pasażer na przystanku w oczekiwaniu na transport?

Wyjdź na drogę i zobacz, czy nadjeżdża autobus

Grać w piłkę

Spokojnie poczekaj na autobus bez wychodzenia na jezdnię

4. Co to jest sygnalizacja świetlna?

- znak drogowy, zabraniając ruch drogowy

Urządzenie regulacyjne ruch pojazdów i pieszych

5. Jaki jest cel czerwonego światła?

On pozwala ruch drogowy

On zabrania ruch drogowy

6. Gdzie pieszy powinien się poruszać poza terenem zabudowanym?

Po lewej stronie drogi w kierunku ruch samochodowy

Za pomocą prawo krawędź jezdni po drodze ruch drogowy

Nie ważne

7. Jak ominąć autobus?

przód

Poczekaj, aż odejdzie

8. Czy można wychylać się przez okno samochodu, autobusu, trolejbusu?

9. Gdzie dziecko może się bawić, kiedy wychodzi z domu? spcerować?

Na podwórku

Na przejściu dla pieszych

10. Na jakim sygnale można przejść przez ulicę?

Do czerwonego

Na żółtym

Na zielono

11. Jak powinien zachowywać się pasażer w transporcie?

Biegaj po salonie

Siedź spokojnie i rzuć papierkami po cukierkach

Uspokój się i nie naciskaj

12. Gdzie dziecko może jeździć na rowerze?

Na drodze

Na placu zabaw.

2. "Quiz literacki"

Chłopaki, znacie wiele dzieł i wierszy K. Czukowskiego, S. Marshaka, S. Michałkowa. Uwaga, ćwiczenie:Zgadnij, z jakiej piosenki pochodzą te wersy:

1. Hej, hej! Mój królik

Potrącił tramwaj!

Mój króliczku, mój chłopcze

Został potrącony przez tramwaj

Przebiegł przez tor,

A jego nogi zostały odcięte

A teraz jest chory i kulawy

Mój mały zając! Dr Aibolit. (K. Czukowski)

2. Zwinięte pod bramą,

Pobiegł na zakręt.

Został uderzony kołem

Burst, trzask - to wszystko! Piłka (S. Marshak)

3. Powiem ci sekret

Że służę w policji

Ponieważ ta usługa

Uważam to za bardzo ważne!

Kto z rózgą i pistoletem

Na służbie zimą i latem?

policjant:

To ten sam wartownik. Wujek Styopa jest policjantem. (Michałkow)

4. Na dwóch kółkach toczę się,

Kręcę się dwoma pedałami,

Trzymam się kierownicy, patrzę przed siebie,

Wiem, że to już niedługo. Rowerzysta (S. Michałkow)

5. Nikt na świecie nie może tego zrobić,

Jeden z machnięciem ręki

Zatrzymaj przepływ przechodniów

I pomiń ciężarówki. Moja ulica (S. Michałkow)

6. W śniegu i deszczu,

W grzmotach i burzy

Jestem na ulicy.

Tysiące samochodów pędzi

ZISy, ZIMy, M-jeden. Policjant (S. Marshak)

3. „Konkurs szkoleniowy”

Drodzy koneserzy, w ciągu minuty trzeba ułożyć puzzle « znaki drogowe» .

4. „Rozdroża Tajemnic”

Drodzy eksperci, waszym zadaniem jest wysłuchanie zagadki i odgadnięcie odpowiadającej znak drogowy.

Uwaga!

Ten rodzaj znaku:

Pilnuje przechodnia.

Chodźmy razem z lalką

My droga w tym miejscu?. (Przejście dla pieszych)

W okrągłym pokoju "człowiek"

Przekreślone na czerwono

Więc biegnij prosto

Tu jest bardzo niebezpiecznie. (Żadnych pieszych)

Uczennica i uczeń wpadli na trójkąt.

Wszyscy kierowcy na świecie

Rozumieją, że są dziećmi. (Dzieci)

Okrągły znak z okienkiem.

Nie spiesz się tutaj w pośpiechu

Ale pomyśl trochę.

Co to jest wysypisko cegieł? (Brak wejścia)

Jeśli na nim jeździsz

Stajesz się liderem wszystkich

A ty, jakby do Boga,

Każdy się poddaje droga! (Dom droga)

Jeśli potrzebujesz leczenia

Znak powie Ci, gdzie jest szpital.

Sto poważnych lekarzy

Tam ci powiedzą: "Być zdrowy (szpital)

Kohl w błotniku i oponach,

Muszę jak najszybciej umyć samochód.

Cóż, jeśli tego potrzebujesz, to potrzebujesz.

Oto znak dla ciebie, że zlew jest w pobliżu! (mycie)

Jeśli potrzebujesz zadzwonić

Nawet w domu, nawet za granicą,

Znak pomoże, powie:

Gdzie szukać telefonu! (telefon)

Kiedy potrzebujesz jedzenia

Więc proszę przyjdź tutaj.

Hej kierowca, uważaj!

Już wkrótce stacja spożywcza! (punkt jedzenia)

Jeśli widzisz ten znak

Wiedz, że nie tylko taki jest.

Aby uniknąć problemów

ustąpić droga do wszystkich! (dawać droga)

Ty, kierowca, nie spiesz się

Widzisz znak, przestań!

Zanim ruszyłem dalej w swoją drogę

Nie zapomnij rzucić okiem. (ruch drogowy non-stop zabronione)

Nie mogę się tam dostać bez gazu

Do kawiarni i sklepów.

Ten znak powie ci głośno:

"Przy stacji benzynowej!" (stacja paliw)

Widać, że zbudują dom -

Cegły kręcą się dookoła.

Ale na naszym podwórku

Plac budowy nie jest widoczny. (Brak wejścia)

I pod tym znakiem

Nie ma mowy

Nie jedź dzieci

Na rowerze. (Ruch drogowy jazda na rowerze jest zabroniona)

5. „Automulti”

Ćwiczenie: proponuje się odpowiedzieć na pytania dotyczące kreskówek i bajek, które wspominają "pojazd".

Jak Emelya pojechała do pałacu króla? (Na piecu).

Jaki jest ulubiony dwukołowy środek transportu kota Leopolda? (Rower).

Czym latał Carlson, który mieszka na dachu? (Silnik).

Jaki prezent rodzice wujka Fiodora podarowali listonoszowi Pechkinowi? (Rower).

W co dobra wróżka zamieniła dynię dla Kopciuszka? (do wagonu).

Co latał stary Hottabych? (na dywanie - samolot).

Osobisty transport Baby Jagi? (Moździerz).

Na co roztargniony człowiek z ulicy Basseynaya udał się do Leningradu? (Pociągiem).

Na czym latały komary? Kiedy niedźwiedzie jeździły na rowerach? (na balonie).

Kto podróżował w kreskówce „Czunga-Changa”? (statek).

Na czym jeździli Kai i Gerda? (jazda na sankach).

W czym królowa z dzieckiem została roztopiona przez morze w bajce „O carze Saltanie”? (w beczce).

6. Pauza na palec

Dzieciom proponujemy grę w sznurowanie "Sygnalizacja świetlna"

(trzy koła tej samej wielkości, kolor-

czerwony, żółty, zielony z dziurami)

Ćwiczenie: zmontuj sygnalizację świetlną ze sznurkiem

i daj wyobrażenie o tym, co oznacza każdy kolor.

7. „Mówiące znaki”

Drodzy Chłopaki!. Na ulicach jest wiele różnych rzeczy znaki drogowe. Droga oznaki - najlepsi przyjaciele kierowcy i piesi. Każdy znak ma swoją nazwę i cel.

wysłałem Ci znaki drogowe(układy). Podziel je na wspólne grupy(Oznaki: ostrzeżenie, zabraniające i orientacyjne (priorytet) i znaki usługowe).

8. Czarne pudełko

Gospodarz podnosi zasłonę, pod nią -

"czarna skrzynka".

Drodzy koneserzy, musicie

minutę, aby odgadnąć obiekt, który

jest w "czarna skrzynka".

Dla zespołu nr 1:

Przyjaciel pieszego

Jest na skrzyżowaniu.

Daje sygnały

Poczekaj lub idź dalej.

(sygnalizacja świetlna)

Dla zespołu nr 2:

Ten przedmiot jest trzymany w rękach osoby, która stoi na rozdrożu i zarządza ruchem samochodów.

Jaki przedmiot jest ukryty w czarnej skrzynce? (drążek regulatora).

9. Ankieta Blitz

Chcę wiedzieć, jakim jesteś pasażerem czy robisz to dobrze? się w transporcie publicznym. Oto pytania:

1. Możesz rozmawiać podczas jazda z kierowcą? Czemu? / Nie, kierowca jest rozkojarzony. /

2. Czy mogę wychylać się przez okno? Czemu? / Nie, to niebezpieczne. Możesz doznać kontuzji.

3. Czy mogę głośno mówić w autobusie? Czemu? /Nie, przeszkadza innym pasażerom/.

4. Czy w oczekiwaniu na transport można sobie pozwolić na przystanek autobusowy? /Nie, możesz stworzyć droga wypadek drogowy/.

5. Dla kogo jest przednie siedzenie? /Dla matek z małymi dziećmi, dla osób starszych, dla niepełnosprawnych/.

6. Co robisz, gdy starsza osoba wchodzi i wchodzi do salonu? wolne miejsca Nie? /Rezygnuję z miejsca/.

7. Czy można wjechać do transportu z lodami, obgryzać nasiona? /Nie, bo można zabrudzić pasażerów, śmieci w kabinie/.

8. Czy muszę ustąpić pierwszeństwa pasażerom przy wyjeździe, jeśli zbliża się transport i trzeba do niego wsiąść? /Tak, najpierw trzeba wpuścić tych, którzy wychodzą, a potem spokojnie wejść do środka/.

10. Podchwytliwe pytanie

Zadanie jest wykonane w minutę.

Uwaga na zdjęcia!

Zadanie dla zespołu nr 1: należy określić, pod jakim numerem wyświetlane jest przejście podziemne.

Zadanie dla zespołu nr 2: Określ, pod jakim numerem wyświetlany jest kontroler ruchu.

Prowadzący: Chłopaki, odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania Wise Owl i jest zadowolona z twoich odpowiedzi. A ile punktów zdobyłeś, jury poinformuje nas po obliczeniach.

Podczas podsumowania jury prezenter proponuje złożenie uroczystej przysięgi.

Prowadzący: Proszę wszystkich, aby wstali i powiedzieli słowo "Przysięgam"po każdej ofercie:

Przysięgam przejść przez ulicę tylko na zielonym świetle!

przysięgam wiernie przestrzegać Przepisy ruchu drogowego!

Przysięgam, że nie będę się bawił w trasie!

Słowo jury i nagradzanie zespołów.

Prowadzący:

Nie tylko chodzą po mieście, ulicą,

Kiedy nie wiesz przepisy prawnełatwo wpaść w kłopoty.

Zawsze bądź ostrożny i pamiętaj z wyprzedzeniem:

Mają własne zasady dla kierowców i pieszych.

Żegnamy się z tobą. I proszę, zawsze pamiętaj i obserwuj Przepisy ruchu drogowego(każdy uczestnik i fan otrzymuje w prezencie notatkę o grze).

Załącznik 1

Przypomnienie dla dzieci

Przedszkolaki muszą wiedzieć!

1. Do czego służy chodnik? (dla ruch pieszy) .

2. Jak iść ulicą (spokojnym krokiem, trzymając się prawa strona chodnika nie przeszkadzać ruch nadjeżdżających pieszych).

3. Dlaczego nie możesz chodzić po jezdni ulicy? (jest przeznaczony dla ruchy maszyny) .

4. Czy samochód może się natychmiast zatrzymać (nie, nawet jeśli kierowca naciśnie hamulec, to pojedzie bezwładnie jeszcze kilka metrów? droga).

5. Jak i na jaki sygnalizator można przełączyć? droga(Albo na przejściu naziemnym na zielonych światłach, albo na przejściu podziemnym, musisz najpierw upewnić się, że nie możesz przejść przez ulicę na rolkach, deskorolkach, hulajnogach itp.).

6. Jak poruszać się w przypadku braku chodnika (w kierunku ruch ruch na poboczu lub na skraju drogi drogi, w tym przypadku nie tylko kierowca widzi Cię z daleka, ale także widzisz nadjeżdżający samochód).

Zadbaj o siebie i swoich bliskich!

Załącznik 2

NOTATKA DLA RODZICÓW NA SZKOLENIE DZIECI O ZASADACH DROGOWYCH

1. Naucz swoje dziecko przejścia droga w miarowym tempie, dziecko musi mocno wiedzieć, przez co przebiec droga jest niebezpieczna.

2. Naucz dziecko patrzeć. Dziecko musiało rozwinąć solidną umiejętność: przed zrobieniem pierwszego kroku z chodnika należy sprawdzić droga we wszystkich kierunkach. To powinno zostać doprowadzone do automatyzmu.

3. Naucz swoje dziecko tego podczas ruchu drogi nie możesz rozpraszać się obcymi rzeczami, rozmowami.

4. Wyjaśnij dziecku, że: drogaPrzekraczać można tylko w wyznaczonych miejscach.: na przejściu dla pieszych lub skrzyżowaniu. Jeśli przejście dla pieszych jest uregulowane, tak jak czerwone, żółte światło jest zaporowe, ponieważ kierowcy mogą skończyć ruch drogowy.

5. Naucz swoje dziecko obserwowania sytuacji na droga: pokaż mu te samochody, które przygotowują się do skrętu, jeżdżą z dużą prędkością itp.

6. Wyjaśnij dziecku, że wejście na jezdnię jest bardzo niebezpieczne z powodu krzaków, zasp śnieżnych, samochodów. Najpierw musi zostać sprawdzony droga, a jeszcze lepiej przejechać tam, gdzie jest dobrze widoczny w obu kierunkach.

7. Naucz dziecko, że osoba dorosła zawsze jako pierwsza wysiada z pojazdu, z samochodu - tylko w kierunku chodnika lub krawężnika.

8. Nie pozwalaj dziecku bawić się na jezdni iw jej pobliżu.

9. Chodź po chodniku lepiej, jeśli na poboczu znajduje się osoba dorosła. mały dzieci musisz mocno trzymać rękę i być gotowym na trzymanie jej podczas próby ucieczki - jest to dość częsta przyczyna wypadków z udziałem przedszkolaków.

10. Wyjaśnij dziecku, że na podwórku mogą być również samochody, więc wybieganie z wejścia jest niebezpieczne.

Program gry zgodnie z przepisami ruchu drogowego (SDA)

Idę ulicą"

Cel: Wzmocnienie znajomości przepisów ruchu drogowego dla dzieci.

Zadania:

Pogłębić znajomość przepisów ruchu drogowego;

Formułowanie pomysłów uczniów na temat bezpieczeństwa drogowego podczas poruszania się po ulicach i drogach;

Wykształcenie umiejętności przestrzegania podstawowych zasad zachowania dzieci na ulicy, na drodze w celu zapobiegania wypadkom drogowym dzieci.

Ekwipunek: znaki drogowe, sygnalizacja świetlna, zdjęcia.

Uczestnicy gry: dwa zespoły

Plan gry:

1. Rozgrzej się

2. Quiz „Zielony znak”

6. Gra „Narysuj znaki”

7. Gra z publicznością „Rozdroża zagadek”

8. Gra „Zbieraj znaki”

9. Gra „Wesołych świateł drogowych”

10. Gra „Rowerzysta”

11. Podsumowanie

12. Nagradzanie

PROCES BADANIA

Prowadzący: Chłopaki, dzisiaj jesteśmy tutaj, aby pamiętać o zasadach ruchu drogowego. Prawo ulic i dróg jest surowe. Nie wybacza, gdy pieszy idzie ulicą, jak mu się podoba, nie przestrzegając zasad. Ale to prawo jest jednocześnie bardzo miłe: ratuje ludzi od strasznego nieszczęścia, ratuje im życie. Dlatego tylko doskonała znajomość zasad pozwala nam śmiało przejść przez ulicę. Dziś pokażemy, jak znamy te zasady.
Aby nikt z Was się nie zmęczył, poprowadzimy naszą lekcję w formie gry. Aby to zrobić, musisz podzielić się na dwie drużyny, wymyślić imię i wybrać kapitana drużyny. Za każdą poprawną odpowiedź zespół otrzymuje token. Za naruszenie dyscypliny usuwa się jeden żeton. Wygrywa ten, kto ma najwięcej żetonów.

1. Rozgrzej się

Teraz sprawdzę, jak uważnymi przechodniami jesteście i czy jesteście gotowi do gry. Zadaję ci pytanie, a ty odpowiadasz tak lub nie.

Czego chcesz - powiedzmy słodkiej wody w morzu? (Nie)
- Czego chcesz - powiedz, czerwone światło - nie ma przejścia? (TAk)
- Czego chcesz - powiedz, za każdym razem, gdy wracamy do domu, bawimy się na chodniku? (Nie)
- Czego chcesz - powiedz, ale jeśli się spieszysz, to biegnij przed transportem? (Nie)
- Czego chcesz - powiedz, że zawsze idziemy do przodu tylko tam, gdzie jest przejście? (TAk)
- Czego chcesz - powiedz, że biegniemy tak szybko, że nie widzimy sygnalizacji świetlnej? (Nie)
- Czego chcesz - powiedz, że osoba jest narysowana na znaku "tu nie ma przejścia"? (Nie)
- Czego chcesz - powiedz, na okrągłych znakach czerwony kolor oznacza "tu jest zabronione"? (TAk)

2. Quiz „Zielone światło”

- Jak nazywa się chodnik?

Co oznacza czerwona, żółta, zielona sygnalizacja świetlna?

Co powinieneś zrobić, zanim zaczniesz przechodzić przez ulicę?

Gdzie możesz przejść przez ulicę?

Czy umiesz grać na chodniku?

Jak chodzić po chodniku?

Dlaczego nie wolno trzymać się ciężarówek i ich przyczep?

Gdzie powinien się zatrzymać pieszy, jeśli nie ukończył przejścia?

Gdzie możesz jeździć na rowerze?

Pokaż znaki drogowe, które pozwalają i zabraniają jazdy na rowerze.

3. Gra „Trzy światła sygnalizacji świetlnej”

Zespoły otrzymują domowej roboty sygnalizację świetlną.

Czy wiesz, jak postępować zgodnie z poleceniami sygnalizacji świetlnej? Teraz to sprawdzimy. Przeczytam ci wersety z ABC bezpieczeństwa Olega Bedareva, a ty pokażesz potrzebne światło za pomocą sygnalizacji świetlnej.

1. Jest sygnalizacja świetlna,

Słuchaj ich bez kłótni.

Wrzący w ruchu chodnik-

Samochody jeżdżą, tramwaje śpieszą.

Powiedz poprawną odpowiedź:

Jakie jest światło dla pieszego?

Prawidłowo! Czerwone światło mówi nam:

Zatrzymaj się! Niebezpieczny! Ścieżka jest zamknięta.

2. Specjalne światło - ostrzeżenie!

Poczekaj, aż sygnał się poruszy.

Powiedz poprawną odpowiedź:

Jakie światło jest włączone?

Prawidłowo! Żółte światło to ostrzeżenie!

Poczekaj, aż sygnał się poruszy.

3. Śmiało! Znasz kolejność

Nie zostaniesz zraniony na chodniku.

Powiedz poprawną odpowiedź:

Jakie jest światło dla pieszych?

Prawidłowo! Zielone światło otworzyło drogę:

Faceci mogą się poruszać.

4. Gra „Dozwolone - zabronione”

Graj na chodniku ... (zabronione)

Przechodzenie przez ulice na zielonym świetle... (dozwolone)

Przechodzenie przez ulicę przed pobliskim ruchem ... (zabronione)

Chodź w tłumie po chodniku ... (dozwolone)

Przejście przez ulicę przez przejście podziemne... (dozwolone)

Przechodzenie przez ulicę na żółtym świetle... (zabronione)

Pomóż starszym mężczyznom i kobietom przejść przez ulicę ... (dozwolone)

Rowerzyści czepiają się przejeżdżających samochodów… (zabronione)

Obejdź chodnikiem zaparkowane pojazdy przed ... (zabronione)

Idź chodnikiem po lewej stronie ... (zabronione)

Wybiegnij na jezdnię… (zabronione)

Jazda na rowerze bez trzymania kierownicy… (zabronione)

Rozmowa i głośny śmiech w transporcie... (zabronione)

Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego... (dozwolone)

5.Zawody - kapitanowie „Kierowcy sztafet”

Kapitanowie drużyn muszą pokonywać przeszkody (szpilki umieszczone na podłodze), prowadząc samochód dziecięcy na sznurku.

Warunek: kto szybciej i bez wypadków dojedzie do mety.

6. Narysuj znaki

Gracze są zaproszeni do rysowania znaków drogowych przez określony czas.

Drużyna, która nie tylko poprawnie narysuje znaki w określonym czasie, ale także je wyjaśni, wygrywa.

7. Gra z widzami (fanami) „Rozdroża zagadek”

Ten koń nie je owsa

Zamiast nóg - dwa koła.

Wejdź na górę i jedź.

Po prostu lepiej jedź.

(Rower)

Jaki cud to ten dom!

Jest w nim wielu pasażerów.

Buty wykonane są z gumy

I żywi się benzyną.

(Autobus)

Biega i strzela

Narzeka szybko.

Tramwaj nie nadąża

Za tą gadułą.

(Motocykl)

Nie lata, nie brzęczy -
Chrząszcz biegnie ulicą.
I spłoń w oczach chrząszcza!
Dwa olśniewające światła.
(Samochód)

Aby ci pomóc, mój przyjacielu
Ścieżka jest niebezpieczna
Dzień i noc płoną ognie -
Zielony, żółty, czerwony.
(Sygnalizacja świetlna)

Jaki koń orka ziemię
Czy on nie je siana?
(Ciągnik)

Wybiega w dal - nie smuci,

Przyjazny z nogami.

(Na zewnątrz)

Do zbioru

chodzę na pola

I dla kilku samochodów

Pracuję tam sam.

(Połączyć)

Czterech braci biegnie -
Nie będą się gonić.
(Koła)

Zmusi nas do spokojnego pójścia,
Bliski zakręt pokaże
I przypominam ci co i jak
Jesteś w drodze...

(Znak drogowy).

Jaka "zebra" na drodze?
Wszyscy stoją z otwartymi ustami.
Czekam, aż zielony zamiga
Więc to…

(Przemiana).

Automulti

Pytania z kreskówek i bajek, które wspominają o pojazdach.

Czym Emelya jeździła do pałacu króla?

(Na piecu)

Jaki jest ulubiony dwukołowy środek transportu kota Leopolda?

(Rower)

Jak Carlson, który mieszka na dachu, smarował swój silnik?

(z dżemem)

Jaki prezent rodzice wujka Fiodora podarowali listonoszowi Pechkinowi?

(Rower)

W co dobra wróżka zamieniła dynię dla Kopciuszka?

(do wagonu)

Co latał stary Hottabych? (Na dywanie - samolot)

Osobisty transport Baby Jagi?

(Moździerz)

Na co roztargniony człowiek z ulicy Basseynaya udał się do Leningradu?

(Pociąg)

Czym latał baron Munchausen?

(Na rdzeniu)

Na czym jeździł Kai? (jazda na sankach)

Widzowie (kibice) mogą przekazać zdobyte żetony drużynie, którą wspierają.

8. Gra „Zrób znak”

Bardzo często osoby łamiące przepisy ruchu drogowego psują znaki drogowe, a teraz część z nich musimy naprawić. Musisz złożyć znak drogowy z proponowanych elementów i poprawnie go nazwać.

9. Gra „Wesołych świateł drogowych”

mrugam oczami

Nieustępliwy dzień i noc

I pomagam samochodom

I chcę ci pomóc.

Sygnalizacja świetlna.

Drużyny graczy znajdują się jeden po drugim. Dzieci po kolei podchodzą do linii (5 kroków), podnoszą piłkę i próbują dostać się w jedno z oczu sygnalizatora. Udany rzut, jeśli piłka uderzy w środek dowolnego koła, jest oceniany w następujący sposób:

Zielony - 1 punkt;

Żółty - 2 punkty;

Czerwony - 3 punkty.

Wygrywa drużyna z największą liczbą punktów.

10. Gra „Rowerzysta”

W grę wchodzą dwie drużyny. Każda drużyna ma pole gry 3 x 3, podzielone na 9 ponumerowanych sektorów. Drużyny na zmianę wybierają sektor i otrzymują pytania od lidera dotyczące zasad jazdy na rowerze. Jeśli podano poprawną odpowiedź, sektor jest odwrócony i włączony Odwrotna strona pole jest rysowane przez rowerzystę (tj. przy prawidłowej odpowiedzi pojawia się część obrazka). Wygrywa drużyna, która szybko zbierze kolarza na boisku.

Opcje pytań:

W jakim wieku możesz jeździć na rowerze po szosie?

(od 14 roku życia)

Co należy sprawdzić z rowerem w pierwszej kolejności przed jazdą na rowerze?

(hamulce)

Jak daleko od krawężnika można jeździć rowerem po jezdni?

(1m)

Graczom pokazuje się znak „Ścieżka rowerowa”, muszą nazwać znak i wyjaśnić, co on oznacza.

Czy można przewieźć pasażera na rowerze? (Tylko małe dzieci, ze specjalnym siedziskiem podwyższającym).

Który znak zabrania jazdy na rowerze?

Czy rowerzysta powinien zatrzymać się przy znaku „Zakaz zatrzymywania się”? (TAk)

Jak rowerzysta powinien ostrzec, gdy skręca w prawo? (prawe ramię wyciągnięte lub lewy łokieć zgięty)

Czy rowerzysta powinien zatrzymać się na skrzyżowaniu na czerwonym świetle, jeśli nie ma pojazdów i nie stwarza sytuacji awaryjnej? (TAk)

Czy rower jest klasyfikowany jako pojazd konny? (Nie)

Dlaczego można jeździć na rowerze w nocy bez włączonych świateł? (Podchwytliwe pytanie, nie da się jeździć w nocy bez latarki, nawet na rowerze).

11. Podsumowanie

Natalia Puszkina
Scenariusz programu gry o zasadach ruchu drogowego dla młodszych uczniów „Wesołych skrzyżowań”

Scenariusz imprezy zgodnie z przepisami ruchu drogowego dla młodszych dzieci wiek szkolny „Szczęśliwe Rozdroża”

Cel i zadania:

Poszerzenie zrozumienia przez uczniów zasad ruchu drogowego, zasad zachowania pieszego i kierowcy w warunkach ulicznych;

Rozwijaj uwagę i obserwację, pamięć, myślenie;

Kultywować szacunek dla zasad ruchu drogowego, uczyć zasad zachowania na ulicy, w społeczeństwie.

Ekwipunek:

Znaki drogowe,

Balony (czerwony, żółty, zielony,

zabawkowe samochody,

Puzzle z wizerunkiem znaku drogowego,

Ołówki,

Forma gry: z uczniów klasy tworzone są dwie drużyny po 6-8 osób. Prowadzący grę w poszczególnych zawodach przydziela zadania drużynom i ocenia je za pomocą okrągłych kartonowych żetonów: zielonego, czerwonego, żółtego. Za poprawną i kompletną odpowiedź na etapie drużyny otrzymują zielony żeton, za niepełną odpowiedź - żółty, za błędną odpowiedź - czerwony. Na koniec gry, zgodnie z ilością żetonów, drużyny liczą punkty (za 1 zielony żeton - 3 punkty, za żółty - 2 punkty, za czerwony - 0 punktów). Wygrywa drużyna z największą liczbą punktów.

Postęp wydarzenia:

Piosenka „Green Light” brzmi (słowa N. Zinowiewa, muzyka R. Paulsa) w wykonaniu V. Leontieva

Prowadzący: Witam, drodzy, miło mi powitać Was na konkursie Merry Crossing. Zacznijmy od wzajemnego poznania się. W dzisiejszym meczu są 2 drużyny. Więc czas się przywitać. (Reprezentacja drużyn: kapitan, imię i motto.)

Prowadzący: Wspaniale! Drużyny są gotowe do wykazania się dobrymi wynikami w znajomości przepisów ruchu drogowego. Aby sprawdzić, jak naprawdę chłopaki są w świetnej formie i dobrych humorach, proponuję grę dla najbardziej uważnej i przyjaznej drużyny „To ja, to ja, to wszyscy moi przyjaciele!”. Przeczytam pytania, jeśli zgadzasz się ze stwierdzeniem, to głośno i jednogłośnie wykrzyknij „To ja, to ja, to wszyscy moi przyjaciele”, jeśli się nie zgadzasz, milcz. Zaczęła się!

Kto codziennie chodzi do szkoły jak wesoła banda?

Kto zawsze idzie do przodu z szeroko otwartymi ustami?

Kto przepuszcza samochody, czy wszyscy przestrzegają przepisów ruchu drogowego?

Kto chodzi bezkrytycznie na światłach?

Kto zawsze ustępuje miejsca starszym w ciasnym tramwaju?

Kto, trzymając się jedną ręką, pędzi słynnie po chodniku?

Kto przejdzie przez jezdnię tylko tam, gdzie jest przejście?

Kto wesoło kopie piłkę na drodze przed szkołą?

Kto bawiąc się na podwórku tłumaczy dzieciom „Pamiętaj o zasadach ruchu, jak tabliczce mnożenia!”?

Prowadzący: Nasz kolejny konkurs o nazwie „Funny Traffic Lights” dotyczy balonów, z ich pomocą będziesz musiał zrobić sygnalizację świetlną.

Wyjaśniam warunki. W zawodach biorą udział 4 osoby z zespołu. Każda drużyna musi zapalić sygnalizację świetlną, za to dostajesz trzy balony i wątki. A w odległości 3 metrów zwróć uwagę, są asystenci, będą działać jak stojak, na którym wieszasz wszystkie trzy kulki za pomocą spinacza do bielizny. Zwycięzcą jest drużyna, która szybciej i lepiej oświetli wesołą sygnalizację świetlną. A więc na początek uwaga, marsz!

Brzmi muzyka V. Leontiev. „Zielone światło” to wyścig sztafetowy „Wesołych świateł drogowych”.

(Wyniki sztafety „Wesoła sygnalizacja świetlna” są sumowane, drużyny otrzymują żetony)

Prowadzący:"Auto przekaźnik" to nasza kolejna konkurencja. Na mecie są litery, musisz je przetransportować na start za pomocą dziecięcego samochodu. Na polecenie zawodnicy pod pierwszymi numerami biegną do mety, wkładają jedną z liter do samochodu i biegną z powrotem, podają samochód drugiemu uczestnikowi, zabierając swój list itp. Po tym, jak wszystkie litery są na starcie, musisz zrobić z nich słowo. Drużyna, która przesuwa litery do przodu i tworzy słowo, wygrywa.

Gra muzyka, trwa sztafeta.

Rekwizyty: 2 samochody dziecięce, 2 zestawy liter z napisem „rower”.

Prowadzący: Chłopaki powiedzcie, czy lubicie wypoczywać z rodzicami na łonie natury, z namiotem, przy ognisku, gdzie jest rzeka, tatusiowie łowią ryby, a mamy gotują zupę rybną. Świetny! Nasze kolejne zawody to „Autofishing” – zawody kapitanów.

Proszę kapitanów, aby przyszli do mnie. Oto wędki, a w odległości 2 metrów znajduje się tzw. „jezioro”, w którym żyją „ryby”. Kapitanowie zajmują miejsca na stożku odpowiedniego koloru. Twoim zadaniem jest złapanie jak największej ilości ryb z jeziora w ciągu 1 minuty i udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania. Zacznij, uważaj. Zaczęliśmy. Czas minął.

Pytania:

Na lądowiskach

Pasażerowie transportu czekają

Ustalony porządek

Tutaj też nie da się go złamać.

„Przystanek autobusowy lub

trolejbus"

Ten znak wygląda tak:

Pilnuje przechodnia.

Chodźmy razem z lalką

Udajemy się do tego miejsca.

"Przejście dla pieszych"

Na drogach dla pieszych

Wraz z przejściem stało się to łatwiejsze.

Pod ziemią nawet obszar

Wyjazd jest o wiele łatwiejszy.

„Przejście podziemne”

Jeżdżą tu tylko samochody

Opony groźnie migają.

Czy masz rower?

Więc przestań!

Nie ma drogi!

„Jazda na rowerze jest zabroniona”

Jestem w kręgu z czerwonym konturem,

To znaczy, że tu jest niebezpiecznie.

Tutaj, zrozum, zakaz

Ruch pieszy.

"Żadnych pieszych"

Mężczyzna w niebieskim kółku

To jest jasne dla całej dzielnicy:

Samochody tu nie pojadą

Piesi są mile widziani.

"Chodnik"

Lida z lalką w alarmie:

Potrzebują lekarza na drodze.

Nie bądź smutny

Pomoc jest blisko! Lekarz jest blisko!

„Punkt jeden opieka medyczna»

Samochód pędzi z pełną prędkością,

I nagle w kierunku znaku:

Ma na nim ogrodzenie.

Przecieram oczy, patrzę przed siebie:

Autostrada zamknięta ogrodzeniem?

A co to za znak?

„Przejazd kolejowy z szlabanem”

Człowiek kopie ziemię.

Dlaczego nie ma sposobu?

Może szukają tu skarbu.

i stare monety

Czy są w dużej skrzyni?

Są tutaj, prawdopodobnie starzy

Ukrył bardzo chciwego króla.

« Roboty drogowe»

Chcę zapytać o znak

Narysowany w ten sposób:

Faceci w trójkącie

Biegną z całych sił.

Mój przyjaciel mówi:

Oznacza to, że ścieżka jest zamknięta.

Z numerami na piersi.

W trasie - sztafeta,

Dzieci muszą gdzieś pobiec.

Ale obawiam się, że

Znak ma inne znaczenie.

Wróciliśmy do domu ze szkoły

Widzimy znak na chodniku

Koło, wewnątrz roweru

nie ma nic więcej

(Droga rowerowa)

Chcę zapytać o znak

Znak jest narysowany w ten sposób

Faceci w trójkącie

biegną z całych sił.

Jeśli postawisz stopę

na drodze

Zwróć uwagę przyjaciela:

Znak drogowy - czerwone kółko

mężczyzna chodzący w czerni

przekreślone czerwoną linią

A droga jest jak, ale

Nie wolno tu chodzić

(Żadnych pieszych)

Czekasz na lądowanie?

Na przypisanej stronie

Nie potrzebujesz umiejętności -

To miejsce (przystanek)

Osoba jest narysowana

człowiek kopie ziemię

Dlaczego nie ma przejścia (Roboty drogowe)

Nie umyłem rąk na drodze

Jadłem owoce, warzywa,

Zachorowałem i zobacz przedmiot

Medyczny….

Co powinienem zrobić?

Co ja robię?

Musisz pilnie zadzwonić

Ty i on powinniście wiedzieć

W tym miejscu… (telefon)

Oto widelec, oto łyżka

zatankować trochę

nakarmił psa

powiedz dziękuję znak (punkt jedzenia)

Prowadzący: Kolejnym konkursem naszej gry jest "Teatr - Impromptu". W naszym teatrze wszyscy będziecie aktorami i każdy z was zagra swoją rolę. Dam ci kartki z imionami zwierząt, przedmiotów, ludzi, każdemu po swojemu. Każdą ze swoich postaci należy przedstawiać tylko wtedy, gdy chodzi o niego. A więc zacznijmy.

Opcje tekstu.

Na drodze.

Nadeszła noc. Na niebie pojawił się księżyc w pełni i zaczął świecić we wszystkich kierunkach. Gwiazdy wirowały w okrągłym tańcu. Na drodze pojawił się mercedes, pędzący z dużą prędkością. Kierowca nie zauważył kłody leżącej na drodze. „Mercedes” wpadł na niego i wpadł do rowu. Iskry poleciały z oczu kierowcy. Zszedł z drogi, pomyślał i usiadł na pniu. Kikut trzeszczał. Przed nimi szczekał smutno pies. „To znaczy, że w pobliżu są ludzie…” - drapak podrapał się, westchnął ciężko i ruszył po pomoc.

Kto jest winny?

To był pogodny dzień. Słońce świeciło wesoło. Sasha wracała autobusem do domu ze szkoły. Wysiadł z autobusu i chcąc być szybszym, zaczął omijać autobus z przodu. Nagle przed nim pojawiła się warcząca ciężarówka. Sasha wrzasnęła ze strachu, zaskrzypiały hamulce. Na motocyklu podjechał inspektor policji drogowej. Spojrzał na chłopca i odetchnął z ulgą. Tym razem wszystko poszło dobrze. Ludzie uciekali ze wszystkich stron.

Prowadzący: Kolejny konkurs to „Automulti”

Chłopaki, czy pamiętacie, jak wasza mama czytała i opowiadała wam bajki jako dziecko? Pamiętać? Przypomnijmy niektóre z nich. Wymienię więc postać z bajki lub bohatera literackiego, a ty musisz nazwać dla mnie ich pojazd.

1. Jakim pojazdem podróżował krokodyl Gena i Cheburashka? (pociąg)

2. Co Emelya jeździła do króla w pałacu (na piecu)

3. Ulubiony dwukołowy środek transportu Cat Leopold? (rower)

4. W co dobra wróżka zamieniła dynię dla Kopciuszka? (w powozie)

5. Wymień środek transportu kontrolowany przez Babę Jagę. (moździerz, miotła)

6. Jaki pojazd miał złodziej Ali Baba? (koń)

(drużyny otrzymują tokeny)

7. Na czym latał stary Hottabych? (na latającym dywanie)

8. Jaki prezent rodzice wujka Fiodora dali listonoszowi Pechkinowi? (rower)

9. Co Carlson, który mieszka na dachu, posmarował dżemem? (własny silnik)

10. Czym latał baron Munchausen? (Na rdzeniu)

11. Na czym jeździł Kai? (jazda na sankach)

Prowadzący: Kolejny konkurs to „Odbierz samochód”

Każda drużyna otrzymuje kopertę z „zdemontowanym samochodem” (puzzle). Zespół, który pierwszy odbierze samochód, wygrywa.

Prowadzący: Kolejna konkurencja to „Kto jest szybszy”

Konkurencja prędkości wyścigu. Każdy członek zespołu musi „przejechać” tor z przeszkodami (od kręgli) w samochodziku.

Prowadzący: Kolejna konkurencja to „Auto Riddles”

1. Jest wieża

Gwiżdżące brzdąkanie

mrugające oczy,

Zarządza drogą.

(Sygnalizacja świetlna)

2. Domy stoją w dwóch rzędach,

Dziesięć, dwadzieścia, sto z rzędu.

I kwadratowe oczy

Patrzą na siebie.

3. Nie lata, nie brzęczy,

Chrząszcz biegnie ulicą.

I spłoń w oczach chrząszcza!

Dwa olśniewające światła.

(Samochód)

4. Mały, zdalny,

Głośno krzyczy.

(Gwizdać)

5. Opasany kamienny pas

Setki miast i wsi.

6. Zaczyna się od domu,

W domu to się kończy.

7. Pośpiech i strzelanie

Narzeka szybko.

Tramwaj nie nadąża

Za tą gadułą.

(Motocykl)

8. Wcześnie rano za oknem,

Pukanie, dzwonienie i zamieszanie.

Na prostych stalowych torach

Są czerwone domy.

(Tramwajowy)

9. Jestem o każdej porze roku

I przy każdej złej pogodzie

Bardzo szybko o każdej porze

Zabiorę cię pod ziemię.

10. Dom idzie ulicą,

Zabierają nas na wycieczkę.

Nie na cienkich udkach z kurczaka,

I kalosze.

(Autobus)

11. Wtedy są okrągłe i zabraniają nam wszystkiego,

Ten trójkątny i ostrzega nas

Że mamy rozkaz

Jak się zachować

I co nas czeka po drodze.

12. Dziwna zebra:

Nie je ani nie pije

Ale bez jedzenia i picia nie umrze.

(Przejście dla pieszych)

13. Tu jest na chodniku

Wysoki, smukły strażnik.

Odwraca się, odwraca głowę

Do wszystkich przechodniów mówi:

Ścieżka jest teraz dla ciebie otwarta.

(Nastawiacz)

14. Biegam na dwóch nogach,

Podczas gdy jeździec na mnie siedzi.

Moje rogi są w jego rękach

A szybkość tkwi w jego stopach.

Jestem stabilny tylko w biegu

Nie mogę stać w miejscu.

(Rower)

15. Chcę zapytać o znak.

Znak jest narysowany w następujący sposób:

Faceci w trójkącie

Biegną z całych sił.

16. Cudowna różdżka, ona

Znany wszystkim, widoczny dla wszystkich.

Odczuwalne w ciągu dnia, ale wieczorem

Oświetlony od wewnątrz.

(drążek regulatora)

17. Nadchodzi czterech braci

Na uboczu,

Ale to wcale nie są nogi.

Nigdy się nie zrywaj

Za nimi wiją się dwa szlaki.

18. Wróciliśmy do domu ze szkoły,

Na chodniku widzimy napis:

Koło wewnątrz roweru

Nie ma nic więcej!

(„ścieżka rowerowa”)

19. Zahamuj wkrótce kierowca!

Możesz uderzyć w płot!

Kto zagrodził nam drogę?

I zablokowałeś drogę?

(„Bariera kolejowa”)

20. Na czterech nogach

Zakładają buty.

Przed założeniem

Pompa zaczęła je pompować.

21. Pieszy w niebieskim kółku

Nie spiesz się, idź.

Ścieżka jest bezpieczna

Tutaj się nie boi.

("Chodnik")

22. Oto okrąg z czerwoną obwódką,

W środku nie ma rysunku.

Może piękna dziewczyna

Czy w środku powinien być portret?

Koło jest puste zimą i latem,

Jak nazywa się ten znak?

(„Zakaz ruchu”)

23. Dlaczego nagle?

Strzały stały razem w kręgu,

A samochody za sobą

Pędzisz wesoło w kręgu?

Czym jest w rzeczywistości

To tak, jakbyśmy byli na karuzeli!

Jesteśmy z tobą na placu

Tu nie ma prostej drogi.

("Ruch kołowy")

24. Mężczyzna chodzący w czerni

Przekreślone czerwoną linią.

A droga, jak, ale

Zabronione jest chodzenie tutaj!

("Żadnych pieszych")

25. Nosi trąbę, a nie słonia.

Ale jest silniejszy niż słoń.

Zastępuje setki rąk.

Bez łopaty, ale kopie.

(Koparka)

26. Po drodze idzie wałek do ciasta,

Ciężki, ogromny.

A teraz mamy drogę

Jak linijka, prosta.

(Walec) 27. Niedługo będzie ogródek -

Znak da ci znać.

Jeśli masz ze sobą łopatę,

Zawsze jesteście tam mile widziani!

("Roboty drogowe")

28. Podobno zbudują dom -

Cegły kręcą się dookoła.

Ale na naszym podwórku

Plac budowy nie jest widoczny.

("Brak wejścia")

29. Ten znak jest widoczny dla tych

Kto najlepiej się uczył

I tak do niego

W załączeniu litera U.

(pojazd szkoleniowy)

30. Kształt znaku jest dziwny

Nigdy więcej facetów!

To nie jest kwadrat, to nie jest koło

I nagle samochody się zatrzymały.

(„Ruch bez zatrzymywania się jest zabroniony”)

Prowadzący: Kolejny konkurs to „Wyspa Artysty”

Zadanie: „Narysuj tramwaj” z zawiązanymi oczami. Asystent artysty może podpowiedzieć, nie dotykając go.

Prowadzący: Otóż ​​ostatni konkurs naszego programu – „Znak cięcia”

Każda drużyna otrzymuje kopertę zawierającą wycięty znak drogowy. Drużyny muszą sporządzić znak drogowy i nadać mu nazwę. Drużyna, która szybciej zbierze znak, wygrywa. (dowolny znak drogowy.)

Ceremonia wręczenia nagród zwycięzcy.

Prowadzący: Gratulujemy naszym uczestnikom i chcemy być zawsze i wszędzie przyjaźni, aktywni, uważni, mądrzy.

Brzmi piosenka „Green Light” w wykonaniu V. Leontieva

BUDŻET GMINY INSTYTUCJA EDUKACYJNA

DODATKOWA EDUKACJA

„DOM TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ” P. KHANIMEY POW. PUROVSKY

ZGADZAM SIĘ ZATWIERDZAM

Zastępca Dyrektor WRM Dyrektor MBOU DO „DDT” wieś Khanymey

Śr. Savelyeva _________________ M.G. Kryłosowa

"___" __________________ 2016 "____" ________________2016.

Scenariusz

program gry poznawczej o przepisach ruchu drogowego „Właściwi piesi”

Opracowany przez Sokolovę M. V.,

Nauczyciel-organizator

p.Khanymey

2016

Cel i zadania

  • Utrwalaj wiedzę dzieci otrzymaną w tym zakresie wcześniej.
  • Kształtowanie u uczniów prawidłowego zachowania na ulicach wsi (miasta).
  • Pielęgnuj uwagę, koncentrację.
  • Rozwój umiejętności komunikacyjnych, kreatywności, rozwoju logiki, myślenia.
  • Tworzenie sprzyjającego środowiska emocjonalnego.
  • Promować wszechstronny rozwój dzieci, wychowanie fizyczne.

Zastosowane metody

  • Werbalna: prezentacja prezenterów.
  • Wizualne: scenografia, prezentacja.
  • Praktyczny: zadania w grze na szybkość wykonania.

Przygotowanie wstępne

  • Przygotowanie facylitatorów do prowadzenia programu.
  • Akompaniament muzyczny.
  • Przygotowanie rekwizytów do zawodów.
  • Tworzenie prezentacji.

Dekoracje

  • Dekoracja sceniczna.
  • Dekoracja sali.

Program gry poznawczej „Kompetentni piesi”

Do muzyki w wykonaniu V. Leontieva „Green Light” na salę wbiegają dzieci w strojach sportowych.

Prowadzący: Cześć dziewczyny i chłopcy! Dziś zebraliśmy się z Wami w tej pięknej sali na wakacje. Pomoże nam zapamiętać zasady ruchu drogowego, które znasz. Czekamy na ciekawe, ale trudne zadania. Mam nadzieję, że bez problemu poradzimy sobie z nimi razem.

Ale najpierw potrzebuję twojej pomocy. Przeszliśmy przez huragan i narobiliśmy bałaganu! Każdy uczestnik musi zająć jedno koło i stanąć w miejscu. Rozumiem? Chodźcie, na trzy, wszyscy razem! Raz Dwa Trzy!

A teraz, kto ma czerwone kółka, podchodzimy do pierwszego stołu, który ma żółte - do drugiej flagi, który ma zielone - do trzeciego! Oto trzy drużyny.

1 czerwona drużyna

2 zespół „Żółty”

3 drużyna "Zielona"

Chłopaki, nie nazwaliśmy waszych zespołów tak na darmo. Co oznaczają dla Ciebie kolory czerwony, żółty i zielony? Dzieci: To są kolory sygnalizacji świetlnej.

Gospodarz: Dobrze!

Który z was, idąc do szkoły, przechodzi przez ulicę? Kto już to robi sam, bez dorosłych? Powiedz mi, jak to robisz? (Odpowiedzi dzieci są słyszane.)

Dlaczego musisz znać zasady ruchu drogowego? (Odpowiedzi dzieci są słyszane.)

Prowadzący:

Sygnalizacja świetlna ma trzy światła...

Czerwone światło-

Drużyna 1: Nie ma mowy!

Gospodarz: Żółty

Zespół 2: Przygotuj się do drogi!

Ołów: zielone światło-

Drużyna 3: Idź!

A teraz zagrajmy: pokazuję kółka w różnych kolorach, a ty wykonujesz następujące ruchy: stój w milczeniu na czerwonym świetle, klaskaj w żółte i chodź w miejscu na zielonym. Więc zaczęliśmy. (Gospodarz pokazuje kółka w różnych kolorach, dzieci wykonują ruchy zgodnie z kolorem.)

Bardzo dobrze! Zrobił świetną robotę! Teraz pobawmy się ze mną. Dam każdemu zespołowi zagadki, a ty odpowiesz. Aby odpowiedzieć, musisz podnieść rękę, a nie krzyczeć.

ZAGADKI

1. Nigdy nie śpię, patrzę na drogę. Powiem ci, kiedy przestać, kiedy zacząć się ruszać. (Sygnalizacja świetlna)

2. Samochód tu nie zadziała. Głównym tutaj jest pieszy. Aby nie przeszkadzać sobie nawzajem, musisz trzymać się prawej ścieżki. (Chodnik)

3. Pod stopami Seryozhki znajduje się ścieżka w paski. Śmiało idzie po niej, a wszyscy ludzie podążają za nim. (Zebra)

4. Stoją na poboczu drogi, Cicho rozmawiają z nami. Każdy jest gotowy do pomocy. Najważniejsze jest ich zrozumienie. (Znaki drogowe)

5. Dwie drogi szły długo I zbliżały się do siebie. Nie kłócili się, krzyżowali ścieżki i biegli dalej. Co to za miejsce, wszyscy jesteśmy zainteresowani. (Skrzyżowanie dróg)

6. Nasz autobus jechał i jechał, i podjechał na peron. A ludzie są na nim znudzeni, Cicho czeka transport. (Zatrzymaj się)

7. Wystarczą mu dwa koła, a silnik nie zawiedzie. Wystarczy zacząć - I szczęśliwa podróż! (Motocykl)

8. Co to za sklep? Sprzedaje benzynę. Tu samochód podjeżdża, napełnia je Pełny bak. Wstałem i pobiegłem. Aby przyszedł drugi. (Stacja paliw)

9. Leży przy autostradzie, Transport po niej nie kursuje. Cóż, jeśli nagle kłopoty, to wszyscy się tutaj przenoszą. (Boczna droga)

10. Prowadzę, patrzę na drogę. (Kierowca)

11. Nie możesz wziąć tej wstążki I nie możesz jej utkać w warkocz. Leży na ziemi, po nim biegnie Transport. (Droga)

12. Mamy z tobą zagadkę, Szukamy pociągu... metra! Prąd płynie - A pociąg pędzi przez tunel! (Pod ziemią)

13. Zawsze pamiętasz ściśle: Nie miejsce do zabawy - ... (droga).

14. Trójkątny znak drogowy mówi nam: („Uwaga!”)

15. Dzieci w wieku szkolnym biegną gdzieś w czerwonym trójkącie: Zapominając wszystkie zasady na świecie, Tu może pojawić się ... (dzieci).

16. Sygnalizacja świetlna daje sygnał, że czas jechać naprzód. I nie ma dla nas przeszkód, W końcu świeci się zielone światło.

17. Tu transport cierpliwie czeka, Gdy przyjedzie, wszyscy wejdą do niego: Autobus podjedzie do nas zgrabnie, Przecież to miejsce jest… (przystanek).

18. Na posterunku bez zwłoki Reguluje ruch, Zawsze daje przykład Ścisły... (policjant).

19. Samochody ścigają się. Natychmiast skacz, piłka leci na jezdnię. Każdy powinien pamiętać, przyjaciele, po co biec po piłce... (to niemożliwe)!

20. Jeździ szybko i łatwo, Może podróżować daleko, Zbierał kurz po drodze I odjeżdżał ... (samochód).

21 Kto zawsze chodzi? Zgadłeś? …(Pieszy)!

Prowadzący: Dobra robota chłopcy! Z łatwością wykonałeś to zadanie. Teraz trochę się rozluźnijmy. Wejdźmy w krąg.

Brzmi rytmiczna muzyka „Green Light” w wykonaniu V. Leontieva.

Fizminutka: „Piesi”

Strażnik stoi uparty(Chodzenie w miejscu).

Fale do ludzi: nie idź!

(przesuń ręce na boki, w górę, na boki, w dół)

Tutaj samochody jadą prosto(Ręce przed tobą)

Pieszy, czekaj!(Ręce na bok)

Spójrz: uśmiechnął się(Ręce na pasku, uśmiech)

zaprasza nas do wyjścia(Idziemy w miejscu)

Twoje maszyny nie spiesz się(Klaskanie)

Miń pieszego!(Skacząc w miejscu)

Prowadzący: Bardzo dobrze. Chłopaki! Trening poszedł dobrze. Teraz posłuchaj uważnie następnego pytania.

Gdzieś były kłopoty!

Ktoś płacze! Ktoś cierpi!

Ktoś potrzebuje pomocy!

Chłopaki, potrzebujemy pomocy! Zagrajmy w pierwszą pomoc!

Kapitana ubieramy w biały fartuch z emblematem karetki numer „03”, w rękach trzyma dużą obręcz (kierownicę). Kapitan szybko pokonuje dystans od startu do mety, wraca, podnosi drugiego członka drużyny (zakłada mu obręcz) i dzieci biegną razem do mety iz powrotem. A potem biorą trzeciego gracza. Dopóki cała drużyna nie znajdzie się w obręczy.

Jaki jesteś mądry i szybki, mądrali! Drużyna, która zajęła pierwsze miejsce, otrzymuje 3 flagi, drużyna, która zajęła drugie miejsce, otrzymuje 2 flagi, a drużyna, która zajęła trzecie miejsce, otrzymuje 1 flagę.

Prowadzący: Zadanie numer dwa:

Czas to spełnić.

Złóż sygnalizację świetlną szybciej -

I nadepnij gaz!

Każdy uczestnik otrzymuje fragment sygnalizacji świetlnej. Pierwszy członek ekipy na dwóch nogach wskakuje do mety, rozkłada swój fragment sygnalizacji świetlnej (czerwonej) i biegnie z powrotem na start. Przekazuje pałeczkę drugiemu uczestnikowi, który również wskakuje do mety i rozkłada drugi fragment sygnalizacji świetlnej (żółty) i tak dalej. Dopóki wszyscy członkowie zespołu nie wykonają zadania. Wygrywa drużyna, która prawidłowo i najszybciej zmontuje sygnalizację świetlną. (1-prostokąt, 2-dach, 3-słupek, 4-czerwone kółko, 5-żółte kółko, 6-zielone kółko, 7-różdżki)

Zrobił świetną robotę! Teraz następne zadanie: zadam ci pytania, a ty musisz odpowiedzieć „tak” lub „nie”.

Gra

Nie możesz jechać szybko? -TAk!

Czy znasz zasady ruchu drogowego? -TAk!

Oto czerwone światło na światłach

Czy możesz przejść przez ulicę? - Nie!

Cóż, zielony jest włączony, wtedy

Czy możesz przejść przez ulicę? -TAk!

Wsiadłem do tramwaju, ale biletu nie wziąłem.

Czy jest to dozwolone? - Nie!

Stara kobieta, bardzo zaawansowane lata,

Zrezygnujesz z miejsca w tramwaju? - TAk!

Leniwy podsunął odpowiedź,

Cóż, pomogłeś mu w tym? - Nie!

Nauczyciel.

Dobra robota, pamiętajcie

Co to jest „nie”, a co „tak”

I rób to, co słuszne

Zawsze próbuj

Gospodarz: Och! Chłopaki!

Nasz przyjaciel, nasza sygnalizacja świetlna zgasła.

Nie patrzy bezpośrednio na nas.

Wszystkie kolory zniknęły

Czeka na pomoc dla dzieci.

Musimy mu pomóc wrócić do pracy! Aby to zrobić, musisz zdać testy:

Scena 1: czołgać się po brzuchu na ławce gimnastycznej podciągając obiema rękami;

Etap 2: skakanie na dwóch nogach z obręczy do obręczy (trzy obręcze czerwony, żółty i zielony), wrzucanie piłki do kosza;

Etap 3: podbiegnij do sztalugi i pomaluj jedno z trzech niepomalowanych okien na sygnalizacji świetlnej farbą o pożądanym kolorze. Biegnij z powrotem na start i przekaż pałeczkę kolejnemu uczestnikowi.

Prowadzący: Wszyscy próbowali. Bardzo dobrze!

Sygnalizacja świetlna została dla nas uratowana.

On zawsze będzie świecił

Kłopoty uciekną od nas.

Znamy znaki drogowe

Bądźmy ostrożni w drodze!

Słuchaj, chłopaki to zwierzęta, które nie wiedzą, jak używać sygnalizacji świetlnej i nie wiedzą, dlaczego jest potrzebna. I mają ze sobą policjanta. Zobaczmy, co dla nas przygotowali.

„Scena – Sygnalizacja świetlna w lesie”

W lesie, gdzie wszystko jest bez zasad
Do tej pory chodziłem
Kiedyś się pojawił
Sygnalizacja świetlna.
Gdzieś poza drogą
Niedźwiedź to przyniósł.
A zwierzęta przybiegły
Spójrz na technikę.


A jeż zaczął pierwszy:
- Co za bzdury!
potrzebne do sygnalizacji świetlnej
Zarówno prąd, jak i przewody.
A jeśli tego nie zrobi
Jak palić
Wtedy nas w tej sprawie
Nie warto patrzeć!


- Zgadzam się z Jeżem! -
powiedział ziewający wilk. –
- A jeśli pracował,
Jaki byłby w tym sens?
Kiedy ścigam zająca
Po prostu nie ma sensu
Biegnij w kierunku zielonego światła
Zatrzymaj się na czerwonym świetle!


- I ja, - króliczek powiedział,
Kiedy już biegnę
Postępuj zgodnie z sygnalizacją świetlną
Przepraszam, nie mogę!


— Mamy — powiedział Lis. , –
Zamówienia są tutaj
I jesteśmy na rozdrożu
Nie potrzebujesz posterunku policji drogowej!


Ja też tego nie potrzebuję! -
Powiedział z norki Mole, –
sam się wykopie
Przejście podziemne!


Słuch pod spodem
mądre słowa,
- Właściwie latam! -
Sowa rechotała. -
I wcale nie potrzebuję
Spójrz na czerwone światło
Kiedy przekroczę
Potrafię latać.


Wszystko pozostaje takie, jakie było.
Głośny gęsty las.
Kołysanie się na drzewie
Sygnalizacja świetlna mokasyny...

Ale ty i ja nie jesteśmy zające,
Nie wilki i krety -
idę do pracy
I idziesz do szkoły.
A samochody pędzą obok
Mrówki stalowe.
A my na rozdrożu
Potrzebujemy policji drogowej!
Pomagają nam
Uczymy się od najmłodszych lat
Wkrocz w zielone światło
Stań na czerwonym świetle.

A teraz podsumujmy naszą konkurencję.

Znaki drogowe są naszymi pomocnikami. Każdemu zespołowi daję znak drogowy wskazujący kierunek jazdy. Wy, dzieci, idźcie we wskazanym kierunku i znajdźcie nagrody motywacyjne (kolorowanki z zasadami ruchu drogowego).

Program gry zgodnie z zasadami ruchu drogowego dla Szkoła Podstawowa

Scenariusz programu gry o zasadach ruchu drogowego dla młodszych uczniów

Scenariusz imprezy zgodnie z przepisami ruchu drogowego w Szkoła Podstawowa„Labirynt drogowy”

Program gry o zasadach ruchu drogowego w szkole podstawowej

Cele i cele : utrwalić wiedzę dzieci na temat znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego; rozwijać umiejętność samodzielnego wykorzystywania zdobytej wiedzy w życiu codziennym.

Ekwipunek : znaki drogowe, gra planszowa „Umieść znaki wzdłuż drogi”.

Uczestnicy gry : dwie komendy.

Plan gry

1. Quiz.

2. Gra „Przejdź przez ulicę”.

3. Gra „Rozpoznaj znak”.

5. Gra „Czerwono-Zielona”.

6. Gra „Umieść znaki na drodze”.

7. Gry fabularne.

Postęp w grze

I. Wstęp.

Prowadzący. Cześć chłopaki! Zebraliśmy się z Wami, aby porozmawiać o czymś bardzo ważnym - o zasadach ruchu drogowego, o znakach drogowych. Żyjemy w pięknym mieście z szerokimi ulicami i zaułkami. Jeździ po nich wiele samochodów i ciężarówek, jeżdżą tramwaje, autobusy. I nikt nikomu nie przeszkadza. Dzieje się tak, ponieważ istnieją jasne i surowe zasady dla kierowców i pieszych. A żeby spokojnie przejść przez ulicę, trzeba znać zasady ruchu drogowego.

Dajemy chłopakom ostrzeżenie:

Poznaj zasady ruchu drogowego już teraz!

Aby rodzice nie martwili się na co dzień,

Aby kierowcy byli spokojni.

II. Program do gry.

1. Quiz.

Pytania:

Kim są piesi?

Dlaczego potrzebujemy przepisów ruchu drogowego?

Co to jest skrzyżowanie, dlaczego jest niebezpieczne, jak je przekroczyć?

Na jakim sygnale można przejść przez ulicę?

Na jakim odcinku drogi powinni poruszać się piesi?

Dlaczego nie możesz przejść przez ulicę?

Jak poruszać się po stojącym tramwaju, autobusie?

2. Gra „Przejdź przez ulicę”.

Gospodarz ma dwa kartonowe kubki. Jedna pokryta jest z jednej strony zielonym papierem, a z drugiej żółtym. Drugi - czerwony papier, a przeciwnie - żółty. Wszyscy gracze są podzieleni na dwie drużyny. Dwa odbywają się w sali równoległe linie, jeden od drugiego w odległości 7-10 kroków. To jest „ulica”.

Gracze ustawiają się naprzeciw siebie za linią.

Warunki gry: gdy lider wykonuje falę z zielonym kółkiem, zawodnicy robią krok do przodu, czerwony - krok do tyłu, żółty - pozostają na miejscu.

Ci, którzy popełniają błędy, są poza grą. Wygrywa drużyna, której gracz przechodzi przez ulicę jako pierwszy.

3. Gra „Rozpoznaj znak”.

Facylitator rozdaje zespołom przygotowane wcześniej znaki drogowe i ich pary (obrazki, na których jest narysowany, co oznacza ten znak) mieszają się ze sobą. Każdy zespół otrzymuje pewną grupę znaków: ostrzegawcze, nakazowe, informacyjno-informacyjne, serwisowe oraz dobiera obrazki do otrzymanych znaków. Na przykład do znaku „Dzieci” - zdjęcie szkoły lub przedszkole. Dopasowane pary są odcinane spinaczem do papieru, tak aby po jednej stronie znajdował się znak, a po drugiej obrazek.

Za błędnie wybrany znak drużyna otrzymuje punkt karny.

4. Gra „Zabronione”.

Ilu facetów się zbierze, tak wielu może zagrać w tę grę. Ale tylko, że każdy miał kilka kwadratowych kart z wizerunkiem różnych znaków drogowych.

Gospodarz pokazuje swój znak (dowolny) Każdy, kto znajdzie ten sam znak w domu, musi powiedzieć, na co ten znak zezwala, czego zabrania, o czym informuje itp.

5. Gra „Czerwono-Zielona”.

Lider ma dwa balony- zielony i czerwony. Gospodarz może dać każdemu uczestnikowi gry piłkę dowolnego koloru. Jeśli zrobisz się czerwony - nazwij znak zakazu. Jeśli masz zieloną piłkę, nazwij znak „pozwolenie”, „obowiązkowe”. Jeśli tego nie nazwiesz, wypadasz z gry.

6. Gra planszowa„Ustaw znaki po drodze”.

Do tej gry potrzebne jest boisko i 18 znaków drogowych: „Zakaz wjazdu”, „Dzieci”, „Dzikie zwierzęta”, „Roboty drogowe”, „Przejazd kolejowy bez szlabanu”, „Przejazd kolejowy z szlabanem”, „Przejazd okrężny Ruch drogowy”, „Przystanek autobusowy (lub) trolejbusowy”, „Przystanek tramwajowy”, „Ścieżka dla pieszych”, „Przejście dla pieszych”, „Woda pitna”, „Podziemne przejście dla pieszych”, „Słupek GAI”, „Punkt pierwszej pomocy”, „Moc punktowa”, „Kontrola ruchu”, „Telefon”.

Drużyny otrzymują taką samą liczbę znaków. Po drodze gracze umieszczają odpowiednie znaki drogowe, które mają w rękach. Miejsca, w których należy umieścić znaki, są oznaczone na boisku krzyżykami. Na przykład, przechodząc obok budki telefonicznej, umieszczają znak „Telefon” w pobliżu przejścia - znak „Przejście podziemne”, w szkole - znak „Dzieci”.

Drużyna, która prawidłowo umieści wszystkie znaki na drodze, wygrywa.

7. Gry fabularne.

1) Przechodzenie przez jezdnię z powodu stojących pojazdów.

Cel: zaszczepienie umiejętności bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię dzięki stojącemu autobusowi, trolejbusowi, tramwajowi.

Atrybuty: modele autobusu i samochodu, odznaki, kierownice.

2) Przećwicz zasady bezpiecznego przekraczania drogi dwukierunkowej.

Cel: Wyrobić w sobie nawyk bezpiecznego przechodzenia przez dwukierunkową drogę z powodu stojącego ruchu.

III. Zreasumowanie.